Korkoroğlu, Kastamonu Pastırması’nı Türkiye birincisi yapmayı hedefliyor

Reklam

Korkoroğlu, Kastamonu Pastırması’nı Türkiye birincisi yapmayı hedefliyor 

İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda 18-22 Eylül 2019 tarihleri arasında bu yıl 13.’sü düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri İstanbulluları bekliyor. Tanıtım Günleri’nin birinci gününde Korkoroğlu Pastırma’dan, Nilüfer ve Hakan Korkoroğlu   ile bir söyleşimiz var. 

Kastamonu Tanıtım Günleri’nde giyimden gıda ürünlerine, Kastamonu yöresel ürünleri ( Taşköprü sarımsağı, pastırma, sucuk, siyez bulguru, siyez unu, kestane, tarhana, üryari eriği, etli ekmek, banduma, tirit ve ahşap ürünleri gibi) yerel üreticiler tarafından sergileniyor.

Dün ben de çok özel bir yerel üreticinin misafiri oldum. Korkoroğlu Pastırma & Sucuk üreticileri Nilüfer Korkoroğlu ve oğlu Hakan Korkoroğlu ile kısa kısa söyleşiler yaptım sizlerle paylaşmak için.

1910’dan bugüne 5. Kuşağa intikal eden gelenekten gelen üretim şekliyle ticari faaliyetine devam eden KORKOROĞLU ailesi güven, istikrar ilkesini kendine şiar ederek gerçek ve doğal pastırma sucuk lezzetini müşterilerine sunmaya devam etmektedir.

Nilüfer Korkoroğlu’na pastırmanın nasıl yapıldığını sordum:

O kadar seviyor ki işini. Bu yüzden kendisine Kastamonu’da “Pastırmanın Fırlaması” diyorlarmış. 28 yıldır bu işi yapıyor. İşine aşık ve hep daha iyisini yapmayı hedefliyor ve şunları söylüyor, “Ticari kazancı ikinci planda tutarak lezzeti öne çıkarmak en önemli ilkemizdir. Günümüzde yiyecek sektöründe maalesef doğallık adına pek bir şey kalmadığı için bizim ilkemiz doğal pastırma ve sucuk lezzetini müşterilerilerine ulaştırmaktan son derece mutluluk duymaktayız. Üretim şeklimiz et suyunu içerisinde tutarak 1 aylık zaman zarfında rüzgar ve güneşte kurutarak kesinlikle hiçbir katkı maddesi kullanmadan satışa sunmaktayız. Diğer illerde satışa sunulan pastırma ve sucuk imalatları fırında kurutularak, presle etin suyunu dışarıya atarak en fazla 10 günde satışa sunulmaktadır. Bizim farkımız rüzgar ve güneş kurusu olup 1 aysa kurutulmasıdır. Gelenekten aldığımız üretim şeklini aynen devam ettirmek daima kalıcı olmamızda en önemli faktördür. Müşterilerimizden aldığımız olumlu tepkiler doğru yolda olduğumuzu göstermektedir.”

Hakan Korkoroğlu, “Hedefimiz coğrafi keşiflerde Banduma’nın altında çıkan pastırmayı ilk sıraya oturtmak”

Genç kuşak yönetici yani 5.kuşaktan Hakan Korkoroğlu ‘nun hedefleri ise daha büyük. Kastamonu Üniversitesi’nde İşletme okuyan Hakan bey bu hedefler için eğitimine bile şimdilik ara vermiş. Pastırma ve sucuk onun dünyası olmuş. Bırakın Türkiye’de birinci olma hedefini Avrupa’ya bile açılmayı hedefliyor.

Hakan Korkoroğlu hedeflerini şöyle anlatıyor, “Türkiye’de Kastamonu pastırmasını öne çıkarmak. Coğrafi keşiflerde Banduma’nın altında çıkan pastırmayı ilk sıraya oturtmak. Korkoroğlu olarak tüm Türkiye’de adımızı duyurmak. Tabi tüm bunları yaparken 5 kuşaktır sürdürdüğümüz kaliteden asla ödün vermemek. Önümüzdeki yıllarda daha çok fuarlarda olacağız. Sosyal medya tanıtımlarını önemsiyoruz. Sloganımız “5.kuşaktan beri aynı kalitesiyle sanattan lezzete Korkoroğlu Pastırması”. Biz bir aile şirketiyiz. 2020’de kurumsallaşma adına önemli çalışmalar yapacağız. Markamızı daha bilinir kılmak için de çaba göstereceğiz.”

SERAP GİRGİN BAYKAL

SerGiBay

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


48 − 41 =