AB Komisyonu insan kaçakçılığı ile mücadele raporunu yayımladı.

Reklam

Abbayrak

AB Komisyonu insan kaçakçılığı ile mücadele raporunu yayımladı.

 

Raporda insan kaçakçılığıyla mücadelede izlenen yeni yaklaşımlar, uygulamada AB ve üye ülkelerin karşılaştığı güçlükler ve öncelikli olarak ele alınması gereken konular yer alıyor.

2011 yılında kabul edilen insan kaçakçılığının önlenmesi yönergesinin konuya dikkat çekilmesine katkı sağladığı belirtiliyor ve üye ülkelerin bu yönergeyi tam uygulamak için daha fazla çaba göstermesi gerektiği belirtiliyor.

 Raporda öne çıkan tespitler:

• 2013-2014 döneminde AB genelinde 15.846 kadın, erkek ile kız ve erkek çocuğu, insan ticareti eylemlerinin mağduru olarak kayıt altına alınmıştır. Mağdurların %76’sı kadın ve en az %15’i çocuk.

• Konuyla ilgili raporlamada yaşanan güçlükler nedeniyle gerçek mağdur sayısının resmi makamlar tarafından kayıt altına alınandan daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

• İnsan ticaretinin gerçekleştirilme amaçları arasında cinsel istismar (kayıt altına alınan mağdurların %67’si) ve işgücünün istismar edilmesi (kayıt altına alınan mağdurların %21’i) – 3 – amaçları ilk iki sırada yer almaya devam etmektedir.

• İnsan tacirlerinin eline düşen çocuk, engelli kişi ve Romanların sayısında bir artış olduğu belirlenmiştir.

• Mağdurlarla bağlantıya geçilmesinde yeni teknolojiler ve internet kullanımının arttığı tespit edilmiştir.

• Mevcut sığınmacı krizi de en güç koşullar altında bulunan kişilerin istismar edilmesine zemin hazırlamaktadır.

• İnsan ticareti ile diğer suçlar arasında bağlantı bulunduğu görülmüştür.

• AB ülkeleri insan tacirleriyle etkin mücadele için 2011 yılında kabul edilen insan kaçakçılığının önlenmesi yönergesini tam olarak uygulamalı, soruşturmaların sayısını artırmalı ve suçluları yakalayarak, adalete teslim etmelidir. Mağdurların tespit edilmesi ve korunma sağlanmasının yanı sıra insan ticaretinin önlenmesi için gerekli mekanizmalar yürürlüğe konulmalı ve uygulanmalıdır. 2016 yılı sonunda AB Komisyonu uygulama ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere iki rapor ve bir strateji yayımlayacak. Göç rotası üzerinde çocukların korunması büyük önem taşıyor; AB Komisyonu özellikle yanlarında bir büyükleri olmadan göç eden çocukların korunması gereğine dikkat çekiyor.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


99 − 97 =