Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır: “Gemlik Zeytin üreticileri acil tarımsal destek bekliyor”

Reklam

Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır: “Gemlik Zeytin üreticileri acil tarımsal destek bekliyor”

AB Vizyonu Genel Yayın Koordinatörü ve Haber Müdürü Tanju Baykal, Gemlik Uluslararası Zeytin Festivali etkinlikleri kapsamında,  Küçük Kumla’ya yapılan tekne gezisinde Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır ile Gemlik zeytini ve zeytin yetiştiriciliğinin sorunlarını konuştu.

ÖZEL RÖPORTAJ

Başkan Özden Çakır tüm samimiyetiyle aşağıdaki soruları www.abvizyonu.com için yanıtladı.

Gemlik zeytinini diğerlerinden ayıran nedir?

Gemlik sofralık siyah zeytinde Türkiye ve dünya markasıdır. İnce kabuğu, doygun tadı ile etli ve gövdeli olarak tarif edilen özel bir damak tadına sahiptir. Siyah gemlik zeytininin en büyük özelliği dalında kararmasıdır. Basında çıkan kimyasallarla karartma veya başka sağlıksız karartma yöntemlerine karşıyız.

Doğal oluşumu nedeniyle izin verilmez. Dinlendirme ve salamura işlemleri geleneksel olarak.dededen toruna on yıllardır, denenip oturmuş klasik yöntemlere sadık kalınarak, hijyen koşulları içinde modern teknolojiden de destek alınarak,  özellikle köy kooperatiflerimiz  tarafından modern işletmelerde üretilmektedir.

Yeni bir tüketici  uygulaması ile ambalajlı zeytinde bölge- menşei  barkot uygulamasını başlattılar, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bence çok önemli bir uygulama.  Gemlik zeytini bilinir ve kabul görmüş bir marka olduğu için artık her zeytin gemlik diye satılamayacak. Ayrıca bir şikayet olduğunda bunun muhatabı biziz. Ticaret Borsası üyeleri içinden bir üretici hakkındaki şikayet önce bize gelir. Sağlıklı üretimin aktif denetiminde tüketicinin olması zorunludur. Yani  Edirne’den Ardahan’a bu işin takipçisi biziz sorumluluk bizi motive ediyor.

Zeytin üretiminin artırılması için son yıllarda yurdun her yerine zeytin ağacı dikildi. Bunların içinde Gemlik zeytin ağacı da. Fidanlar için borsanıza bir ödeme yapıldı mı?

Hayır coğrafi işaretlerle ilgili yasanın tamamlanması ve mevzuatın oluşturulması 2016 yılı sonunu buldu. Dikimlerin çoğu bu tarihten önce yapıldığı için herhangi bir ödeme yapılmadı. Gemlik zeytini bizden başka Bursa, İznik ve Akhisar başta olmak üzere belli bir coğrafyanın ve ekolojinin ürünüdür. Bu nedenle bizim fidanların farklı ekolojilerde nasıl randıman vereceği soru işareti. Yine de biz zeytin üretiminin ve üreticisinin desteklenmesi ve mutfaklarda daha çok zeytinyağı yenmesi için bu tür hamlelere sıcak bakıyoruz. Gerçekten de zeytinyağı üretimindeki yerimizle yurt içi kişi başı tüketimimiz arasındaki oran İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın gerisinde. Sağlıklı nesiller ve halk sağlığı için zeytin ülkesine yakışmayan tüketimimiz var.

Destek demişken sizin tarım destekleriniz ne durumda yeterli mi? Yani beklentiniz ne, destek ne?

Zeytin üreticisinin AB’deki üç rakibimize göre destek oranları ortada. Üreticinin bu destekle rekabet şansı yok. Bu amaçla tüm zeytin üreticilerimizin, Birlik ve borsaların bakanlıkla görüşmeleri sürüyor. İlgiden memnunuz ama bizim istediğimiz destekle bakanlığın teklifi arasında oldukça fark var. Biz kilo başı 50 kuruş istiyoruz bakanlık 15 kuruş vermekte kararlı. İstişareler yoğun olarak devam ediyor. Biz üretenin ve çalışanın desteklenmesini istiyoruz. Hasat edilmeyen 100 dönüm tarla için verilen 800 tl’yi destek olarak değerlendirmek üretenin motivasyonu içinde verilen miktar olarak baktığımızda sıkıntılı görünüyor. Mesela Gemlik Akhisar gibi düz arazi değil. Tarla işçisinin yevmiyesi ortalama 50 tl iken, biz 120 tl ödüyoruz. Tarım işçiliğindeki en yüksek ücret bizde. Extra girdilerde işin cabası. İstihdama ve ekonomik barışa katkımız yüksek. Çoğu bölgede işçilik maliyetleri nedeniyle zeytinlikler deliceye bırakılabiliyor. İlaç ve gübrenin döviz kurları nedeniyle artan fiyatları ise sektörün kanayan yarası. Bu destek iyi bir noktaya gelirse tamamen hastalığı iyi etmese de kanamayı durdurabilir ve sorunu akut hale gelmekten kurtarabilir.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 87 = 88