8. NDS Edebiyat Ödülü Maylis de Kerangal’ın

Reklam

edebiyat_logo copie (1) 

8. NDS Edebiyat Ödülü Maylis de Kerangal’ın

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sionlular Derneği tarafından düzenlenen NDS Edebiyat Ödüllerinin sekizincisine bu yıl, «Yaşayanı Onarmak» adlı romanıyla Fransız yazar Maylis de Kerangal layık görüldü.

Türkçeye çevir​isini Duygu Dalgakıran’ın ​yaptığı kitap, Domingo Yayınevi tarafından Şubat 2015’de yayınlanmıştı.Ödül töreni 6 Mayıs Cuma akşamı Fransız Saray’ında Büyükelçi Charles Fries’in ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

Jüri başkanı Tomris Alpay romanın hikâyesini şöyle özetliyor:«Yaşayanı Onarmak, on dokuz yaşında bitkisel hayata giren Simon’un kalbi, böbrekleri, karaciğeri ve akciğerinin Fransa’nın dört bir yanında organ nakli bekleyen hastalara bir umut ışığı olmasını anlatan bir yeşerme serüveninin romanıdır. Bu eser Simon bitkisel hayata girdikten sonraki yirmi dört saati anlatır. Bu koşu bir sabah güneş doğuşuyla başlar, sonraki günün güneş doğuşuna kadar devam eder.»

«Yaşayanı Onarmak» 2014 yılında Fransa’da büyük övgü topladı ve bugüne kadar on prestijli ödüle layık görüldü. Maylis de Kerangal, âdeta düşünce hızıyla akan benzersiz anlatımıyla bizi kitaptaki her bir karakterin zihnine naklediyor, yaşama -ve ölüme- hiç bakmadığımız bir yerden, hiç sınanmadığımız bir andan bakmamızı sağlıyor.

Maylis de Kerangal

1967’de Fransa, Havre’da doğan Maylis de Kerangal tarih, felsefe ve etnoloji eğitimi almıştır. Bir süre yayınevi editörlüğü yaptıktan sonra 2000 yılında ilk kitabını yayımlamıştır. Çağdaş Fransız edebiyatının en özgün ve güçlü yazarlarından biri olarak görülen de Kerangal, 2010’da « Naissance d’un Pond » ile Médicis Ödülü’nün, 2014’te ise «Yaşayanı Onarmak» ile France Culture-Télérama, RTL-Lire Büyük Ödülü ve l’Express-BFMTV Okur Ödülü gibi çok sayıda ödülün sahibi olmuştur. 2016 NDS Edebiyat Ödülü ile birlikte « Yaşayanı Onarmak » romanı tam 11 ödüle layık görüldü.

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri

Tomris Alpay (Jüri Başkanı) Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli,Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 4 = 4