Yunanistan’a sığınan mülteci azalırken Türkiye’ye iade arttı!.

Reklam

Abbayrak

Yunanistan’a sığınan mülteci azalırken Türkiye’ye iade arttı!.

Mayıs’ta gerçekleştirilen Adalet ve İç İşleri Konseyi’nde bir açıklama yapan göç, içişleri ve vatandaşlıktan sorumlu AB Komiseri Avramopoulos, Yunan adalarına ulaşan sığınmacı sayısında belirgin bir azalma; Türkiye’ye iade edilenlerin sayısında da artış olduğunu söyledi.

AB ve Türkiye arasındaki anlaşmanın başarılı bir şekilde uygulanmasının öncelikli konu olduğunu vurguladı. Buna ek olarak Türkiye’de bulunan sığınmacılardan AB ülkelerine yerleştirilenlerin sayısında da artış kaydedilmekte olduğunu belirten Avramopoulos konuşmasında şu noktalara yer verdi:

• Başvurusu reddedilmiş göçmenlerden şu ana kadar Türkiye’nin güvenli üçüncü ülke olması ilkesine bağlı olarak iade edilenler bulunmamaktadır. Bununla birlikte Türkiye, Suriyeli ve diğer ülkelerden göçmenlerin Türkiye’de koruma altında olacaklarına dair güvence vermektedir.

• AB Komisyonu Yunan makamlarına olumlu değerlendirmesini sunmuştur. Bu noktada üye ülkeler Yunanistan’ın Türkiye’yi güvenli ülke olarak kabul edip, sığınmacı iade etmesine destek vermektedir. Böylece Yunanistan, sığınma hizmetleri ve AB Sığınma Destek Ofisi’ne AB-Türkiye bildirgesinin uygulanabilmesi için gerekli desteği sağlayabilecektir.

• Bütün süreçler AB ve uluslararası yasalara uygun işletilmektedir.

• Yunanistan’da en güç koşullarda bulunan ve özellikle de küçük yaşta olanlar sığınmacılara dikkat gösterilmektedir.

• Bu noktada “sığınmacıların AB ülkelerine dağıtılması” konusunun önemi unutulmamalıdır. AB ve Türkiye arasındaki anlaşmaya göre “1’e karşı 1” değişiminin işletilmesi gerekmekte. Ancak yasal yollar açıldığında yasadışı göç akımının durması mümkün olabilir. Bakanlar Konseyi toplantısı üye ülkelerin işbirliğine katılımı açısından hayal kırıklığına sebep olmuştur.

• Yunanistan ve İtalya’dan diğer AB ülkelerine gönderilen sığınmacı sayısı sadece 1.581 oldu. On binlerce kişi Yunanistan’da beklemeye devam etmekte ve önümüzdeki aylarda da b kişilerin içinde bulundukları durumun düzelme olasılığı bulunmamakta. Bu kişilerin büyük çoğunluğu başka AB ülkelerine gönderilmek için gerekli kıstasları karşılamaktadır.

• İtalya’ya ulaşan göçmen sayısında da artış gözlenmeye başlandı. Göçmenlerin buradan da diğer AB ülkelerine dağıtılması gerekli.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


5 + = 14