Geleceğin Avrokratları Avrupa Yolcusu

Reklam

Geleceğin Avrokratları Avrupa Yolcusu

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın girişimleri ile dokuzuncu yılına giren Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı kapsamında 2019-2020 Akademik Yılında Avrupa Kolejinde eğitim görme hakkı kazanan 12 gencimiz Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı’nda düzenlenecek bilgilendirme toplantısı ile Avrupa’ya uğurlanacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın başkanlığında 1 Ağustos 2019 Perşembe günü AB Başkanlığı’nda saat 15.00’de gerçekleştirilecek uğurlama töreni, bu sene burs kazanan 12 Türk genci ile Avrupa Koleji’nin eski mezunlarını bir araya getirecek. Bursiyerler arasında oluşturulan iletişim ağının daha da güçlendirilmesini amaçlayan bu faaliyet ile eski mezunlar ile yeni bursiyerlerin tanışması ve birbirlerinin deneyimlerinden istifade etmeleri amaçlanıyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin sadece bugününe değil, yarınına da yatırım yapan özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımızın değerli katkılarıyla yürütülen Avrupa Koleji Burs Programı kapsamında yetişen nitelikli AB uzmanı sayısının her geçen gün arttığını ve bursa hak kazanan 12 başarılı gencimizin AB sürecimizin öncüleri arasında yer alacaklarını belirtti.

Kendisi de Avrupa Koleji mezunu olan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Avrupa Koleji, Avrupa’da AB konusunda eğitim veren en başarılı eğitim kurumudur. Bugüne kadar 115 Türk öğrenci AB Başkanlığı kanalıyla Avrupa Koleji bursu almıştır. Avrupa Koleji Burs Programı geleceğin Avrokratları arasında Türklerin de olması için önemli bir adımdır ve Türkiye’nin ve AB üyelik sürecimizin geleceğine yapılan kıymetli bir yatırımdır. Avrupa Koleji’nde eğitim hakkı kazanan bursiyerlerimizi AB elçilerimiz olarak görüyor, kendilerine eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Burs almaya hak kazanan bursiyerler Avrupa Koleji bünyesinde Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi, Avrupa Hukuku, Avrupa Ekonomisi, Disiplinlerarası Avrupa Çalışmaları gibi alanlarda uzmanlaşacak. Avrupa Koleji’nden mezun olacak başarılı gençler, yakın gelecekte Avrokrat olarak Türk kamu kurumlarında, özel sektörde, düşünce kuruluşlarında, akademik dünyada ve iletişim alanında önemli görevler üstlenecekler.

 

 

 

 

Avrupa Koleji Burs Programı nedir?

 

Bruges ve Natolin’de 2 ayrı kampüste eğitim veren Avrupa Koleji, Avrupa Çalışmaları alanında Avrupa’nın en nitelikli uzmanlarını yetiştiren önde gelen eğitim kurumları arasında bulunmaktadır.Kuruluşundan bugüne kadar 181 Türk öğrenci Avrupa Koleji’nde 1 yıllık yüksek lisans eğitimi almıştır. Bu öğrencilerin 115’i Başkanlığımız koordinasyonunda yürütülen burs programı kapsamında bu imkândan faydalanmıştır.

2019-2020 akademik yılı için toplam 12 öğrenciye burs olanağı sağlanmaktadır. Bu kapsamda 9 özel sektör ve sivil toplum kuruluşundan toplam 11 adet burs sağlanmıştır. Bu burslara ek olarak Avrupa Koleji 1 başarılı öğrenciye burs imkânı sunmuştur. 7-8 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılan sözlü sınavlar neticesinde toplam 12 öğrencimiz önümüzdeki sene Avrupa Koleji bünyesinde yüksek lisans yapma fırsatına kavuşmuştur.

Avrupa Koleji Burs Programı 2019-2020 Akademik Yılı için burs sağlayan özel sektör kuruluşları; Vehbi Koç Vakfı; Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.; TAV Havalimanları Holding; ING Bank Türkiye; Gateway Management Lojistik A.Ş.; Sabancı Holding A.Ş.; Tüvtürk Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.; Sanko Holding A.Ş.; Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.ve Portaxe’dir.

2019-2020 akademik yılı Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursunu almaya hak kazanan bursiyerler AB Başkanlığı internet sitesinde duyurulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


16 + = 24