Liderler zirvesinde AB ekonomisi de konuşuldu.

Reklam

Abbayrak

Liderler zirvesinde AB ekonomisi de konuşuldu.

Zİrvede İstihdam, büyüme ve rekabetçilik,çelik,kdv, tarım ve hayvancılıkta çiftçinin durumu,enerji ve iklim değişikliği konuları hakkında öneri ve açıklamalar sıralandı.

İstihdam, büyüme ve rekabetçilik: Üye ülkeler Avrupa Sömestri kapsamında ülke önceliklerini yansıtan Ulusal Reform Programı ve İstikrar ve Dönüşüm Programı oluşturacak. Haziran ayındaki toplantıda Ekonomi ve Para Birliği’nin tamamlanması çalışmaları kapsamında kaydedilen ilerleme değerlendirilecek.

Çelik: Küresel düzeyde çelik arzı fazlası da göz önünde bulundurularak Avrupa çelik sanayisinin içinde bulunduğu zorlukların çözümüne yönelik adımlar atılacak.

Çiftçiler: Özellikle süt ve domuz ürünleri üreticileri güçlüklerle karşı karşıya bulunmaktadır. AB Komisyonu 15 Mart tarihli Bakanlar Konseyi toplantısında alınan kararlar uyarınca harekete geçecektir.

KDV: AB Komisyonu KDV ile ilgili eylem planı kapsamında üye ülkelerin temizlik ürünlerine uygulanan KDV’nin kaldırılmasına olanak sağlayacak bir düzenleme hazırlayacak.

Enerji ve iklim değişikliği: AB Komisyonu enerji güvenliği yasa paketi ve Paris’teki iklim değişikliği konferansı sonrası atılacak adımlara ilişkin bir bildirge yayımladı. Enerji pazarının işlerliğinin sağlanmasının yanı sıra, AB içerisindeki enerji pazarlarının birbiri ile bağlantılanması büyük önem taşımaktadır. İklim değişikliği bildirgesi, AB’nin sera gazı salımını azaltma, yenilenebilir enerji miktarını artırma ve enerji etkinliğini geliştirme taahhüdünü ortaya koymaktadır. Enerji ve iklim değişikliği ile ilgili son düzenlemelerin uygulamaya konulmasına öncelik verilmelidir. Paris Anlaşması’nın 22 Nisan’da New York’ta imzalanması sonrasında üye ülkeler ve AB hızlı bir şekilde onaylayarak yürürlüğe koyacaktır.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


8 + 1 =