Prof.Dr.Harun Gümrükçü’nün,”Dünyanın Geleceği, Denizler ve Kutuplar” konulu konferansına yoğun ilgi

Reklam

Prof.Dr.Harun Gümrükçü’nün,”Dünyanın Geleceği, Denizler ve Kutuplar” konulu konferansına büyük ilgi

Kısa adı UID olan Uluslararası Demokratlar Birliği Württemberg Bölge Başkanlığının organize ettiği “Dünyanın Geleceği, Denizler ve Kutuplar” konulu konferans Prof. Dr. Harun Gümrükçü’nün konuşmacı olarak katıldı. Havaalanı yakınlarında bulunan Mercure Hotel’de yapılan etkinliğe T.C. Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, Eğitim Ataşesi Dr. Öğretim üyesi Ümit Kaptı, Tübingen Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Zeynep Göğüş, MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok, Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkan Yardımcısı Kemal Akyol, UID Württemberg bölge ve şube yöneticileri, STK temsilcileri işadamları ve vatandaşların yoğun bir katılımla gerçekleşti.

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR
Çok sayıda gençlerin de katılım sağladığı konferans Hasan Öztürk’ün okuduğu Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından UID Württemberg Bölge Başkanı Cahit Öner katılımcılara teşekkür ederken ardından da T.C. Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra günün konuşmacısı olan Antalya Bilim Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü “Dünyanın Geleceği, Denizler ve Kutuplar” konulu konferans verdi.

BUZLAR ERİYOR
Hızlanan iklim değişikliğine bağlı olaraktan kutuplarda ve yüksek dağlarda yüz binlerce yıldır bulunan buzulların erimesi artarak sürmekte olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Harun Gümrükçü, “Bu küresel boyutta gözlemlenen değişimle birlikte dünya çapında ısınma sürmekte ve onun teknolojik gelişmeyle kombine edilmesiyle daha önce ulaşılamayan veya ulaşılması rekabet edilebilir koşullarda mümkün olmayan bölgeler, bir taraftan mekânsal olarak kuzeye doğru kayma, kuzeyin merkezileşmesi olarak görülebilinir” dedi.

ORGANİZE OLUNMALI
Dünyadaki mevcut ekonomik gücü elinde bulunduran ve bu yolla da küresel sermaye- ve ticaret hareketliliğini belirleyen devletler, yeni ekonomik bütünleşme potansiyellerini üçüncü ülkelerin çıkarlarını da dikkate alarak gerçekleştirmelidir diyen Gümrükçü, “Bunun için Arktika Bölgesi’ne sınır olan devletlerle üçüncü ülkeler parasal ve bilimsel kaynaklarının birleştirilmesi için gerekli organizasyon yapılarının oluşturulması; Çevresel Güvenlik Sorunu; Arktika Bölgesi’nin askeri ve çevre yönünden stratejik önemi ile bilimsel ve teknolojik ilerlemenin hızlandırılmasıdır” ifadelerine yer verdi ve birçok bu konuya açıklık getirdi. Programın sonunda UID Württemberg Bölge Başkanı Cahit Öner, Prof. Dr. Harun Gümrükçü’ye bir hediye taktim etti.

Haber:Mustafa Karaman-STUTTGART

Kaynak: https://www.postaktuel.com/uid-wurttemberg-prof-dr-gumrukcuyu-agirladi/

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


6 + 1 =