2016 Mısır Hasat Şenliği Adana’da yapıldı

Reklam

 

1471396616_m__s__r_hasat___enli__i_1

2016 Mısır Hasat Şenliği Adana’da yapıldı

Türkiye tahıl üretiminde üçüncü sırayı alan mısırda hasat başladı. Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği’nin (NÜD) organize ettiği 2016 Mısır Hasat Şenliği, 16 Ağustos’ta Adana’da yapıldı.

Çiftçilere, “Siz Türkiye için üretmeye devam ettikçe, biz de sizin el emeği, alın teriniz ürününüzü değerlendirmeye, Türk ekonomisi için katma değere dönüştürmeye devam edeceğiz” diye seslenen NÜD Başkanı Rint Akyüz, “Unutmayalım ki, tarımını sanayisine entegre edemeyen hiçbir ülke kalkınamaz, büyüyemez” dedi.

Mısır Hasat Şenliği’ndeki konuşmasında ilk olarak 15 Temmuz darbe girişimine değinen NÜD Başkanı Rint Akyüz, “Bundan tam bir ay önce Türkiye’nin demokrasi içinde gelişmesine, kalkınmasına; insanımızın huzuruna darbe vuracak büyük bir belayı millet olarak el birliğiyle defettik. Bu süreçte can veren demokrasi şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Darbe girişiminin ekonomiye olumsuz yansımalarını engellemek için getirilen düzenlemeler, uygulamaya konulan kararlar dolayısıyla başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım ve ekonomi yönetimindeki bakanlara minnettarlığımızı ifade etmek isterim” dedi.

Şenlikte konuşan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ise hasadın, çiftçinin verdiği emeğin karşılığını alacağı, en mutlu olacağı gün olduğunu söyledi. Doğru, “Mısır üretimini 2 milyon tondan bugün 6.4 milyon tona getirdik. Bununla övünüyoruz. Mısır ovanın baş ürünü haline geldi. Bizler aynı gemideyiz. Hem sanayicimiz hem üreticimiz olarak bu geminin güvenli bir şekilde varacağı yerlere gitmesini istiyorsak üretici alın terinin karşılığını almalıdır. ” dedi.

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan da, yakın tarihe kadar beyaz altın diye adlandırılan pamuğun yetiştirildiği Çukurova’nın artık sarı altın mısır üretiminde lider olduğunu söyledi. Özkan, şunları kaydetti:“Mısırda verimimizi, rekoltemizi yükselttik, artık kendi kendimize yetecek düzeye geldik. Nişasta, gıda sanayi ve hayvancılık da beraberinde başlamış gelişmiş, ülke ekonomisine ciddi katkı koymuştur. Benim şahsi düşüncem kayıt dışıyla birlikte 7 milyon ton civarında mısır üretimi var.

Böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapan NÜD’e teşekkürlerini dile getirerek konuşmasına başlayan Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Başkanı Gülfem Eren de, “Dekar başına verimlilikte dünya ortalamasının üzerinde başarı gösterilen mısır üretiminin sahiplenilmesi, takdire değer bir çabadır” diye konuştu.

Bir zamanlar beyaz altın diyarı olarak anılan Çukurova’nın mısırda da ilk ürünün yetiştiği bölge olduğunun altını çizen Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ise “Bu ürün ara vermeden ekiliyor. Bu topraklarda insanların güneşle, toprakla yoğurulmuş alın terinin emeğini almaları için gayretleri vardır. Bu kadar gayrete hiçbir zaman bu topraklar nankörlük yapmadı. Üreticiler ektiği ürünün değerini alıyor. Ürününün değerinde satılmasını beklemek onların hakkı” dedi.

TMO Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erdoğan da, bir regülasyon kurumu olarak TMO’nun amacının sürdürülebilirliğin sağlanması, bir ürünün düzenli bir şekilde üretilip, sanayi tarafından onun değerlendirilmesi olduğunu kaydetti.

Bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak çiftçilerin arasında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başlayan Adana Valisi Mahmut Demirtaş da, “En hayırlı kazancın çiftçilerimizin alın teriyle kazandığı olduğunu düşünüyorum. Çukurova’nın kıymetini bilelim, ne ekeceğimizi biçeceğimizi bilelim. Bir malı nasıl daha fazla miktarda üretirim, ikincisi daha düşük maliyete nasıl elde edebilirim bunu tahlil edersek, bu bereketli ovada ciddi üretim artışı sağlarız. Geçen yıl 1 milyon tonun üzerinde ürün elde etmişiz. Türkiye’deki üretimin yüzde 16’sını bu toprak bize sunmuş. Buradan sadece çiftçimiz, sanayicimiz kazanmıyor, nakliyeci, şoför, biçerdöverci de kazanıyor” diye konuştu.

 

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


25 − = 21