Elif Ogan:”İş ve aile yaşamı uyum içinde”

Reklam

1459926270_mertas_mermer_yonetici_ortagi_elif_ogan__2_

Benim için en önemli iş, kızımla vakit geçirmek

Mermer sektörünün nadir kadın yöneticilerinden, hatta belki de nadir kadın çalışanlarından Mertaş Mermer Yönetici Ortağı Elif Ogan, iş ve aile yaşamını MedyaMola.com’a anlattı. Yoğun iş temposu arasında eşine ve kızına azami derecede zaman ayırdığını ifade eden Ogan, “Asıl görevimin annelik olduğunu ne ben unutuyorum, ne de başkalarına unutturuyorum. Benim için en önemli iş, kızımla vakit geçirmek” dedi.
Türkiye mermercilikte dünya devleriyle yarış halinde. MedyaMola.com olarak biz de bu alanda en eski firmalardan biri olan Mertaş Mermer’in Yönetici Ortağı Elif Ogan ile hem mermer sektörünün ve Mertaş’ın bugünü ve geleceğini, hem de iş dışındaki yaşamını konuştuk.

İş dışındaki zamanını da dolu dolu geçiren Elif Ogan, ilk görevinin işten bile öncelikli olarak annelik olduğunu söylüyor. En önemli işinin kızıyla vakit geçirmek olduğunu ifade eden Ogan, “Kızımla birçok aktivite planlayıp gerçekleştiriyoruz. Eşimle de birlikte çalışmanın avantajını çok iyi değerlendiriyorum” diyor.
Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Kimdir Elif Ogan?
1978 İzmir doğumluyum. 1996’da Karşıyaka Anadolu Lisesi’nden, 2000 yılında da burslu okuduğum Işık Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldum. İlk olarak Turkcell’de, daha çok yeni iş geliştirme ve planlama gibi alanlarda görev aldım. Örneğin meşhur “Shubuo”nun geliştirilme sürecinde vardım. 2005 yılında ise kendi işimi kurdum. İstanbul’da mobil pazarlama ve dijital pazarlama alanlarında birçok firmaya destek verdim, danışmanlık yaptım. Paralelde 2008 yılında maden sektörü ile fiilen tanışma fırsatım oldu. Tanışmamızdan sonra gelen ekonomik krizde ayakta kalabilmek ve firmamıza ve sermayemize sahip çıkabilmek adına uzun bir süre İzmir’de ikamet edip yeniden yapılanma anlamında ciddi çalışmalar yaptık. Bu sırada Mustafa Soyder de bize katıldı ve daha da güçlenerek bugünlere geldik.
“AĞIRLIĞIMIZ MAKİNE ÜRETİM VE İTHALATINDA”
Peki biraz da Mertaş Mermer’i tanısak?
Mertaş Mermer olarak 1980 yılından bu yana başta Ege ve Akdeniz olmak üzere Türkiye’nin her bölgesine kurduğumuz dağıtım ağımız ile mermer, granit ve doğal taş sektörüne hizmet veriyoruz. Mermer sektöründe tedarikçi olarak da yer alsak dahi, alanımız daha çok mermer ve granit ile ilgili makine üretimi ve ithalatı. Çeşitli mermer üreticilerini, fabrika, atölye ve mermer ocaklarını müşteri portföyümüzde barındırıyoruz. Tecrübeli ve dinamik saha ekibimiz ile beraber tüm Türkiye’yi dolaşıyoruz, ihtiyaçlara cevaplar arıyoruz. Bundan başka yapı, inşaat, mimari projeler ve diğer mermer kullanımının olduğu tüm alanlarda mermer ve doğal taş ihtiyaçlarına çözümler üretiyoruz. Ayrıca danışmanlık hizmeti de veriyoruz.
Mertaş 2015’te neler yaptı? 2016’da neler yapacak?
2015 yılındaki çalışmalarımız sayesinde satışlarımızda adeta patlama yaşadık. Bu süreçte yurt içi satışlarımızda yüzde 15, yurt dışı satışlarımızda ise yüzde 80 artış kaydettik. Yeni Pazar arayışlarımıza da devam ettik 2015’te. Örneğin Katar pazarına girmek için temaslarımız sürüyor. Kısa bir zamanda olumlu bir şekilde sonuçlandıracağımızı sanıyorum. Yine 2015 yılında istihdam oranımızda da artış kaydettik. Atölye çalışmaları ile farklı mermer ve granit çeşitleri araştırarak kendi portföyümüzü geliştirdik.

2016 yılında da, daha önce hayata geçirdiğimiz işbirliklerini geliştirmeyi planlıyoruz. Özellikle sektörün ihtiyaçları doğrultusunda mermer ve granit işleme aparatları ve makinaları işbirliklerimize bu anlamda çok önem veriyoruz. Bunun dışında 2015 yılında hazırlamış olduğumuz taş koleksiyonumuzun uluslararası alanda tanıtımına başladık, 2016 yılında bu konuda daha aktif çalışarak dağıtım ağımızı uluslararası boyuta çıkarmayı hedefliyoruz.

2016 yılında İtalya’dan ithal ettiğimiz Mucarta kumlama ve taraklama makinelerimizi sunmaya devam edeceğiz. İthal ettiğimiz bu gibi mermer işleme aparatlarımız ile özel bir taş koleksiyonu oluşturduk. Bu yıl ayrıca yeni bir makine tanıtımı amacı ile İtalya’da eğitimler düzenledik. Türkiye’de tanıtımına başladık. Öte yandan İzmir’de gerçekleştirilecek olan fuar öncesi sektördeki showroom’lara farklı bir bakış açısı sunmak amacıyla çalışmalara devam ediyoruz. 2016 yazı itibari ile de yeni makina yatırımı planlıyoruz.
“‘ERKEK SEKTÖRÜ’NDE KADIN OLMANIN ZORLUĞUNU YAŞADIM”
Mermer sektörü gibi algısal anlamda “erkek sektörü” olarak algılanan bir alanda kadın çalışanların durumu nasıl? Örneğin size olan yaklaşım nasıl?
Evet bazı başka sektörler gibi maden ve özellikle de mermer ve doğal taş sektörü erkek egemen bir sektör. Bunu ben bizzat yaşadım. Mertaş’ta ilk çalışmaya başladığım zamanlarda telefonda sesimi duyanlar, benim burada çalıştığıma inanamadı. Aslında inanmadı desem daha doğru olur, çünkü telefon edenler ben çıktığımda direkt diğer arkadaşlarımı istiyorlardı. Sipariş bile vermiyor, sadece muhasebe anlamında fiyat vesaire sorup hesap bildirimi istiyorlardı. Bu da haliyle beni oldukça üzüyordu. Neyse ki azimli ve sebatlı yapım sayesinde bu sıkıntıların hepsini zamanla aştım. Artık erkek çalışanlarımız dahi telefona cevap verdiğinde direkt beni istiyorlar! (Gülüyor)
“İŞKADINI OLSAM DA ÖNCE ANNEYİM”
Kendinize ve ailenize nasıl vakit ayırıyorsunuz? Bu ayırdığınız zamanda neler yapıyorsunuz?
Yoğun iş temposuna rağmen bir anne olarak ailemle, özellikle de kızımla vakit geçirmenin benim asıl görevim olduğunu düşünüyorum. Benim asıl işim annelik. Bunu ne ben unutuyorum, ne de çevreme unutturuyorum. Kızımla birçok aktivite planlıyorum ve aralarından beraberce seçim yapıp gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Genellikle, bisiklete biniyoruz, piknik yapıyoruz, özellikle yazları yurtdışında veya yurtiçinde uzun süreli kalabileceğimiz yerler buluyoruz ve buraları değerlendiriyoruz.
Eşinize biraz haksızlık mı oluyor bu durum?
(Gülüyor) Yok canım olur mu hiç! Eşimle farklı sektörlerde çalışmanın avantajlarını yaşıyorum. Genelde kendisinin çalıştığı ortamlarda ona eşlik etme şansımı kullanıyorum. Bu şekilde onunla da sık sık vakit geçirme şansımız oluyor.
Sektörünüz bir miktar ağır çalışma koşullarına sahip. “Kadın her yerde kadındır” sözünden hareketle bu ağır koşullar altında kişisel bakımınızla nasıl ilgilenebiliyorsunuz?
Doğrusunu söylemek gerekirse kişisel bakım konusunda ben de biraz zayıfım. Ancak saçım konusunda da bir o kadar hassasım. Saçımı yaptırdıktan sonra gerisi çok da önemli olmuyor açıkçası, zaman içerisinde halledilebiliyor. (Gülüyor) Bu arada az önce kendine zaman ayırmak dediniz ya, işte bu tip kişisel bakım işleriyle uğraşırken kendime ayırdığım zaman bana bol bol yetiyor. Çünkü biz kadınlar biraz süslenmeyi severiz malum! (Gülüyor)
“SANAT VE SPORLA ARAM ÇOK İYİ”
Sanat, spor ve kitapla aranız nasıl? Özel olarak ilgilendiğiniz bir sanat ve spor dalı ile kitap türü var mı?
Uzun zaman tenis oynadım. İstanbul’da iken çok oynama fırsatım olmadı, ama İzmir’deki kortları seviyorum ve burada tekrar oynamaya başladım. Bunun dışında yine çok uzun zamandır yüzüyorum. Kısa bir süre öncesine kadar da aerobik yapardım, çok da keyif alırdım.

Evimizde epey geniş bir kütüphanemiz var. Eşimin yönlendirmesi ile kitap okuyorum. Gerçek hikayeler ve tarihte yaşanmış olaylar çok ilgimi çekiyor. Yorgun olduğum zamanlarda ise birbiri içine geçmiş, sonu zor tahmin edilen hikayeleri okumayı seviyorum.

Dergi okumayı da çok severim, özellikle mizah dergilerini halen daha takip ediyorum. Sektörel yazılar ve dergiler de ilgimi çeker, notlar alırım ve ilgimi çeken konularda iletişime geçerim.

Eşimle sık sık sinemaya gidiyorum. Genelde tiyatroya arkadaşlarımla gitmeyi seviyorum. Müzik konusunda evimizde zengin bir arşiv var, ama canlı konserler için gerekirse uzun yollar katedebiliyoruz, epey de keyifli oluyor.
Özel olarak ilgilendiğiniz bir hobiniz var mı? Varsa bu hobinizle ilgili neler yapıyorsunuz?
İnsanlarla tanışmak ve yeni hayatları dinlemek bana çok keyif veriyor. Bu sebeple gezmeyi çok seviyorum. Gittiğim yerlerde uzun zaman kalmayı seviyorum. Oranın yerel alanlarına girmek ve tanımak için vakit harcıyorum. Bu da bana çok keyif veriyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


6 + 3 =