UNHCR; Yunanistan’ın” zorunlu gözaltı politikasına” karşı

Reklam

Abbayrak

UNHCR;Yunanistan’ın” zorunlu gözaltı politikasına” karşı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) 18 Mart Cuma günü AB Liderler Zirvesi’nde 20 Mart 2016 tarihinden itibaren Türkiye’den Yunan adalarına yasadışı yollarla geçiş yapan kişilerin Türkiye’ye iadesini öngören anlaşmada taraf olmadığını ve anlaşma sonrasında Yunanistan’da yürütülen UNHCR çalışmalarının yeni şartlara uygun hale getirileceğini açıkladı.

Şu ana kadar UNHCR Yunanistan’da “sıcak noktalar” (hotspots) olarak tanımlanan, sığınmacı ve göçmenlerin kabul edildiği ve kayıt işlemlerinin gerçekleştirildiği noktalarda Yunan yetkililere destek sağlamak üzere çalışmalar yürütüyordu. 20 Mart Pazar günü uygulanmaya başlanan AB – Türkiye anlaşması sonrasında “sıcak noktaların” Yunanistan’a yasadışı yollarla giriş yapan sığınmacı ve göçmenlerin Türkiye’ye iade edilinceye kadar tutulacakları “gözaltı merkezleri” haline geldiği belirtilerek, UNHCR’ın zorunlu gözaltı politikasına karşı olduğu vurgulandı.

Dolayısıyla UNHCR’ın bu merkezlerde bazı faaliyetlerine son vereceği, sığınmacıların kabulü için kapasite geliştirme faaliyetlerine yönelik Yunan yetkililere sağladığı desteği sürdüreceği, ancak AB – Türkiye anlaşması kapsamında gözaltı ve iadelere ilişkin süreçlerde görev almayacağı açıklandı. AB – Türkiye anlaşması yürürlüğe girmeden önce Yunanistan’da sığınmacılar için bazı güvenceler oluşturulması gerekliliğine yönelik endişelerin daha önce UNHCR tarafından dile getirildiği hatırlatılırken, Yunanistan’ın adalarda sığınma başvurularını değerlendirmek veya başvurularının değerlendirilmesini bekleyen kişileri barındırma ve güvenliklerini sağlamak üzere uygun şartları oluşturmak için yeterli kapasiteye sahip olmadığı belirtildi.

Yunan yetkililerin hâlihazırda 20 Mart öncesi Yunan adalarına varan 8.000 sığınmacı ve göçmeni, 20 Mart sonrası adalara varan, dolayısıyla AB – Türkiye anlaşması kapsamında Türkiye’ye geri gönderilecek olan sığınmacı ve göçmenlerden ayırdığı belirtiliyor. Belirsizliklerin sığınmacıların durumunu kötüleştirdiği değerlendirilirken, sığınmacıların acil olarak bilgiye ihtiyaç duyduğu vurgulanıyor. Yunan emniyet güçlerinin sığınmacı ve göçmenlere sınırların kapalı olduğu ve şartların daha iyi olduğu sığınmacı kamplarına gitmelerini tavsiye eden Arapça ve Farsça broşürler dağıttığı, ancak yakında bulunan kampların kapasitelerinin aşıldığı ve yeniden yerleştirilmeyi bekleyen sığınmacılar da dâhil olmak üzere yeni kamplara ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Yunanistan topraklarında 49.560 sığınmacı bulunuyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile 23 Mart’ta bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek sığınmacı krizinin ele alınması için NATO birliklerinin Ege Denizi’nde gerçekleştirdiği operasyonların istenen etkinlik düzeyine ulaşmadığına yönelik eleştirilerini paylaştı. AB – Türkiye arasında AB Liderler Zirvesi’nde sağlanan anlaşmanın uygulamasının ikinci gününde Türkiye sahillerinden Yunanistan’a ulaşan sığınmacı sayısının en az 1.660 olduğu ve bu durumun planın etkinliği üzerine ciddi endişelere yol açtığı bildirildi. Son verilere göre Yunanistan topraklarında 49.560 sığınmacı bulunuyor. NATO gemileri Ege Denizi’nden yasadışı yollarla Yunanistan’a ulaşan ve sığınmacıları taşıyan teknelerin hareketleri ve sığınmacı kaçakçıları üzerine istihbarat topluyor ve bilgileri Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Teşkilatları ve Frontex ile paylaşıyor. Yunan basınına dayandırılan haberde Tsipras’ın NATO eylemlerinin beklenen sonuçları yaratmadığını ve Türkiye’den Yunanistan’a doğru sığınmacı akışının devam ettiğini dile getirdiği belirtiliyor. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in henüz programın etkinliğinin değerlendirilmesi için erken bir aşama olduğunu kaydettiği bildiriliyor.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


71 − 67 =