AB ağlarıyla güçlenen girişimcilik projesi

Reklam

ABGİRİŞİM

AB ağlarıyla güçlenen girişimcilik projesi

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreci, Cumhuriyetimizin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma ve demokratikleşme projelerinden biridir. AB’ ye üyelik sürecinde gerçekleştirilen her reform aynı zamanda daha güçlü ve daha demokratik bir Türkiye’nin inşaına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımının sadece Türkiye’ye demokratik ve sosyoekonomik kazanımlar sağlamakla kalmayacağı, Avrupa’nın ekonomik, siyasal, stratejik önem ve derinliğini artırarak AB’nin de bölgesel bir güçten tam anlamıyla küresel bir güce dönüşmesine katkıda bulunacağı gerçeği karşısında bundan hem Türkiye’ nin hem de AB nin kazançlı çıkacağı gözden uzak tutulmamalıdır.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı (STD), Türkiye ve AB üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform ve mali destek aracı olarak düşünülmelidir.

Program, Türkiye’yi Avrupa’ya daha iyi tanıtmak, Avrupa Birliği temel değerlerini, kanunlarını, siyasi ve ekonomik yapılarını da Türkiye’ye anlatmak üzere “kritik” bir rol üstlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülmekte, sözleşme makamı olarak Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından uygulamaya konulmakta ve 2008 yılından buyana farklı tema ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayacak şekilde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı – Finans Kulüp, IV. STD Programı çerçevesinde, AB Ağlarıyla Güçlenen Girişimcilik projesini, İspanya’dan Valencia Genç Girişimci Derneği’nin (AJEV) ve Türkiye’den Bahçeşehir, Başkent, İzmir Ekonomi ve Okan Üniversitelerinin katılımı ile hazırlamıştır. Proje, Üniversite Gençlerine girişimcilik alanında bilgilendirme ve deneyim sağlamayı, KOBİ segmentideki şirketler için finansa erişim imkânlarının güçlendirilmesini hedeflemekte ve finansal yönetim alanında deneyim kazanma imkânlarını sunmaktadır. Proje ile başarılı Genç Girişimciler’ in Valencia ziyareti ile oradaki uygulamaları öğrenme olanağının da sağlanması programlanmıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin katkılarıyla, Beşiktaş Kampüsünde gerçekleştirilen, bu günkü toplantımızda, Açılış Konuşmaları Finans Kulüp Başkanı Tevfik Altınok ve Rektör Yardımcısı Elif Çepni tarafından yapılmıştır. Konferansın panel bölümünde ise Garanti Bankası Koordinatörü Esra Kıvrak, TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, Etohum Başkanı Burak Büyükdemir ve EGD Başkanı Celal Toprak Girişimcilik, AB Katılım Süreci ve Sivil Toplum Diyaloğu konularındaki görüşlerini katılımcılarla paylaşmışlardır.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


84 − 78 =