Koza’dan çıkan genç tasarımcılar ile Türkiye moda endüstrisi coşuyor

Reklam

KOZAGÖRSEL1

24’üncüsü düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nı değerlendiren İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi: 

Koza’dan çıkan genç tasarımcılar ile Türkiye moda endüstrisi coşuyor

 

Türkiye’nin en köklü moda tasarım yarışması ile 24 yılda yüzlerce genci sektöre kazandırdıklarını vurgulayan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Koza’da keşfedilen ve her biri sektör için büyük katma değer yaratan tasarımcılarımız sayesinde hazır giyim üretiminden moda üretimine geçiş sürecinde emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

 

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından sektörün tasarım gücüne güç katacak yetenekleri bulup ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen “Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması” finalistlerin kreasyonlarının sergilendiği defile ile sona erdi.

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen ve hepsi birbirinden iddialı 10 genç tasarımcının yarıştığı finalde Tuğçe Demiran birinciliğe değer görülürken Gökhan Yavaş ikinci, Müge Aras ise üçüncü oldu.

İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada rüştünü yıllar önce ispatlayan “Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması”nın 24 yılda sektöre birbirinden iddialı tasarımcılar kazandırdığını hatırlattı.

Koza ile tasarım dünyasına adım atan birçok ismin bugün yerli ve yabancı markalar için kreasyonlar hazırladığını bildiren Tanrıverdi, şunları söyledi:

Koza ile yüzlerce genci moda endüstrisine kazandırdık

“İHKİB olarak çeyrek asra yakın süredir genç yetenekleri ortaya çıkarmanın ve yaratıcı beyinleri sektöre kazandırmanın hazzını yaşıyoruz. Türkiye’nin en köklü moda tasarım yarışmasında bugüne kadar yüzlerce genci moda endüstrisine kazandırdık. İlk kez Koza’da keşfedilen gençlerimizin özgün tasarımlarının katkısıyla 30 yıl önce 1 milyar dolar civarında bulunan hazır giyim ihracatımızı 18.7 milyar dolara çıkardık.  Sektör için büyük katma değer yaratan tasarımcılarımız sayesinde hazır giyim üretiminden moda üretimine geçiş sürecinde emin adımlarla ilerliyor, 20 milyar dolar ihracata koşuyoruz. 2016’nın ilk dört ayında Türkiye’nin genel ihracatı yüzde 8.4 gerilerken tasarım odaklı üretim sayesinde hazır giyim ihracatında yüzde 8 artış yakaladık. İnanıyorum ki Koza ile sektöre kazandırdığımız tasarımcılarımızın katkılarıyla hazır giyimde halen 24 dolar olan kilogram başına ihracat gelirimizi 50 doların üzerine taşıyacağız. Dereceye giren genç kardeşlerimizi bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Birinciye 20 bin tl para ödülü ve yurt dışında yüksek lisans imkânı

Jüri başkanlığını İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altan’ın yaptığı yarışmada birinciliği kazanan Tuğçe Demiran 20 bin TL para ödülünün yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle yurt dışında yüksek lisans eğitimi alma hakkını kazandı.

İkinci Gökhan Yavaş 15 bin, üçüncü Müge Aras ise 10 bin TL para ödülünün sahibi oldu. İlk üç dereceyi kazanan yarışmacılar ayrıca birer yıl ücretsiz İngilizce eğitim hakkı elde etti.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 5 = 1