Londra Tasarım Bienali’nde “Dilek Makinesi”ne yoğun ilgi

Reklam

london-design-slide-xtao-master495
Londra Tasarım Bienali’nde “Dilek Makinesi”ne yoğun ilgi

 Bu yıl ilki gerçekleştirilen Londra Tasarım Bienali’nin Türkiye sergisinde yer alan tasarım ofisi Autoban’ın hazırladığı “Dilek Makinesi” adlı proje büyük beğeni topladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) organizasyonunu üstlendiği Türkiye sergisi, uluslararası medyada yoğun ilgi görürken, başta New York Times, The Guardian, Telegraph, BBC ve Süddeutsche Zeitung olmak üzere birçok önemli mecrada bienalin en iyi sergileri arasında gösterildi. 

Londra Tasarım Bienali’ndeki Türkiye sergisi 6 Eylül Salı günü Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir ve ile küratöryel danışmanlar, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve serginin sponsorluğunu üstlenen  adına Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz’in katılımıyla uluslararası basın ve profesyonellere tanıtıldı.

“Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) teması altında 37 ülkeden projeyi Londra, Somerset House’da bir araya getiren bienalin en ilgi çeken projelerinden biri “Dilek Makinesi” oldu.

The New York Times “Londra Tasarım Bienali’nin Kaçırılmayacak Projeleri” başlığıyla en iyi beş projeyi anlattığı haberde Türkiye sergisini ilk sırada gösterdi. Türkiye’yi Avusturya, Tayvan, Yunanistan ve Avustralya’nın sergilerinin izlediği, Samantha Tse imzalı haberde, “Tasarım stüdyosu Autoban, Avrupa’da mülteci krizinin yaşandığı bir dönemde, Somerset House’un Batı Kanadı’nı ziyaretçilerin ‘umut notları’nı saydam altıgen tüplere postalayabileceği kamuya açık bir ‘dilek ağacı’na dönüştürdü. Art arda sıralanmış uzun tüpler ziyaretçiler için bir tünel oluştururken, aynalı duvarlar ve zeminle çevrilen makine bir sonsuzluk illüzyonu yaratıyor,” yorumu yapıldı.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 4 = 3