DTİK Balkan Girişimciler toplantısı Gümülcine’de gerçekleştirildi

Reklam

DTİK BALKAN GİRİŞİMCİLER TOPLANTISI

DTİK Balkan Girişimciler toplantısı Gümülcine’de gerçekleştirildi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında özel amaçlı bir İş Konseyi olarak faaliyet göstermekte olan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi, 22-23 Temmuz 2016 tarihlerinde Yunanistan’ın Selanik ve Gümülcine şehirlerinde toplantılar gerçekleştirdi.

DTİK Balkanlar Komitesi, Balkanlar bölgesindeki 10 ülkede bulunan Türk girişimciler arasından, 26 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda yapılan seçim ile göreve getirilen iş dünyası temsilcilerinden oluşmaktadır. Komitenin temel amacı, her bir ülke temsilcisinin bulunduğu ülke ile Türkiye arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışması ve bu çalışmaların Komite tarafından yapılan rutin toplantılarda görüşülerek ilgili ülke ve Türkiye için en verimli şekilde düzenlenmesidir. Bu çalışmaların mahiyetinin her iki ülke menfaatlerine uygun şekilde belirlenmesi ve bulunulan ülke yetkili mercileri ile mümkün olan en geniş ve etkin işbirliği ile düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi temel yöntem olarak belirlenmiştir.

Bu çerçevede, Selanik ve Gümülcine’de düzenlenen DTİK Balkanlar Komite Toplantıları ve DTİK Balkan Girişimciler Toplantısı kapsamında yalnızca Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüşmeler ile kısıtlı kalınmamış, aynı zamanda Balkan ülkeleri arasında ticari işlem hacminde genişleme yaratılması doğrultusunda görüş ve olanaklar değerlendirilmiştir. Ayrıca, Yunanistan ekonomisinin güçlü olduğu alanlar ve yatırım olanakları ve fırsatları bulunan sektörler incelenmiş bu sektörlere yönelik değerlendirmeler yapmıştır.

Bu vesileyle, yaşanan elim kalkışma olayından duyduğumuz büyük üzüntümüzü bir kez daha ifade etmek isteriz. Ayrıca şu ana kadar her fırsatta belirttiğimiz üzere, bizler demokrasi kültürü içinde yaşamanın günümüz Türkiye’sinin ayrılmaz bir parçası olduğu ve demokratik sisteme ve bu sistem ile göreve seçilmiş sivil yönetime karşı yapılacak her türlü hukuk dışı girişimin karşısında bulunmaktayız. Demokrasimize yapılan FETÖ/PDY terör örgütü ya da başka her türlü müdahaleyi şiddetle kınadığımızı bildiririz. DTİK Balkanlar Komitesi olarak, yaşanan kalkışma girişiminin ülkemiz sosyal ve ekonomik yaşantısında oluşturduğu etkilerin kısa süre içinde üstesinden gelineceğine olan inancımızı da belirtmek isteriz. Nitekim, bugün Türkiye’den ve Balkanlardan 300’den fazla iş dünyası temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz DTİK Balkan Girişimciler Toplantısı, bu normale dönüşün en somut göstergesi olmuştur.

DTİK Balkanlar Komitesi, Bölgede bulunan ülkelerin ekonomik ve ticari özelliklerini değerlendirerek, bu bölgede yerleşik Türk iş camiası içinde oluşturulacak sinerjiden yararlanarak ve yerel ortaklarımız ile sıkı işbirliği içinde tüm ülkelerin yararına projeler geliştirerek uygulanmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürecektir. Bu süreçte yerel ortaklarımız ile işbirliğinin son derece değerli olduğu düşüncesi ile Komite çalışmalarına yön verilecektir.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


6 + 2 =