Ahmet San:Gazozname ile Şişedeki Cini Çıkartmak İstiyoruz

Reklam

IMG_20170731_210254

Gazozname ile Şişedeki Cini Çıkartmak İstiyoruz

Röportaj:TANJU BAYKAL

Ahmet San:“Her gazozun ayrı bir hikayesi var. Biz bu hikayeleri anlatmayı değil, yaşatmayı tercih ettik.”

Eskiden ‘Gazozhane’ denirdi gazoz imal edilen yerlere. Sona aldığı ‘hane’ takısı bizden yapıverirdi o şıkır şıkır cam seslerinin eksik olmadığı mekanları. Esnaf muhabbetlerinin, yardımlaşmalarının eksik olmadığı zamanlardı. Sadece imalat da yapılmazdı zaten. Yeri gelir ilk, orta okul öğrencilerin ilk gözünü açtığı hayat okulları olur, yeri gelir mahalle sakinlerinin sohbetlerini demlerdi kapı önü çay bahanesiyle. Bazen de ciğerlere serinlik verirdi köpük köpük.

Üsküdar’ın en güzel semtlerinden Tunusbağı’nda küçük bir dükkanda Gazozname ismi verdiği iş yerinde toptan gazoz siparişleri şeklinde faaliyet gösteren genç girişimci Ahmet San ile günümüzde yeniden farklı tatlarla ve aromalarla üretilmeye başlanan gazozun hikayesini konuştuk. Nerede şu eski gazozlar demeyin..İşte hepsi buradalar…

Türkiye’de Gazoz sektörünün dünü ve bugünü nasıldır?

70’lerde bin kadar gazoz markası vardı Türkiye’de. 2015 yılını sadece 50’si direnip görebildi. Sonra birşeyler oldu ve kapanan eski gazozlar tekrar açılmaya başladı. 2017 yılına geleneksel anlamda gazoz imal eden 70 kadar firma ile girdik. Kaybettiğimizde değil unuttuğumuzda yok olurlar. Hatırlatmak istedik.

İşte biz bu eski zaman gazozlarının bir fazla kesime daha ulaşmasını istedik. Anadolu ve Trakya’nın dört bir yanında halen geleneksel anlamda imalata devam eden gazozhane gazozlarının tüketicilere ve bu ürünleri market, büfe, cafe, restorant belki hamamlarında satmak isteyenlere ulaşmayı iş edindik kendimize.

Sizin gazozla olan hikayeniz?

Babadan dededen kalma çocukluğumdan beri içimde olduğuna inandığım, anılarımın olduğu hem de emek verdiğim bir alandı. Fakat hak ettiğim yerde değilim.

Kendi imalathanemiz vardı. Ekonomik baskılardan dolayı kapatmak zorunda kaldık. Türkiye’deki hiçbir gazoz markası kapatılmayı haketmiyor.

Kendi ürünümüzü yeniden üretebilmek şansı olmayınca ben de Türkiye’nin birçok bölgesinde doğal yollarla üretilen, farklı lezzetleri olan farklı ürünleri ve  markaları tanıtmak istedim.

Bu farklı ürünlerin farklı bölgelerden gelip farklı şehirlerdeki insanlarla buluşmalarını sağladım.

Başlangıç noktam bu oldu.

Neden Gazozname?

“Gazozhane olan ismimizin başkaları tarafından kullanıldığını duyunca yolumuza “Gazozname” olarak devam ettik.

Her gazozun bir hikayesi var.

Aslında bütün gazozların ülkemizde bir hikayesi var. Biz bunu anlatmayı ve yaşatmayı seçtik.

Bir girişimci olarak beklentileriniz nedir?

Bu projeden beklentimiz Türkiye’nin her yerinde sesimizi duyurmak. Kolay bulunabilirliği sağlamak temel amaç. İnternet teknolojileri ve lojistik olanaklar sayesinde kargo ile her yere gönderim yapabiliyorum. Fakat bunun da belirli bir maliyeti var. Başka insanların da bu  işe sahip çıkmalarını istiyorum.

IMG_20170731_210303

Hem zaman hem de sermaye yatırımı yapıyorsunuz. Sadece dağıtım kanalları olarak mı sürdüreceksiniz bu işi?

Genelde sorun şu: Güzel bir iş varsa herkes bunu sadece ben yapayım başkası yapmasın diye düşünür. Biz de ise tam tersi. Herkes bu işi, yapsın ve daha fazla yerlere ulaşılsının peşindeyiz. Herkes para kazansın istiyoruz.

Eğer bir şehirde belli bir marka gazozdan daha fazla tüketilirse, o ürünün toptancısı da o şehre gelecektir. Biz bundan asla rahatsız olmayız. Bilgi verme anlamında, danışmanlık anlamında gelen herkese kapımız açıktır. Markaları biraraya getiriyor, uygun fiyatlandırıyor ve kapıya teslim ediyoruz.

Sizin ailenizin Gazozculukla ilgili  öyküsünü anlatır mısınız?

Dedem Antalya’da İbrahim Bey diye bir gazoz üreticisinin kalfasıydı. İbrahim Sami Gazozlarının hikayesı böyle başlıyor. Eskiden seyar arabalarda gazozculuk yapılırdı. Dedem Ahmet Dal’ın elle gazoz yapan makinesi vardı. Teknoloji geliştikçe makine parkuru büyüdü. Gazoz makineleri geldi. Dönüşümlü gazoz yapılıyordu ve şişeler depozitoluydu. Ülkenin o zaman ki ekonomik şartlarında şişeler atılmazdı.

Neden geriye gitti gazoz üretimi  ve markalar azaldı?

80’li yıllarda küresel firmalar pazara girmeye başladı. Şartlar değişti.1 kasa gazoza 3 dolu kasa Pepsi ya da Cola verilirdi. Paşabahçe’nin ürettiği şişe sayısı kısıtlıydı. Para ile bile şişe alma olasılığı yoktu, kıtlık vardı. 70’lerde 1 numara olan firmamız bu nedenle battı. Eskiden rakip gazoz firmaları aynı çorbacıda yiyip içip işlerine öyle başlarlarmış. Arada husumet yokmuş.  2017’de 70 çeşit gazoz vardı. 70’li yıllarda 1000 çeşit olan gazoz çeşidi neden bu kadar azaldı, çok yazık. 930 tane küçük gazoz fabrikası vardı. Hepsinin anıları var. Mahalleli ile iletişim anıları var.

Gazozname ile şişedeki cini çıkartmak istiyoruz

Yeni hedefler, amaçlar ve projeler var mı?

Farkında olmak gerekir. Bunları yaşayan birisi olarak bazı şeyler beni çok rahatsız ediyor. Türk Milli Takımının sponsoru neden Coca Cola olsun? Milli Ürün neden yok? Ramazanlarda reklamlar Cola reklamı her kanalda. Onlarla sorunum yok. Rekabet elbette çok yararlı.  Küresel şirketler onlar ve her yerdeler. Benim sorunum biz neden yapamıyoruz. Çünkü bir araya gelemiyoruz. Benim amacım da tek bir ürün bile olsa ulusal bir firmanın markasını tanıtmak. Bu amaçla yola çıktım. İnsanlar şişedeki cini görmeye başladılar. Dedelerden amcalardan babalardan duydukları yaşadıkları anları canlandırdık biz. Bizim projeyi sahiplendiler. Meraklı bir genç nesil var. Ben onlara güveniyorum.

Detaylı bilgi için www.gazozname.com.tr

 

 

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 5 = 13