İş cinayetleri adli cinayetleri geçti

Reklam

işcinayet

İş cinayetleri adli cinayetleri geçti

 

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin 2008’den bu yana devam eden mücadelesini görünür kılmak için Adalet Arayana Destek Grubu’nun hazırladığı 4. iş cinayetleri almanağı yayımlandı. Aralık-Ocak 2015 arasındaki iş cinayetlerine kapsamlı bir bakış sağlayan almanak, resmi istatistiklerde görünmeyen detaylara ışık tutuyor.

 

Hayatını kaybetmiş işçilerin soğuk birer istatistik verisi olmadığını, medyada ancak üçüncü sayfa haberi olabilen iş cinayetlerinin arkasında birer insan hikayesi olduğunu göstermeye çalışan İş Cinayetleri Almanağı 2015 isimli kitap, Türkiye’nin iş cinayetleriyle ilgili  son derece vahim tablolar ortaya koyuyor.

Adalet Arayana Destek Grubu avukatlarından Av. Gökhan Küçük’ün verdiği bilgiye göre, Türkiye’de işlenen iş cinayetleri sayısı adli cinayetleri geçti!

49’u çocuk

Polisin kontrol ettiği, nüfusun yüzde 86’sının yaşadığı bölgelerde, 2015 yılında resmi rakamlarla bin 542 kişi cinayete kurban gitti. Buna karşılık 2015’te en az bin 703 işçi çalışırken hayatını kaybetti. Bu rakamlara bakıldığında, Türkiye’de her gün en az 4.6 işçi iş cinayetine kurban gidiyor. Geçen yıl öldürülenlerin 49’u 18 yaşından küçük, çocuktu. Üstelik bildirimi yapılmayan, kayıtlara geçmeyen, medyaya yansımayan iş cinayetleri bu istatistiklere dahil değil. Türkiye bu rakamlarla iş cinayetlerinde Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü oldu!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verileri ve Adalet Arayan Destek Grubu’nun medya taramaları sonucu ortaya çıkan bilgilere göre, 2015’te en ‘ölümcül’ sektör, yine inşaat oldu. 418 işçinin hayatını kaybettiği inşaat sektörünü; tarım, taşımacılık, genel işler, ticaret ve madencilik izliyor.

İş cinayetlerinin en çok meydana geldiği 10 il

En çok işçinin hayatını kaybettiği il 327 işçi ile İstanbul oldu. İstanbul’u Manisa (243), Ankara (107), İzmir (64), Antalya (47), Bursa (47), Adana (36), Konya (36) ve Mersin (34) takip ediyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


4 + 5 =