Tosca Operası 14 Eylül’de Efes’te

Reklam

Tosca Operası 14 Eylül’de Efes’te

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin üçüncü gösterisi 14 Eylül 2018 Cuma günü saat 21.00’da gerçekleştirilecek olan Tosca operası olacak.

Fransız oyun yazarı Sardou’nun “La Tosca” adlı oyunundan alınarak Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından metni hazırlanan Tosca, Puccini’nin tüm dünyada en çok beğenilen ve oynanan eserlerinin başındadır. İlk kez 14 Ocak 1900’de Roma’da sahnelenen eser, ülkemizde ilk kez 2 Nisan 1941’de Ankara’da sahnelenmiştir. Tosca’nın Efes sahnelemesinde orkestrayı konuk İtalyan şef Alberto Veronesi yönetecek. Haldun Özörten’in rejisi ile sahnelenecek olan eserin sahne tasarımcılığını Nihat Kahraman, kostüm tasarımcılığını Nursun Ünlü üstlendiler. Koroyu şef Anıl Aydın hazırladı. Eserin ışık tasarımları ise Müfit Özbek’e ait. Tosca’da solo rolleri; konuk İspanyol soprano Carmen Solis, konuk İspanyol tenor Enrique Ferrer ve Türk solistler Cengiz Sayın, Alparslan Mater, Nejad Beğde, Murat Direk, Cihan Özmen, Barış Yener ve Şeniz Çimen üstleniyorlar.

19. yüzyıl başlarında Roma’da geçen; gerilim, korku, tutku, cinsellik, sadizm, din olgularının harmanlanarak sunulduğu Tosca’nın müzikleri de öyküyle örtüşmüş; dünya opera dağarı bir büyük başyapıtı daha kazanmıştır.

Oyun, tanınmış opera şarkıcısı Tosca, Cumhuriyetçi düşüncelere sahip ressam Cavaradossi ve Roma Polis Müdürü Scarpia üçgeninde geçmekte; o dönemdeki Avrupa gerçeği yaşatılmaktadır. Tosca’nın konusu şöyle: Cumhuriyetçi görüşleri nedeniyle Scarpia tarafından tutuklu bulunduğu hapishaneden kaçarak kiliseye sığınan Angelotti, orada eski dostu ressam

Cavaradossi ile karşılaşır. Cavaradossi, cumhuriyet uğruna beraber savaştığı arkadaşına yardım edecektir. Tüm bunlardan habersiz olan güzel şarkıcı Tosca, Cavaradossi’yi görmek üzere kiliseye gelir; dışarıdan duyduğu seslerden rahatsız olmuştur; Cavaradossi’yikıskanmaktadır; sevgilisinin yapmakta olduğu resmin bir başka kadına benzediğini düşünür… Angelotti’nin hapisten kaçması Scarpia’yı çılgına çevirmiştir; bir düzen düşmanını, bir asiyi mutlaka bulmalı ve cezalandırmalıdır. Bu düzen düşmanına cumhuriyetçi ressam Cavaradossi’nin yardım ettiğini bilmektedir; asileri bulmak ve cezalandırmak adına her türlü hile ve kötülüğü yapacaktır… Oyun karakterlerini mutsuz son beklemektedir.

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 7-18 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak dört etkinlikten oluşuyor. Festival, 7 Eylül 2018 Cuma günü saat 21.00’da Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Zorba balesi ile başladı. 11 Eylül 2018 Salı günü saat 21.00’da İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde edeceği Gala Konser yapıldı. 14 Eylül 2018 Cuma günü saat 21.00’da Türk ve konuk yabancı solistlerin rol alacağı, Puccini’nin ölümsüz eseri Tosca operası sahnelenecek. Festivalin son gösterisi; 18 Eylül 2018 Salı günü saat 21.00’da sunulacak olan Carmina Burana balesi.

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, Selçuk Belediyesi işbirliğiyle; İzmir Ticaret Odası, Türkerler Holding, Mavibahçe AVM ve swissotel Büyük Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali biletleri tam 40.- TL, öğrenci 20.- TL, grup indirimli (50 adet ve üzeri talepler için) 25.- TL bedelle satılmakta olup; www.biletiva.cominternet sitesinden, İzmir’de 14 Ağustos’tan başlayarak 09.30-18.00 saatlerinde Elhamra gişesinden, Karşıyaka’da 28 Ağustos’tan başlayarak Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi gişesinden 15.00-21.00 saatlerinde, 28 Ağustos’tan başlayarak Efes’te Antik Kent gişesinden 10.00-18.00 saatlerinde temin edilebilir.

Tosca’nın konukları:

Alberto Veronesi, şef

Milano doğumlu Veronesi, Giuseppe Verdi Konservatuvarı’nda eğitim aldı. Daha eğitimi sırasında, halen varlığını sürdüren Guido Cantelli Orchestra’yı kurdu. Bu orkestrayla pek çok festivale katılan sanatçı, Puccini operalarını yönetmede büyük bir başarı kazandı; aynı zamanda oynanmamış çok sayıda operayı gün yüzüne çıkardı. İtalya’da çok sayıda operaevinin sanat yönetmenliği görevleri üstlenen Veronesi, 2011-12 sezonunda New York Opera Orkestrası’nın direktörlüğünü yaptı. Ünlü kayıt şirketi Deutsche Grammophon adına Puccini’nin Edgar operasını Placido Domingo ve Santa Cecilia Korosu ve Orkestrası işbirliğiyle kaydetti. Bunun yanı sıra, Leoncavallo’nun La Nuit de mai eserini Lang Lang’in de yer aldığı bir albümde Domingo ile kaydetti. Veronesi, New York, Berlin, Brüksel, Tokyo, Athena ve Tel Aviv’de orkestralara şeflik yaptı. Günümüzde çeşitli opera temsillerinde ve festivallerinde başta Puccini’nin eserleri olmak üzere orkestra şefliğini sürdürmektedir.

Carmen Solis, soprano

İspanyol soprano, Madrid’de Teatro Real’de başladığı kariyerini, Almanya, İtalya, Portekiz ve Şili’de seslendirdiği eserlerle sürdürmektedir. Özellikle Verdi ve Puccini eserlerindeki başarısı ile tanınmakta olan sanatçı, yaptığı kayıtlarla da müzikseverlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Dünyanın birçok yerinde yarışmalara katılarak birincilikler kazanan sanatçı, 2015 yılında İspanyol parçalardan oluşan ve piyanist Eduardo Moreno ile kaydettiği ilk solo albümü Brilliant Classics etiketiyle yayınlandı. Carmen Solis, 2018/2019 sezonu için Liu (Turandot) ve Nedda (Pagliacci) rollerine hazırlığının dışında Verdi ve Puccini eserlerini piyanist Ruben Fernandez Aguirre ile kaydetmeyi planladığı bilinmektedir.

 

Enrique Ferrer, tenor

Madrid doğumlu sanatçı, müzik eğitimini Madrid’de ve Philadelphia’da aldı. Erken yaşta İspanya’da opera ve zarzuela alanlarında temsil ve konserler yaptı. Avrupa ve ABD’nin yanı sıra dünyanın önde gelen operaevlerinde temsillerde başroller seslendiren sanatçı, dünyanın önemli rejisörleri ve şeflerinin sahnelediği eserlerdeki başarısı nedeniyle, aralarında Arena di Verona’nın da bulunduğu en prestijli festivallerin ilk tercihleri arasında yer aldı. Sanatçı Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde de görev almıştı. Yakın zamanda şef Daniel Oren yönetiminde Londra Covent Carden ve Çin Guangzhou Operası’nda Carmen operasında Don Jose’yi seslendirdi. Spinto tenor sesiyle oldukça geniş bir repertuvara sahip olan Enrique Ferrer, dünyanın pek çok yerinde katıldığı yarışmalarda birincilik ödülleri aldı.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 4 = 3