Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri Sahiplerini buldu

Reklam

TEB ÖDÜL TÖRENİ TOPLU RESİM

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği  “25. TEB Ödülleri”  Sahiplerini buldu

25. TEB Ödülleri çerçevesinde Yılın Oyunu “Hayal-i Temsil”,  Yılın Kadın Oyuncusu Laçin Ceylan, Yılın Erkek Oyuncusu Yiğit Sertdemir ve Alan Civan olarak belirlenirken, tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy ve Gönül Orbey ile tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi 2016 TEB Onur Ödülü’ne layık görüldü. Önemli bir yatırımla tekrar hayata geçen Eski Büyükdere İskelesi’nin muhteşem manzarası eşliğinde gerçekleştirilen ödül töreninin sunuculuğunu tiyatro ve sinema oyuncusu Ece Dizdar yaptı. Müzisyen Çiğdem Erken ise performansıyla konuklara keyifli dakikalar yaşattı.

2016 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar, Yönetim Kurulu’nu Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Metin Boran, Nalân Özübek ve Tijen Savaşkan’ın oluşturduğu Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyeleri tarafından, 2015-2016 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak belirlendi. TEB üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla seçilen en iyilere, Eski Büyükdere İskelesi sponsorluğunda gerçekleştirilen  törenle ödülleri takdim edildi. TEB Başkanı Ragıp Ertuğrul, birliğin efsanevi başkanı Üstün Akmen’in yokluğunun ilk yılında ödüllerin yine demokratik bir seçimle belirlendiğinin altını çizdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT)’nın, genç kuşak yerli yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın eseri olan ve Yiğit Sertdemir rejisiyle sahnelediği “Hayal-i Temsil”, Yılın Oyunu Ödülü’nü aldı.

Neil LaBute’un kaleme aldığı, Türkçe çevirisini Rüzgar Can Ekin Turan’ın yaptığı, yönetmenliğini İskender Altın’ın üstlendiği Bitiyatro yapımı “Üç Oyun (Vurgun)” oyunundaki rolüyle Laçin Ceylan, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne layık görüldü.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise İBBŞT’nin “Hayal-i Temsil” ve “Cyrano de Bergerac” oyunlarındaki performansıyla Yiğit Sertdemir ve Destar Tiyatro’nun “Di Tuwalete De” oyunundaki performansıyla genç oyuncu Alan Ciwan, ödül alan isimler oldular.

TEB 2016 Onur Ödülü bu yıl iki farklı alanda tiyatroya emek veren iki değerli tiyatro insanına takdim edildi. Bu ödüllerden ilkine, yıllardır özel tiyatro yapmanın zorluklarına göğüs gererek sanatını ödün vermeden aralıksız seyircisiyle buluşturan, Ses Tiyatrosu’nu tiyatro dünyasına yeniden kazandırmakla kalmayıp ayakta tutmak için tüm çabasını sürdüren, sanat yaşamı boyunca zaman zaman karşılaştığı provokasyon ve engellemelere rağmen sanatının politik söyleminden asla vazgeçmeyen                           Ferhan Şensoy layık görüldü.

60’lı yılların sonundan bu yana hem Anadolu’yu dolaşarak oyunları irdeleyen, sesini duyuramayanların sesi olan, hem de adı sanı bilinmeyen gençleri izleyerek onları gönendiren, özendiren, hiç aksatmadan tiyatro eleştirisi yazan, 70’li yılların başlarında tiyatro dergileri çıkaran, tiyatro eleştirisini toplumsal bilinçle bütünleyen, genç eleştirmenlere örnek olan, eleştiriye dinamizm kazandıran ve ödün vermeden sorumluluğunu yerine getiren Seçkin Selvi, Onur Ödülü’ne değer görülen diğer isim oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEB Ankara Temsilciliği de 2015-2016 tiyatro sezonunda Onur Ödülü’ne; uzun yıllardır kendisine verilen tüm rolleri disiplinle gerçekleştirdiği, emekli olmasına karşın sahnede olmayı seçtiği ve böylece hem sahneye verdiği emek hem de tüm yaşamı boyunca tiyatro sanatına ve demokratik sanat üretimine yaptığı önemli katkısı nedeniyle Gönül Orbey’i  değer gördü. Orbey’e ödülü Ankara’da düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.

 

Üstün Akmen’in anısına eşi Şaylan Akmen’e bir anı plaketi sunuldu. Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nin sahibi ve yayın yönetmeni Mustafa Demirkanlı’ya da yayımladığı dergi aracılığıyla sanatı, sanatçıyı ve eleştiriyi gündemde tutmak ve Türk tiyatrosunun yakın tarihine ilişkin yazılı belge bırakmak yolundaki özverili çabalarından dolayı Teşekkür Plaketi takdim edildi.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


4 + 3 =