Gedik Yatırım’dan 25. Yıla Özel Stratejik Rapor

Reklam

A

A

Gedik Yatırım’dan 25. Yıla Özel Stratejik Rapor

Çeyrek asırlık tecrübesiyle Sermaye Piyasalarının en köklü kurumlarından olan Gedik Yatırım, 25’inci yılına özel olarak hazırlanan, piyasalardaki risk ve fırsatların detaylı olarak incelendiği 2016 ilk çeyrek strateji raporunu yatırımcılarla paylaştı. Piyasa verilerinin aktarıldığı raporda, makro verilerin para politikalarında yaşanan gelişmelere rağmen istenen seviyelere ulaşmadığına dikkat çekilerek negatif faizlere rağmen düşük seyreden büyüme oranları ve yüksek sayıdaki borçlu oranının risk oluşturan unsurlar arasında olduğu vurgulandı.

Banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en geniş şube ağına sahip Gedik Yatırım’ın, devam ettirdiği performansının temelinde yatırımlara güvenli bir gelecek sağlamak için her türlü piyasa koşulunda fırsat yaratabilecek özel ürün ve hizmetler geliştirme anlayışı yatıyor. Gedik Yatırım 2015 yılında yatırımcılar tarafından ciddi bir beğeni ve taleple karşılaşan Gedik Universal ve Gedik Private olmak üzere iki yeni hizmet geliştirerek, bu yeni hizmetlerini dijital ortamdaki pazarlama faaliyetleriyle desteklemişti. Gedik Yatırım, 2016 yılında da yeni bir hizmet olan Gedik Kurumsal’ı hayata geçirdi. Finansal piyasadaki çeşitli ürünleri, Kurumsal ve Ticari müşteriler için bir arada sunan bir pazar olması amacıyla kurulan marka döviz, emtia, hisse ve faiz piyasalarındaki fiyat hareketlerinden korunmayı amaçlayan müşteriler için tüm ürünleri bir arada sunuyor.

25. yıla özel geliştirdikleri ‘Paramı Ne Yapayım?’ eğitimleri ve ‘Ücretsiz Yatırım Danışmanlığı’ kampanyalarıyla da dikkat çeken Gedik Yatırım bilinçli bir yatırımcı kitlesi oluşturmayı hedefliyor.

Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık: “FED bu yıl 2 kez faiz artırımına gidebilir”

Para politikalarında sağlanan genişlemelere rağmen makro verilerin hala istenilen seviyelerde olmadığına dikkat çeken Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, risk oluşturan en önemli unsurun, negatif faizlere rağmen düşük seyreden büyüme oranları olduğuna vurgu yaptı. Piyasaların 2016’ya Çin’deki finansal türbülans ile başladığını belirten Ayışık şöyle devam etti: “Avrupa Merkez Bankası’nın rekor genişleme paketi ile birlikte Fed’in sıkılaşma sürecinde daha yavaş adım atacağına yönelik beklentiler, piyasaları uçurumun kenarından alarak mini bir ralli sürecine soktu. Ocak ayında açıklama yapan ECB, (Avrupa Merkez Bankası), Mart ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini %0.05’ten %0’a, mevduat faizini ise -%0.3’ten -%0.4’e düşürerek, varlık alım programının büyüklüğünü de aylık 60 milyar eurodan 80 milyar euroya yükseltti. Fed, piyasalardaki sert fiyatlama sonrası geri adım atmak zorunda kalmıştı. Yeni beklenti, Fed’in 2016’da 2 kez (toplam 50 baz puan) faiz artırabileceği yönünde. Atılan bu adımlarla risk iştahında sağlanan artış, gelişmekte olan ülke borsalarına ve tahvil piyasalarına girişleri destekledi. BIST 100 bu süreçte sene başına göre %20’ye, yıl içinde gördüğü dip seviyelere göre ise %25’e yakın yükseliş kaydetti.”

Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir: “Tecrübemizi Yatırım Fırsatlarıyla Birleştiriyoruz.”

Uluslararası alanda yaşanan son gelişmelerin sonucunda yabancı yatırımcıların gelişmekte olan piyasalara olan risk iştahında bir artış gördüklerini belirten Gedik Yatırım Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir, “Buna karşılık yaşanan son terör olayları ve jeopolitik risklerin, bu yatırımcıların Türkiye’ye olan yönelimlerinde bir duraksama yarattığı da bir gerçek. Şu anda bu risklerin büyüme üzerinde ne kadar etkili olacağını tahmin etmek zor” dedi.

Modern pazarlama konsepti içinde pazarlama ve teknolojiyi birleştirdiklerine dikkat çeken Pamir, yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda 25. Kuruluş yılı olan 2016’da da yeniliklere devam edeceklerini belirten Pamir, “Yatırımcılarımızın hedeflerini detaylı bir şekilde analiz ediyoruz. Tecrübemizi piyasalardaki uygun yatırım fırsatları ile birleştirerek riskgetiri-vade beklentilerine göre öneri ve alternatifler üretiyor, yatırımcıya özel çözümler buluyoruz. Gedik Universal ile de uluslararası piyasalardaki yatırım araçlarına yatırım yapma hizmetimizi yenileyerek yatırımcılarımıza sunmaya başladık. Yatırımcılar, Gedik Universal ile uluslararası birçok borsada hisse senedi, future ve opsiyon işlemleriyle, şirketlerin paylarına, emtialara, endekslere yatırım yapabiliyor” diye ifade etti.

Yatırımcı Seferberliği Anadolu’ya Taşınacak

2016’nın ilk çeyreğinde Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği ile ücretsiz olarak başlattıkları ‘Yatırımcı Seferberliği Projesi’ hakkında da bilgi veren Can Pamir, “Bu projenin hedefi; mevcut ve potansiyel yatırımcıların sermaye piyasaları ve yatırım araçları hakkındaki bilgilerini geliştirmek. İlk olarak Şubat ayında İstanbul’da gerçekleşen eğitimin ikinci ayağını Nisan ayı başında Bursa’da gerçekleştirdik. Amacımız; Yatırımcı Seferberliği’ni Anadolu’da devam ettirmek. Ücretsiz yapılacak olan eğitim, sermaye piyasalarının işleyişi, yatırım ürünleri, yatırım araçları ve şirketlerin değerlendirilmesi konularını içeriyor. Eğitime katılmak isteyenler web sitemizden detaylı bilgiye ulaşabilirler” dedi.

Ücretsiz Yatırım Danışmanlığı

25’inci yıllarına özel olarak geliştirdikleri Ücretsiz Yatırım Danışmanlığı kampanyasına ise Şubat ayında başladıklarını belirten Can Pamir, sözlerine şöyle devam etti: “Kampanya kapsamında Gedik Yatırım’da hesap açan tüm yatırımcılara ‘yatırım danışmanlığı’ hizmetimizi tamamen ücretsiz sunuyoruz. Kampanya farklı risk tercihleri, farklı vadede getiri planları veya hedefi olan tüm yatırımcıların sermaye piyasalarındaki yatırım işlemlerini kapsıyor. Bu hizmetimiz çerçevesinde yatırımcılar mesai saatleri içinde online soru sorabiliyor ve soruları yatırım danışmanları tarafından anında cevaplanıyor. Ayrıca bu hizmeti alan yatırımcılar, haftada bir kereden az olmamak üzere düzenlediğimiz ve piyasaların genel olarak değerlendirildiği webinarlara katılabiliyor ve sorularını konunun uzmanlarına canlı olarak sorabiliyorlar.”

Tüm Enstrümanların Bulunduğu Bir Süpermarket

Gedik Yatırım’ın yeni markası olan Gedik Kurumsal’ın ticari ve kurumsal müşterilerine özel bir birim olduğunu ifade eden Gedik Kurumsal markasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşan Yeğenoğlu, şöyle konuştu: “Gedik Kurumsal markamız döviz, faiz, emtia ve hisse senedinde hem teşkilatlanmış piyasalarda hem de tezgah üstü piyasada sunduğu ürünler ile yatırımcıların tüm enstrümanları bir arada bulabileceği bir finansal süpermarket niteliğindedir. Yatırımcılara sunduğu kazanç sağlayan ürünlerin yanında, finansal piyasalardaki oynaklıklardan kaynaklanan risklerini azaltabilecek ürünler de Gedik Kurumsal tarafından sunulmaktadır. Amacımız; firmalara, rekabette öne çıkabilecekleri maliyet avantajı sağlayan ürünler sunarak, müşteri ihtiyaçlarını analiz etmek ve bu ihtiyaçlara uygun finansal çözümleri kurumlara özel değerlendirmeler ile geliştirmek.”

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 1 = 4