GAP Bölgesi Nitelikli Gıda Ürünleri Kümesini Etkinleştirme Projesi tanıtılıyor

Reklam

abtürk bayrak

GAP Bölgesi Nitelikli Gıda Ürünleri Kümesini Etkinleştirme Projesi tanıtılıyor

AB-Türkiye ortaklığında desteklenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programında yer alan ve nihai yararlanıcısı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olan Güneydoğu Anadolu Nitelikli Gıda Ürünleri Kümesini Etkinleştirme Projesi kapsamında düzenlenecek tanıtım toplantılarının ikincisi 22 Mayıs 2017’de Gaziantep’te yapılacak.

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak İllerini kapsayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nitelikli Gıda Ürünleri Kümesini Etkinleştirme Projesi kapsamındaki tanıtım toplantılarının ilki 16 Mayıs 2017’de Mardin’de yapılmıştı.  22 Mayıs 2017’de Gaziantep’te yapılacak ikinci toplantının ardından Proje, 24 Mayıs 2017 tarihinde Şanlıurfa’da ve 26 Mayıs 2017 tarihinde Gaziantep’te yapılacak tanıtım toplantıları ile kamuoyuna ve KOBİ’lere duyurulacak.

Gastronomi alanının önde gelen uzmanları, gıda profesyonelleri, ünü sınırları aşan şefler, tadım uzmanları ve kanaat önderlerinin konuşmacı olarak yer alacağı etkinlikler ile projenin bölgedeki paydaşlara kapsamlı şekilde tanıtılması ve nitelikli gıda ürünlerinin önemine dikkat çekilerek proje ile bölge üreticilerine sağlanacak avantajların anlatılması hedefleniyor.

Gastronomi dünyasının ünlü isimleri Gaziantepli üreticilerle buluşuyor

22 Mayıs 2017’de Gaziantep Grand Otel’de gerçekleşecek tanıtım toplantısında et profesörü olarak da tanınan Günaydın Et ve Restoranlar Grubu Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı, yazar ve araştırmacı Adnan Şahin ve tadım uzmanı Ferudun Kaykı Gaziantepli üreticilerle buluşarak bilgi ve deneyimlerini aktaracaktır.

Proje Bölge üreticilerine rekabet avantajı sağlayacak

Geçtiğimiz Ekim ayında başlayan ve iki yıl sürecek olan Güneydoğu Anadolu Nitelikli Gıda Ürünleri Kümesini Etkinleştirme Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğinin artırılması hedefi çerçevesinde geliştirildi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil Proje’nin hedeflerinden şöyle bahsetti: “Güneydoğu Anadolu Nitelikli Gıda Ürünleri Kümesini Etkinleştirme Projesi ile bölgenin sahip olduğu nitelikli gıda ürünlerini, gastronomik özelliklerini, turizm potansiyelini, tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkartmak hedefleniyor. Bu proje, belli bir ekonomik alanda çalışan işletme ve kurumların bir araya gelmelerini, ortak bir vizyon ve hedefe yönelmelerini sağlayacaktır. GAP Bölgesine özgü, bölgenin gastronomik ve kültürel mirası ile bağlantılı, yüksek kalitede hammadde kullanan, mükemmel derecede tat, koku ve yapısal özelliklere sahip, markalı ve anlatacak bir hikâyesi olan ürünler olarak projede tanımı yapılan nitelikli gıda ürünleri; proje kapsamında ulusal ve uluslararası pazarlara erişim sağlayabilecek bir konuma getirilecek. Pazara uygun hale getirilen nitelikli gıda ürünleri küme içinde yer alan ve bölgede bulunan KOBİ’ler tarafından üretilecek. Bu işletmelere diğer küme üyeleri (Üniversiteler, Kalkınma Ajansları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsalar vb.) tarafından her türlü teknik, satış ve deneyim paylaşımı desteği sağlanacak. Hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan diğer başarılı kümeler ile iş birliği oluşturularak kümenin markalaşma ve pazarlama yetkinliği de artırılacak. Kurumlar arası iş birliğini geliştirecek olan bu proje sayesinde bölge firmalarının rekabet gücü artarken bölgenin istihdamına da ciddi bir katkı sağlanmış olacak.”

 

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


15 − 14 =