İDSO, 18 Ocak’ta Tatjana Masurenko’ya eşlik edecek     

Reklam

İDSO, 18 Ocak’ta Tatjana Masurenko’ya eşlik edecek  

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 18 Ocak 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de  Cemal Reşit Rey         ( CRR) Konser Salonu ’nda Orkestra Şefi  Alfonso Scarano yönetiminde  solist Tatjana Masurenko  ’ya ( Viyola ) eşlik edecek.

Konserde;  Camille Saint-Saens’in “ Danse Macabre”, ( * ) William Walton’ın               

Viyola Konçertosu” ( ** ) ve Rimsky Korsakov’un “ Şehrazat Senfonisi, Op. 35”( *** )  adlı eserleri icra edilecek. ( * )  Danse Macabre Op.40, Ölülerin Dansı ( ya da İskeletlerin Dansı), Fransız besteci Camille Saint-Saens’in  Fransız şair Henri Cazalis’ in eski bir boşinan üzerine yazdığı bir şiiri kullanarak bestelediği ses ve piyano  için bir şarkıdır. Camille Saint-Saens’in en bilinen bestelerindendir. İlk kez 1872’de seslendirilmiştir. İki yıl sonra besteci eser üzerinde yeniden çalışarak vokal partisini kemana vermiş ve  eseri biraz da genişleterek bir senfonik şiire dönüştürmüştür.

( ** ) Konçerto, çağdaş dönem ingiliz müziği’nin en önemli temsilcilerinden biri olan William Walton  tarafından dönemin ünlü viyola solisti Lionel Tertis için 1928 yılında yazılmıştır.Başlangıçta dört bölüm olarak tasarlanan eser aksine üç bölüm olarak tamamlanmıştır.

(*** )  Şehrazad, Op.35, Rus müzisyen Nikolay Rimsky Korsakov tarafından 1888 yılında bestelenen senfonik suittir. Binbir Gece Masalları‘ndan esinlenilen eser, Rus müziği ve Nikolay Rimsky  Korsakov’a özgü özellikleri bir araya getirir ve şaşaalı, renkli orkestrasyona yer veren, İmparatorluk Rusyası tarihine has doğuya ilgiyi, daha genel anlamda da oryantalizmi bünyesinde barındıran bir çalışma olarak ön plana çıkar. Rimsky -Korsakov’un en popüler çalışması olduğu düşünülür.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “18 Ocak 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor. 

PROGRAM :

 Camille Saint-Saens “ Danse Macabre

  • William Walton  Viyola Konçertosu”

                                      — ARA—

  • Rimsky Korsakov “ Şehrazat Senfonisi, Op. 35”
Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


16 + = 20