8. Türkiye Sommelier yarışmasına başvurular başladı

Reklam

sommelier

8. Türkiye Sommelier yarışmasına başvurular başladı

Sommelier’lik mesleğinin gastronomi ve turizm sektöründeki önemini vurgulamanın yanısıra; genç yetenekleri keşfetmek ve desteklemek amacıyla sektör çalışanlarına yönelik düzenlenen 8. Türkiye Sommelier Yarışması, 16 Mayıs’da International Wine and Spirits Academy’de (IWSA) gerçekleşecek.

 

8. Türkiye Sommelier Yarışması için baş vurular başladı. 2Mayıs’a kadar www.iwsa.com.tr web sitesinden başvuru kabul edilecek yarışma,16 Mayıs tarihinde IWSA  çatısı altında gerçekleşecek. Gastronomi ve Turizm sektöründe sommelier’lik mesleğinin önemini vurgulamak ve mesleği daha yakından tanıtmak için düzenlenen yarışmayı Chaine des Rotisseurs ve Türkiye Sommelier Derneği birlikte organize ediyor. Bu sene sekizincisi gerçekleşecek olan yarışma; sommelier’lerin hem teorik bilgisini hem de servis yeteneklerini sınanıyor.

International Wine and Spirits Academy (IWSA) anasponsorluğunda gerçekleştirilen ve aynı gün içerisinde tamamlanan yarışma, sabah erken saatlerde yapılan yazılı sınav ile başlıyor. Sınavı geçen finalistler öğleden sonra, oluşturulan küçük mizansenlerde servis yeteneklerini ve şarap bilgilerini sergiliyorlar.

Yarışmanın 30 yaşaltı kazananı Agustos ayında Liechtenstein’da gerçekleşecek Chaine des Rotisseurs’un düzenlediği“The Jeunes Sommeliers Competition” da ülkemizi temsiledecek.8. Türkiye Sommelier Yarışması’nın 30 yaşüstü kazanını iseThe Association de la Sommellerie Internationale’nin düzenlediği Avusturya’da gerçekleşcek“14th A.S.I. Contest of the Best Sommelier of Europe”yarışmasında Türkiye’yi temsiletme hakkı kazanacak.

İlk üçe giren sommelier’leri yarışmanın destekçisi IWSA, ADCO, Paşabahçe, San Pellegrino/Acqua Panna firmaları tarafından verilecek çeşitli hediyeler bekliyor.Ayrıca yarışmanın birincisi San Pellegrino/Acqua Panna tarafından Toskana’da bir gastronomi turu kazanacak.

8. Türkiye Sommelier Yarışmasında görev alacak jüri üyeleri.

Mohamed Hammam – Chaine Des Rotisseurs   Türkiye Başkanı

İsa Bal- Master Sommelier Fat Duck restoranın Group Head Sommelier’si ve 2008 Avrupa Sommelier Yarışması birincisi

Oğul Türkkan- Türkiye Sommelier Derneği Başkan Yardımcısı

Niso Adato- Chaine des Rotisseurs OMGD Türkiye Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi

Rudolf van Nunen – Executive Chef

Stephan Vattepain- D.ream Group Head Sommelier

Randy Mays- Türkiye Sommelier Derneği Başkanı

Ayça Budak- IWSA yöneticisi

Raoul Duclos- Swiss Hotel F&B Direktörü

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


7 + 2 =