Göç konusunda AB – Türkiye Ortak Eylem Planı görüşüldü.

Reklam

Abbayrak

Göç konusunda AB – Türkiye Ortak Eylem Planı görüşüldü.

 Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans  Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü ve Gaziantep’teki Suriyeli sığınmacıların barındığı kampları ziyaret etti.

Liderler ziyaret kapsamında Suriyeli çocuklar için AB fonları ve UNICEF’in katkıları ile kurulan Gaziantep Aile ve Çocuk Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Gaziantep’te yaptığı konuşmada Donald Tusk 18 Mart’ta AB ve Türkiye’nin vardığı anlaşmanın uygulamaya konulması ile ilgili gelişmeleri incelemek üzere Türkiye’ye geldiğini, Batı Balkan ülkeleri ve üçüncü ülkelerle birlikte ortaya konulan çabalar sayesinde sonuç alınmaya başlandığını söyledi. Mart ayında varılan anlaşma ile yasadışı yollardan Ege Denizi’ni geçerek Avrupa’ya ulaşan göçmen sayısında azalma olduğunu söyleyen Tusk, yasadışı göçmenlerin iadesi ve Suriyeli sığınmacıların Türkiye’den AB ülkelerine yerleştirilmesi işlemlerinin eşzamanlı olarak gerçekleştirilmeye devam edildiğine işaret etti. Bu işlemlerin karmaşık bir süreç çerçevesinde gerçekleştiğini ve anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili sonraki aşamaları Ahmet Davutoğlu ile görüşmek istediğini söyleyen Donald Tusk, AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden canlandırıldığını ve bu kapsamda vize serbestleştirilmesi yol haritasının hızlandırıldığını hatırlattı ve Türkiye’nin iyi bir ilerleme sergilediğini söyledi.

Angela Merkel” Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara yönelik en büyük desteği sağladığını vurguladı. Nizip sığınmacı kampında çocukların eğitim alma fırsatına sahip olduğunu”da dile getirdi.Merkel” kampta yaşananların çok etkileyici olduğunu . Suriyeli sığınmacıların yalnızca %10 – %15’inin bu tür kamplarda yaşadığına dikkat çekerek, öncelikli olarak çocukların eğitime erişimi olmak üzere sığınmacı kamplarında bulunmayan Suriyeliler için de benzer şartların sağlanması gerektiğini”söyledi. Bu çerçevede AB tarafından desteklenen projelerin büyük önem taşıdığının altını çizdi. Bu sebeple AB Komisyonu tarafından Suriyeli Sığınmacılar için Yardım Programı kapsamında destek sağlanacak projelerin belirlenmesi sürecinin hızlandırılmasının memnuniyetle karşılandığını dile getirdi. Ziyaret Merkel’in son altı ay içerisinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği üçüncü ziyaret olma özelliğini taşıyor.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 88 = 98