MetLife’ın Sosyal İnovasyon Kampı’nda Lise öğrencileri yarıştı

Reklam

melifeprocekt

Liseli girişimcilerden ucuz ve çevreye zarar vermeyen enerji projesi

 

MetLife’ın Sosyal İnovasyon Kampı’nda Lise öğrencileri yarıştı

 

MetLife Vakfı, Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliği ilelise öğrencileri arasında “girişimcilik ve sosyal inovasyon” konusunda farkındalık yaratan Sosyal İnovasyon Kampı’nın beşincisi Robert Koleji’nde gerçekleştirdi.

Yarışmada, “Eko-lojik Kasis” isimli proje birinci seçildi. Kazanan ekipteki öğrencilere MetLife’ta staj imkanı sağlandı.

Uluslararası alanda başarılı sosyal sorumluluk projelerine imza atan MetLife Vakfı, Genç Başarı Eğitim Vakfı ile birlikte sosyal girişimciliği özendiren, sorun tespiti, takım kurma, fikir geliştirme ve iş modeli geliştirme ile Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan Sosyal İnovasyon Kampı’nın beşincisi Robert Koleji’nde gerçekleşti.

Robert Koleji, Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi,  Çamlıca Anafen Anadolu ve Fen Lisesi, Emirgan Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi, Ümraniye Anadolu Lisesi, Nahit Menteşe  Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Maltepe Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören 70 lise öğrencisinin yer aldığıSosyal İnovasyon Kampı’nda, her okuldan bir yarışmacının katılımıyla oluşturulan10’ar kişilik karma ekipler yarıştı.

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Sosyal İnovasyon Kampı’nda lise öğrencileri,“Türkiye’de sosyal bir problemi çözmek isteseler nasıl bir giriş yaparlardı” sorusuna yanıt aradı. Öğrenciler bu amaçla tüm gün boyunca yaptıkları hazırlık çalışmaları sonuncunda bir şirket kuruluşu tasarlayarak, saptadıkları sosyal probleme çözüm olacak ürün ve iş modelini jüri önünde sundu.

Eko-lojik Kasis projesi ile çevreye zarar vermeyen ucuz elektrik enerjisi

Ekiplerin yaptıkları sunumlar sonunda birinciliği “Eko-lojik Kasis”isimli proje kazandı.Kazanan ekip geliştirdikleriproje ile geçiş yoğunluğununfazla olduğu köprü ve işlek yolların üzerine koyulacak dinamolu kasissistemleri ile çevreye zarar vermeyen ve hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirebilecek bir sistemmodelledi. Proje ileucuz ve çevreye zararsız enerji üretilmesi amaçlanıyor.Kazanan ekibin üyesi olan öğrenciler MetLife’ta staj fırsatı ile ödüllendirildi.

MetLife Life Changer Projesi’nin ilk aşamasını oluşturuyor

Sosyal İnovasyon Kampı, lise düzeyindeki öğrencilere yönelik ilk sosyal inovasyon uygulaması olan ve üç ayrı alana odaklanan MetLife Life Changer projesinin ilk ayağını oluşturuyor.

Yılda iki kez gerçekleştirilen ve MetLife gönüllülerinin öğrencilere mentorlük yaptığı Sosyal İnovasyon Kampı; sorun tespiti, takım çalışması, çözüm geliştirme, iş modeli ve jüri önünde sunum aşamalarını kapsayan etkinliklerden oluşuyor. MetLife Vakfı’nın 19 ülkede hayata geçirdiği “Life Changer” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlatılan ve çeşitli etkinlikler ile devam eden programdaki üç uygulama alanı, ‘Sosyal İnovasyon Kampı’, ‘Şirket Programı’ ve ‘Sosyal Girişimciler Buluşuyor!’başlıklarından oluşuyor.

Finansal olarak MetLife Vakfı tarafından desteklenen MetLife Life Changer Projesi, şirket gönüllülerinin finansal okur yazarlık  ve girişimcilik konularındaki bilgi birikimlerini gençlere aktarma esasından oluşuyor. 2015 yılında; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde 19 ülkeden yaklaşık 1000 MetLife gönüllüsü 20.000’i aşkın öğrenciye destek oldu.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


8 + 2 =