İHKİB Başkanı Gültepe:”Esnek bir STA imzalanması gerekiyor”

Reklam

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe:”Esnek bir STA imzalanması gerekiyor”

STA imzalanmazsa 2 milyar dolarlık İngiltere pazarında moda endüstrimiz ağır darbe alır

İngiltere’nin Brexit sonrası Gümrük Birliği’nde kalması halinde sıfır gümrükle ihracata devam edebileceklerini bildiren Mustafa Gültepe, “Eğer beklentimiz gerçekleşmezse ivedilikle ve menşe kuralları olabildiğince esnek bir STA imzalanması gerekiyor. Ticaret Bakanlığımızın bu konuda yaptığı çalışmaları yakından takip ediyor ve sektör olarak kendilerine her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Brexit konusunda belirsizlik devam ederken, Türk moda endüstrisi 2 milyar dolarlık İngiltere pazarında süreci hasarsız atlatacak formül arayışını sürdürüyor.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, İngiltere’nin AB’den ayrıldıktan sonra Gümrük Birliği’ne devam etmesinin sektör için en ideal çözüm olacağını, aksi halde bu ülke ile Türkiye arasında en kısa zamanda serbest ticaret anlaşması (STA) imzalanması gerektiğini söyledi.

Mustafa Gültepe, İHKİB’in desteğiyle Marmara Grubu Vakfı (MGV) tarafından 22’incisi düzenlenecek Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin ‘Geleceğe Sorumluluk’ başlığı altında teknoloji ve yapay zekanın insanlığa etkilerinin mercek altına alınacağını bildirdi. Türk moda endüstrisinin gelecek stratejilerini belirleyen bir kurum olarak Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirten ve hem Türkiye’nin hem de sektörün tanıtımındaki çabaları için MGV Başkanı Akkan Suver’e teşekkür eden Gültepe, başta Brexit olmak üzere gündemindeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İngiltere’nin anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak 29 Mart’ta AB’den ayrılacağını hatırlatan Gültepe, şunları söyledi:

Almanya ve İspanya’dan sonra üçüncü büyük pazarımız olan İngiltere

“Yılda yaklaşık 27 milyar dolarlık hazır giyim ithalatı bulunan İngiltere, Türk moda endüstrisi için çok önemli. Almanya ve İspanya’dan sonra üçüncü büyük pazarımız olan İngiltere’ye 2018’de 2 milyar dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı gerçekleştirdik. İhracatımızı Gümrük Birliği çerçevesinde gümrük vergisi ödemeden ATR belgesi ile yapıyoruz. Brexit sonrası sıfır gümrük vergisi ile ihracat yapma imkânımız kalmayacak, dolayısı ile 2 milyar dolarlık pazarda rekabet gücümüz ağır darbe alacak. Biz İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılırken Gümrük Birliği’nde kalacağını ümit ediyoruz. Eğer bu beklentimiz gerçekleşirse sıfır gümrük vergisi ile ihracat yapmaya devam edebileceğiz.

Gümrük Birliği’nden de ayrılırsa İngiltere ile ivedilikle ve menşe kuralları olabildiğince esnek bir STA imzalanması gerekiyor. Ticaret Bakanlığımızın bu konuda yaptığı çalışmaları yakından takip ediyoruz ve sektör olarak kendilerine her türlü desteği veriyoruz.”

İthal ipliğe yüzde 5 – 8 arasında ek gümrük vergisi getirilmesi moralleri bozdu

Mustafa Gültepe, İngiltere pazarı ile ilgili belirsizlik sürerken sektörün en temel ham maddelerinden biri olan ithal ipliğe yüzde 5 – 8 arasında ek gümrük vergisi getirilmesinin moralleri bozduğunun altını çizdi. Başta AB olmak üzere önemli pazarlarda daralma yaşandığı bir süreçte alınan kararın zor şartlarda fiyat tutturmaya çalışan hazır giyim ihracatçılarının hareket kabiliyetini daha da azaltacağına dikkat çeken Gültepe, “Yurt dışından tedarik edilen iplik için uygulanan bu önlemin ithalatın azaldığı dönemde getirilmesini anlamakta zorlanıyoruz. Son 6 ayda iplik ithalatında ürün türlerine göre yüzde 25 – 50 düzeyinde düşüş var. Bu tabloya rağmen ithalatın artışında görmeye alıştığımız bir önlemle sektörün rekabet gücünün zayıflatılmasını son derece isabetsiz bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Mustafa Gültepe, hazır giyim sektörünün üretimde yüzde 80’nin üzerinde yerlilikle çalıştığını, sınırlı miktardaki ithal hammaddeyi de katma değerli ürüne dönüştürerek ihraç ettiğinin altını çizdi. 2018’de Türkiye’ye net 15,8 milyar dolar döviz kazandırdıklarını hatırlatan Gültepe, “Biz daha yüksek katma değerli ihracat ve ülkemize daha çok döviz kazandırmak için sektöre pozitif ayrımcılık yapılmasını beklerken önümüze çıkarılan bu engelin rasyonel bir izahının olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Hazır giyim sektörünün katma değerli üretimde ve net ihracat gelirinde olduğu gibi istihdamda da öncü olduğunu vurgulayan Gültepe, geçen Ekim ayında üretimde 515 bin 600 kayıtlı çalışanla rekor kırdıklarını söyledi. Gültepe, hazır giyimin stratejik öneme sahip olduğunu, önlerinin açılması durumunda istihdamda ve ihracatta yeni rekorlara imza atabileceklerini sözlerine ekledi.

Akkan Suver: Bir Kuşak-Bir Yol Projesi’ne yakınlık duyuyoruz

Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver de Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye ve Türk ihracat dünyası için bir prestij birlikteliği olarak kabul edildiğini vurguladı. 6 -7 Şubat tarihlerinde 22’incisini düzenleyecekleri zirveye, 2 cumhurbaşkanı ve bir başbakanın da aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde konuğun katılacağını bildiren Suver, şöyle devam etti:

“Dijital ekonomiyi ve enerjiyi küresel boyutlarıyla ele alacağımız zirvede, üç önemli partnerlik işbirliği anlaşmasına imza atacağız. Bunlardan birincisi Devlet düzeyinde Azerbaycan Diaspora Bakanlığı ile olacak. Diğeri İtalya’nın Avrasya için Avrupa Enstitüsü ile üçüncüsünü ise Romanya Levant Enstitüsü ile imzalayacağız. Biz Çin Halk Cumhuriyeti’nin öncülük Bir Kuşak – Bir Yol Projesi’ne de yakınlık duyuyoruz. Proje tamamlandığında Pekin’den Londra’ya uzanan bir çizgide diyalog ve barış köprüleri oluşturacak. Türkiye, geleceğimizin önemli bir kavşak noktası olarak gördüğümüz bu büyük projenin merkezinde yer alıyor.”

Suver, 2003’ten bu yana Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne verdiği destek için İHKİB’e teşekkür etti.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 5 = 4