AB Başkanlığı’ndan STK’lara iki yeni hibe programı

Reklam

AB Başkanlığı’ndan STK’lara iki yeni hibe programı

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığının faydalanıcısı olduğu, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracının (IPA) sivil toplum alt sektörü altında desteklenen Sivil Toplum Diyaloğu Beşinci Dönemi (CSD V) ve Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi (CSSP II) kapsamında Türkiye ve Avrupa Birliği’nden 71 sivil toplum kuruluşuna yaklaşık 11 milyon avro hibe desteği sağlanıyor.

Sivil Toplum Diyaloğu Programının Beşinci Dönemi ve Sivil Toplum Destek Programının İkinci Dönemi açılış etkinliği 10 Nisan 2019 Çarşamba saat 14:00’da Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Mehmet Selim Uslu’nun katılımları ile gerçekleştirilecek açılış programında, Türkiye’nin ve Avrupa Birliği Ülkelerinin çeşitli şehirlerinden hibe almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları,  kamu kurumlarının temsilcileri, AB Ülkelerinin Büyükelçileri ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geliyor. Açılış programı kapsamında, AB Başkanlığının yürüttüğü sivil toplum destek programları hakkında bilgilerin paylaşılacağı bir de panel organize edildi

Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi Hakkında

AB Katılım Öncesi Yardım Aracı ikinci dönemi (IPA II) altında 2015 yılında programlanan Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi, 4 milyon avro bütçesiyle daha güçlü bir sivil diyalog, katılım ve itibar için STK’ların kapasitelerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Program kapsamında STK’ların, idari ve finansal sürdürülebilirliklerinin sağlanmasına, iletişim ve savunuculuk becerilerinin artırılmasına, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde karar alma süreçlerine katılımın düzeylerinin geliştirilmesine, şeffaflıklarının ve hesap verebilirliklerinin güçlendirilmesine, aktif vatandaşlığın yaygınlaştırılmasındaki rollerinin artırılmasına öncelik verilmektedir. Kadın, çocuk, gençlik, dezavantajlı gruplar gibi farklı hedef kitlelere yönelik faaliyetler yürütülecek projeler altında sağlık, tarım, eğitim, çevre, gıda, medya gibi konulara odaklanılmaktadır.

Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi kapsamında, Türkiye’nin 12 ilinden 31 proje hibe almaya hak kazanmıştır.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı Beşinci Dönemi Hakkında

AB’nin mali desteği ile uygulanan Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Programı, Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Türkiye ve AB üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarını ortak bir konu etrafında bir araya getirecek, toplumların birbirini tanımalarını, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarını ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayacak bir platform olarak 2006 yılında tasarlanmıştır. 10 yılı aşkın süredir yürütülmekte olan programın ilk uygulamasına ise 2008 yılında başlanmıştır.

IPA’nın 2014-2020 yıllarını kapsayan ikinci döneminde hayata geçirilen Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu Beşinci Dönemi kapsamında Türkiye’den ve AB üyesi/AB’ye aday ülkelerden STK’ların ortaklaşa uygulayacakları 40 diyalog projesine toplam 7 milyon avro destek sağlanmıştır. Hibe alan projeler diyalog geliştirme ve işbirliği temalarına odaklanmakla birlikte, engelliler, yaşlılar, mülteciler gibi dezavantajlı gruplara yönelik sosyal konularda da çalışmalar yapmaktadır. Projeler, toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitim, sağlık, tarım, gıda ve çevre gibi alanlarda uygulanmaktadır. Projelerin koordinatör faydalanıcılarının 32’si Türkiye’den, 7’si AB üyesi ülkelerden (4’ü İtalya, 2’si Yunanistan, 1’i Polonya) ve 1 tanesi de aday ülke statüsündeki Bosna Hersek’tendir.

Hibe programı kapsamındaki projelerde, Almanya, İngiltere, Avusturya, İspanya, Belçika, İtalya Bosna-Hersek, Lüksemburg, Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Polonya, Finlandiya, Romanya, Fransa, Slovakya, Hırvatistan, Slovenya, Hollanda ve Yunanistan’dan STK’lar yer almaktadır.

Sivil Toplum Destek Programı İkinci Dönemi ve Sivil Toplum Diyaloğu Beşinci Dönemleri kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin ayrıntılı bilgiyewww.siviltoplumsektoru.org ve www.siviltoplumdiyalogu.org adresinden ulaşılabilir.

Önümüzdeki dönem hibe destekleri www.ab.gov.tr adresinden takip edilebilir.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 71 = 72