Et ve süt etiketlerine ülke bildirme zorunluluğu

Reklam

Abbayrak

 Et ve süt etiketlerine ülke bildirme zorunluluğu 

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamaya göre milletvekilleri et ve süt ürünleri üzerine konulacak etiketlerde ürünün  ülkesinin belirtilmesi zorunluluğu getirilmesini istiyor.

 

Yapılan oylamanın üye ülkeler üzerinde yasal açıdan bir yaptırımı bulunmuyor. Milletvekilleri zorunlu etiketleme sayesinde gıda zincirinin daha saydam hale geleceğini ve tüketicilerin gıda ürünlerine daha fazla güven duyacağını savunuyor.

Milletvekilleri yasal düzenlemenin büyük baş hayvanların yanı sıra domuz, kanatları hayvanlar, keçi, oğlak, koyun, süt ve süt ürünlerine konulan (ürünün %50’sinden fazlasını oluşturan) içerik maddelerini de kapsamasını istiyor. Milletvekilleri 2013 yılı Eurobarometre istatistiklerine dayanarak şu rakamları savunuyor:  AB vatandaşlarının %84’ü sütün kaynağının belirtilmesi gerektiğini düşünüyor.  Vatandaşların %88’i et ürünlerinde etiketlendirmenin gerekli olduğunu düşünüyor. (sığır, domuz, koyun, keçi ve kümes hayvanlarının etiketlenmesi zorunluluğu bulunduğu için milletvekilleri bu hayvanlar dışında kalan hayvanlardan elde edilen et ürünlerinin de etiketlendirilmesini istiyor.

Avrupa vatandaşlarının %90’ından fazlası işlenmiş gıda ürünlerinin etiketlenmesinin önemli olduğunu düşünüyor. Milletvekilleri ayrıca AB Komisyonu’nun raporuna göre böyle bir etiketlendirme zorunluluğundan doğacak maliyetlerin çok yüksek olmayacağını ortaya koyduğunu hatırlatıyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


81 − 78 =