Uluslararası 2.Orontes Çağdaş Sanat Festivali yapıldı

Reklam

2010-08-09 04.33.28-1

Uluslararası 2.ORONTES Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı yapıldı

2010-08-06 11.46.07-1

Uluslararası 2.ORONTES Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı kapsamında  Antakya-Samandağ’da  araya gelen 17 ülkeden sanatçılar, etkinlik sonucunda  Barış ve kardeşlik söylemini, insanlık  sorunu haline gelen göç teması ile birleştirerek eserlerinde  ölümsüzleştirdi.

Değişik ülke ve kültürlerden gelen 80 sanatçının insanlık dramına dönüşen Suriye iç savaşı ve göç olgusuna ilgiyi çekerek çözüm konusunda ilgilileri ve Avrupa ülkelerini hızlı hareket etmeye davet eden eserler  Festival ve çalıştay sonrasında Samandağ Kültür Merkezinde izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Festival komitesi ve ANSAM Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oflazoğlu başkanlığında gerçekleştirilen festivale katılan sanatçıların halkla kaynaşarak duygulu anların yaşandığını ifade eden Oflazoğlu; konuk sanatçıların, medeniyetlerin beşiği olan Hatay Antakya ve Samandağ’a hayran kaldıklarını, kendi ülkelerinde sosyal medya  ile bu güzel ve tarihi kenti dünyaya tanıtacaklarını, sanat buluşmalarının dostluğu ve kardeşliği pekiştirdiğini bu nedenle festivali geleneksel hale getirerek Yerel yönetim ve Mülki amirliğin desteği ile  yaygınlaştıracaklarını söyledi.

2010-08-06 11.38.11

Festivali desteklediğini ve sanatçıları kentimizde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Hatay’nın Samandağ ilçesi Kaymakamı  Dr. Cahit Çelik ve  Belediye Başkanı Mithat Nehir Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu’nu kutlayarak  bu özverili çalışmaları ile kentin dostluk ve barış ruhuna  sanatın gücünü ve estetik anlayışını da katarak zenginleştirdiğini ve bu girişimlerle kentimize gelen yabancı sanatçıları gençlerimizle kaynaşarak karşılıklı ilişkilerin başlamasını ve pekişmesini de sağladığını ve özellikle batılı bazı devletlerin  ülkemize dönük düşmanca tavırlarına rağmen 17 ülkeden sanatçının uluslararası sanat festivali için gelmeleri  ülkemizde huzurlu bir ortamın olduğunu da kanıtladığını, şimdi ve sonrasında da buna benzer festivalleri ve buluşmaları konukseverliğimizin göstergesi olarak destekleyeceklerini açıkladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı   Dr. Lütfü Savaş; dönemsel olarak 17 ülkeden sanatçının  Samandağ’da  Orontes Çağdaş Sanat Festivaline katılımlarından dolayı Tertip Komitesi Başkanı  Mehmet Oflazoğlu’nu kutladı. Barışa, dostluğa ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde  sanatçıların sınıra yakın ilimizde buluşmalarını coşkuyla, memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

DSC_3008

Festival partneri olarak İzmir’den katılan, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Dr. Ümit Yaşar Işıkhan, böylesine güzel ve anlamlı bir festivali gerçekleştirdikleri için organizasyon komitesini, koordinatör-küratör  Ressam Seher Söyleme Çelik, Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu’nu ve festival sunumunu gerçekleştiren Ressam, Şair Fatma Elvin Öztürk’ü kutladı. Büyük önder, Mustafa Kemal’in “Yurtta Barış Dünyada barış” söylemini hayata geçiren katılımcı bütün sanatçılara teşekkür ederek, barışın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında sanatçılara büyük görevler düştüğünü, çünkü halkların gerçek temsilcilerinin tüccarlar veya politikacılar değil, çıkarsızca hayatı ve barışı savunan sanatçılar olduğunu ifade etti.

Festival Koordinasyon Komitesi Başkanı ve Ansam Derneğinin Başkanı da olan Mehmet Oflazoğlu, düzenlenen çalıştaya 17 ülkeden 45’i Akademisyen olmak üzere 80 sanatçının katıldığını, başta Azerbaycan olmak üzere Rusya, Bulgaristan, İran, Filistin, Suudi arabistan, Oman, Katar, Arnavutluk, Türkmenistan, Kazakistan,Tunus, Saray Bosna, Özbekistan, Yemen, Belarus,  B.A.E. Mısır, Dubai, Yunanistan, Sırbistan ve Türkiye’nin bir çok şehrinden gelen üniversite dekan ve öğretim üyelerinden oluşan sanatçıların festivale katıldığını, uluslararası resim çalışmalarıyla ünlü Ressam Ahmet Dalkıran, Fotograf sanatında eski İFSAK başkanı Halil İbrahim Tutak ve Şiir edebiyat dalında sınırları aşan çalışmalarıyla Sabahattin Yalkın a takdim edildi.  Bu yılkı Orontes özel ödülü; Kentin kültürel hayatına  yaptığı kültür sanat çalışmalarıyla Mehmet Karasu’ya takdim edildiğini söyledi.

Festival ile ilgili bilgi veren Oflazoğlu; bütün sanatçı arkadaşlarını coşkuyla karşıladıklarını, savaşın kıyısında ve  Suriye iç savaşının mülteci dramına  en yakın tanıklarından olan Hatay ilimizde uluslararası bir festivalin gerçekleştirildiğini, ve bu aşamada desteklerini esirgemeyen bütün belediye başkanı ve mülki amirlere teşekkür ettiğini, bu etkinliğin bireysel bir başarı değil, medeniyetler beşiği, dillerin ve dinlerin kardeşçe birlikte birbirini güçlendirdiği bu kadim kentin ruhundaki  barış duygusunu sanatla birleştiren halkımın başarısı olduğunu, bu aşamada  “Ansam kültür derneği” olarak öncülük ettiklerini, desteklerin sürmesi halinde 50 ülkeden sanatçıları bu kadim kentimizde ağırlamaktan da mutluluk duyacaklarını açıkladı.

Festival kapsamında; açılış sergisinin Küratörlüğünü Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi, el sanatları bölüm başkanı  Öğr. Gör. Gülru Düzce’nin üstlendi. Dekoratif Sanatlar Programı öğrencilerinden Mozaik eserler ve Yusuf Keskin Resim atölyesinin öğrencilerinden oluşan Resim sergisi Samandağ Kültür Merkezinde açılışı yapıldı.

Festival kapsamında Ted Koleji Fotograf meraklısı öğrencilerine Fotograf Sanatçısı Halil İbrahim Tutak tarafından kurs verilerek Sergi açtıklarını, Şiir ve edebiyat ilgili öğrencilere ” Şair yazar Ümit Yaşar Işıkhan, Ressam yazar Fatma Elvin Öztürk ve Yazar Selmina Melikoğlu tarafından “şiir dinletisi ve edebiyat söyleşisi” gerçekleştirdiklerini,

Antakya şehir merkezinde Ressam Ali Taş yönetiminde, Ressam şair Fatma Elvin Öztürk, Uluslararası Aktivist Sanatçıları Birliği Başkanı Dr.Ümit Yaşar Işıkhan, şair yazar Sabahattin Yalkın ve şair Nevruz Uğurun katılımı ile yapılan söyleşi, kitap imza günü ve Rüzgar Fidan ile müzik dinletisi Antakyalıların büyük ilgisiyle karşılandığını.

Festival kapsamında Samandağ Kültür Merkezinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatro Topluluğu çocukları için “Sarı kız Boyacıya Karşı” ( ! ..yanlış yazdoım galiba…kontrol edilmeli..) tiyatro oyunu sergilediğini, Samandağ Yeni Çarşı Kongre merkezinde İsmail Cem Doğru Şiirli Güldürü Gösterisi büyük ilgi ile izlendiğini,

Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat  Ve Tasarım  Meslek Yüksek Okulu kongre merkezinde Prof. Dr. Alaybey Karoğlu Prof Ahmet Şinasi İşler,Prof. Bedri Karayağmurlar  ve Öğr. gör. Gülru Düzce “Çağdaş Sanat ve Toplum İlişkisi”ni öğrencilerle paylaştıklarını ifade eden Oflazoğlu,Orontes 2. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivalini Ansam Kültür Derneğiöncülüğünde gerçekleştirildiğini ve partner olarak  Uluslararası Aktivis Sanatçılar Birliği ile dayanışma içinde olduklarını söz konusu festival; Kültür Turizm Bakanlığı, Hatay Büyükşehir  Belediyesi, Samandağ belediyesi ve Samandağ Turizm Yatırım ve işletmecileri Derneğinin destekleriyle düzenlendiğini açıkladı.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 48 = 54