Wang Yi:Ülkelerin ortak refahı için”Kuşak ve Yol” inisyatifi

Reklam

Wang Yi:Ülkelerin ortak refahı için”Kuşak ve Yol” inisyatifi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Kuşak ve Yol” İnisiyatifi’nin dünya ülkelerinin ortak refahını gerçekleştirmenin yeni yolu olduğunu söyledi.

Dün Fransa’da Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısında konuşan Wang Yi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Çin tarafından öne sürülmesine rağmen getireceği fırsatların ve kazanımların bütün dünyaya ait olduğuna dikkat çekti.

İnisiyatif’in 5 yıl önce ortaya koyulduğunu hatırlatan Wang Yi, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki ticaret hacminin 4 trilyon doları, yatırım hacminin ise 60 milyar doları aştığını belirtti.

Wang’ın paylaştığı bilgilere göre, hâlihazırda Çin ile 43 Kuşak ve Yol ülkesi arasında direkt uçuşlar gerçekleştirilirken, Avrupa’ya 7 bin 5 yüzden fazla uçak seferi yapılıyor. Bunun yanı sıra, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde toplam 75 sınır dışı ticaret işbirliği bölgesi kuruldu, yaklaşık 200 bin kişi istihdam edildi.

Ekonomik küreselleşme eğilimine uygun olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin güzergâhındaki halklara somut yarar getirdiğini belirten Wang Yi, belirsizliklerle dolu uluslararası koşullar altında, Kuşak ve Yol’un dünya ülkelerinin ortak refahı için yeni bir yol teşkil ettiğini dile getirdi.

Avrupa’da bazı kesimlerin Kuşak ve Yol’la ilgili şüpheleri bulunduğuna değinen Wang Yi, İnisiyatif’i ortak inşa ve kazan-kazan temelinde açık, şeffaf ve hoşgörülü bir proje olarak niteledi. Wang, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin kalite ve yüksek standartları takip etmekle sınırlı kalmayıp, uluslararası kurallara ve küresel piyasa faaliyetlerine uygun olduğunu ve çevrenin korunmasını da desteklediğini vurguladı.

Wang, Çin ve Fransa’nın eşitlik ve istişareye dayalı Kuşak ve Yol inşasına katılıp özellikle üçüncü piyasadaki işbirliğini genişletmesini, birbirlerini tamamlayıcı avantajları kullanarak işbirliği zeminini genişletmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


54 − = 51