Turizmci Gürcan Koşar’ın başarı öyküsü

Reklam

Koşar "Türkiye’de bir jeotermal enerji potansiyeli var"

5

Turizmci Gürcan Koşar’ın başarı öyküsü

EMİTT 2016 Fuarı'nda ziyaret ettiğimiz   Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA Pazarlama ve Satış Müdürü Gürcan Koşar,  bugüne kadar yaptığı çalışmaları   www.abvizyonu.com'a anlattı
EMİTT 2016 Fuarı’nda ziyaret ettiğimiz Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA Pazarlama ve Satış Müdürü Gürcan Koşar, bugüne kadar yaptığı çalışmaları www.abvizyonu.com’a anlattı

Özel Haber: Cazibe ULUTAŞ 

AB Vizyonu Yazı İşleri Müdürü

Koşar "Türkiye’nin sahip olduğu jeotermal enerji potansiyeli AB'deki  on  ülkenin sahip olduğu jeotermal enerji kaynakları potansiyelinin on katı büyüklüğündedir"
Koşar “Türkiye’nin sahip olduğu jeotermal enerji potansiyeli AB’deki on ülkenin sahip olduğu jeotermal enerji kaynakları potansiyelinin on katı büyüklüğündedir”

Turizm sektöründen başlayarak  termal turizmine kadar uzanan  bir başarı öyküsü

Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA Pazarlama ve Satış Müdürü Gürcan Koşar’ın başarı öyküsü 1985 yılında İstanbul Hilton Oteli’nden başlayarak Tantur Turizm, Almanya’da TUİ,  İngiltere’de Thomas Cook ile devam eder.  2011’de Türkiye’ye dönen Koşar, yine turizm sektöründe bu sefer yatçılık konusunda devam eder.  2009 yılının temmuz ayında  Güre Hattuşa’daki termal tesislerinde pazarlama ve satış konusunu üstlenerek yeni  görevine başlar ve halen bu görevini sürdürüyor.
Gürcan Koşar: “Sağlık ve sağlık turizmi ile ilgili çalışmalar her zaman geçerliliğini koruyan sürdürülebilir bir sektör. Türkiye’de bir jeotermal enerji potansiyeli var.  Türkiye’nin sahip olduğu jeotermal enerji potansiyeline bakıldığı zaman Avrupa Birliği’ndeki on  ülkenin sahip olduğu jeotermal enerji kaynakları potansiyelinin on katı büyüklüğündedir.   Ancak Türkiye’de jeotermal enerji kaynaklarının yüzde 3’ü kullanılabiliyor.  Bu jeotermal enerji kaplıca, termal sağlık kürlerinde kullanılıyor. Bazı bölgelerde sondajla çıkarıldığı gibi toprak üstüne kendi kendine de çıkabiliyor.  Türkiye sahip olduğu jeotermal enerjinin yüzde 60-70’ ini kullanabilse Rusya, Bulgaristan, İran’dan alınan enerjiye aslında ihtiyaç olmaz.”

Gürcan Koşar  “Türkiye’de jeotermal enerji kaynaklarının yüzde 3’ü kullanılabiliyor”  
Avrupa Birliği Vizyonu okuyucuları için bu hafta bir başarı öyküsünü anlatacağım.  Başarı öyküsü tamamen turizm sektörü ile ilgili. Başarısını anlatacağım kişi Gürcan Koşar ve bugün Hattuşa  Astyra Thermal Resort & SPA Pazarlama ve Satış Müdürü. Bugüne kadar Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA’nın tanıtımı basında çokça yer aldı. Ben de 2009’dan beri tanıdığım Koşar’ın çalışmalarını ve  koşuşturmalarını çok yakından gözlemlemiş bir kişi olarak fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Güre Hattuşa’da  bir gün tatil yaptığını görmedim. Hatta her fırsatta ‘Gürcan Bey kendinize de zaman ayırın, biraz da tatil yapın, bakın Mehmet Ali Doğan haftada iki gün geliyor kaplıcanın keyfini de tatilin keyfini de çıkarıyor’ dediğim zaman Gürcan Bey yalnız tebessüm ediyor. Öyle bir pozitif enerjisi var ki hop orada hop burada hiç mi hiç yerinde durmuyor. Çalışıyor, koşturuyor, anlatıyor….Gözlemlediğim kadarıyla kendisi  çok seviliyor ve sayılıyor.

Şimdi & SPA Pazarlama ve Satış Müdürü Gürcan Koşar’ı sizlere biraz tanıtmak istiyorum.

Koşar  “Sağlık ve sağlık turizmi ile ilgili çalışmalar her zaman geçerliliğini koruyan  sürdürülebilir bir sektör"
Koşar “Sağlık ve sağlık turizmi ile ilgili çalışmalar her zaman geçerliliğini koruyan sürdürülebilir bir sektör”

 

Gürcan Koşar kimdir?

1985 yılından beri turizm sektörünün içinde olan Gürcan Koşar, ilk defa iş hayatına İstanbul Hilton Oteli’nde resepsiyonist  olarak çekirdekten başlar.  Aynı zamanda okula da başlar ve bir taraftan da çalışır.  Çalışmaya başladığı zaman Mimar Sinan Resim  Grafik Tasarıma da devam eder. Daha sonra  resim grafik tasarım ile ilgili İstanbul’da Tantur turizmde  çalışmaya başlar.  İngilizce ve  Almanca’yı gayet iyi konuşması onu  turizm sektörüne iter. 5 yıllık Haydarpaşa Anadolu  Teknik Lisesi’ni bitirir. Almanca ve İngilizce’nin temelleri burada atılır. Kendisi makine ressamı  olan Gürcan Koşar, Daha sonra da Mimar Sinan  Grafik Resim Tasarım üzerine yoğunlaşır.  Tantur Turizm’de  resim, grafikle ilgili tasarımlar, broşürler yapar.  Yıl 1986.  Daha sonra  da Tantur  Turizm’de turizm operasyonunun göbeğinde yer alır. Anadolu tur organizasyonları düzenlemeye başlar, ardından da Almanya TUİ’de   kontrat müdürü ile çalışma şansı olur.  Bir müddet sonra 5 yıl TUİ’de kontrat müdürlüğü yapar. Ardından askere gider. Askerden geldiği zaman İngiltere’de Thomas Cook’da kontrat müdürü olarak çalışmaya başlar.

2001 yılına kadar kontrat müdürü olarak yoğun bir şekilde hem Londra’da hem Almanya’da  tüm dünya genelinde otel kontratları üzerine çok yoğun bir çalışma içerisinde olur.

2001 yılında Amerika’daki  İkiz  Kuleler’e yapılan terör saldırılarından sonra ailece etkilenir ve eşi ile birlikte Türkiye’ye döner.  Gürcan Koşar eşi ile birlikte biraz daha küçük işlere yönelmek arzusundadır.  Akdeniz’de Yat Turizmi, Yat Carter üzerine   güzel  bir çalışma içerisinde olur  ve organizasyonlar yapar.

Hattuşa Termal A.Ş. nin  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan Hattuşa'yı tanıtıyor. Yıl 2009
Hattuşa Termal A.Ş. nin  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan Hattuşa’yı tanıtıyor. Yıl 2009

Mehmet  ALİ Doğan ile tanışır ve kendini Güre’de bulur

Gürcan Koşar ile Mehmet Ali Doğan’ın yolları bir şekilde kesişir  ve  2009 yılından bu yana Doğan Jeotermal Şirketler ile  birlikte Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA’da pazarlama ve satış müdürü olarak çalışmaya başlar.  Burada çalışmanın öyküsü turizm camiasından tanıdığı arkadaşı  Erkut Beyi  Hattuşa Termal’de ziyaret etmesi ile başlar.   Erkut Bey Hırvatistan’da 5 yıldızlı bir otelin genel  müdürüydü. Tesadüfen onunla karşılaşır ve Erkut Bey Hattuşa Thermal’de çalıştığını söyler.  Bir müddet sonra Gürcan Koşar arkadaşını  ziyaret etmeye gider.  Orada Mehmet Ali Doğan ile tanışır. Tez canlı ve  cana yakın Mehmet Ali Doğan  halen Hattuşa Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Gürcan Koşar ile tanışıp biraz sohbet ettikten sonra “Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz.    Eşinizi, çocuğunuzu alıyor ve  geliyorsunuz” diyerek iş teklifinde bulunur. Teklif Koşar’ın  hoşuma gider ve 1 Temmuz 2009 tarihinde Güre Hattuşa’da iş başı yapar.

 “İlk yıllar Hattuşa’nın zor yılları idi”

İstanbul’dan başlayan, Almanya ve İngiltere, daha sonra Akdeniz’de devam eden başarı hikayesi nihayet Güre Hattuşa’de demir atar.  Buradaki zor yılları Gürcan Koşar’ın anlatımından dinleyelim:

“İlk yıllar Hattuşa’nın  zor yılları idi. 2009-2010 yılları zor süreçti.  Mehmet Ali Bey  ve ekip  arkadaşları ile birlikte  ciddi yoğun çalışmalar içinde olduk. Güre Hattuşa  sağlık turizminde ilk yatırımdı.  Bir işadamı olan Mehmet Ali Doğan,  Doğan Jeotermal Turizm Şirketler Grubu’nun turizm yatırımı olan Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA  sağlık turizmi için çok çok önemlidir. Başlangıçta bizim Florence Nightingale Hastanesi ile bir protokolümüz vardı.  Maalesef daha sonra Mehmet Ali Bey  ile görüşleri örtüşmedi. Projeden vazgeçildi. Kendimiz devam ediyoruz.”

Koşar "Türkiye’de bir jeotermal enerji potansiyeli var"
Koşar “Türkiye’de bir jeotermal enerji potansiyeli var”

Gürcan Koşar termal turizm alanında işe başladığından bu yana ilk göz ağrıları olduğunu söylediği Kaz Dağları’nın eteğindeki Güre Hattuşa’da görevini sürdürüyor
İlk göz ağrımız Güre Hattuşa

İlk göz ağrılarının Kazdağları’nın eteğindeki Güre Hattuşa olduğunu vurgulayan Koşar Şöyle devam etti:

“İkincisi  Hitit  Ayaş’dır.  Üçüncüsü  Hatay Avanos Dağları’nda yer alan Erzin İSOS’taki tesislerimizdir.  Tesislerimizdeki konaklama 220 oda ile devam ediyor. Nisan 2016’da  Bolu  Göynük’de  projemize başlıyoruz. Tesislerin temeli atılacak. Satışları başladı. Önümüzdeki  yıl  Samsun Havza  var. Projelerimiz arasında.  İstanbul  Riva var.  Şu anda Çeşme’de arayışımız sürüyor. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Hattuşa Grup olarak revize edeceğiz. Samsun Havza, Bolu Göynük’de  araziler öz sermaye ile alındı.  Doğan Jeotermal, 26 yıldır Türkiye’de  jeotermal enerji kaynaklar üzerine i ş yapıyor. Ankara Polatlı’da Yalçın Boru grubun  en büyük tesisi .  Termal tesisleri için önemli  gelir kaynağı. Tesisler değişik çaplarda boru  üretiyor. Kazakistan’da  Kaz Pipe boru fabrikamız var. Yüzde 50 ortaklığımız var.  Sinerji Arıtma Tesisleri tamamen Jeotermal  İnşaat Taahhüdü  alt yapı, üst yapı jeotermik çıkartma, sondaj  bütün bu işleri yapıyor. Ana Gelir kaynağımız Doğan Jeotermal Şirketler Grubu.”

Başka projeler var mı?

Çok talep geldiğinden bahseden Gürcan Koşar Mehmet Ali Doğan’ın  Jeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı ( JEVAK ) kurucu başkanı olduğunu belirtti.  Münih’ten Bavyera’dan ve birçok yerlerden termal konusunda  talep geldiğini söyleyen Koşar  şöyle açıkladı:

“İzmir Balçova  Narlıdere şehir ısıtmasının alt yapısını yaptık.  Edremit’te  3 bin, Güre’de    2 in konutun jeotermal ısıtmasını yaptık.  Aslında sağlık ve sağlık turizmi sağlık alt yapılı çalışmalar her zaman geçerliliğini koruyan sürdürülebilir bir iş dalı, sektör.  Bu yıl da turizmciler EMİTT fuarında erini aldı.  Terör olayları nedeniyle  yurt dışından  ciddi iptaller var.  Rusya olayı ile herkesin yüzü asık.  Bizim açımızdan bir değerlendirme yaparsak tamamen termal olarak iç turizme yönelik çalıştığımız için böyle bir kaygımız yok. Tabi bu demek değil ki Türkiye’nin kaybedeceği bir turizm yılı bizi kaygılandırmıyor.  Bütün turizmciler sonuçta aynı geminin içindeyiz.  4 yüz  personel istihdam ediyoruz. Alışverişimizi bölgede yapıyoruz. Peynirimizi, yoğurdumuzu  bölgeden satın alıyoruz. Şu anda Hattuşa’da  300 odamız dolu. Bölgeden yaptığımız alışverişin getirdiği bir katkı ve katma değer söz konusu. Aynı şey  Hitit Ayaş için de geçerli. Avanos Dağları’nda Hatay Erzin için de geçerli.   Her tesisin başında ayrı müdürler var.”

Türkiye’de bir jeotermal enerji potansiyeli var

Türkiye’nin büyük bir jeotermal enerji potansiyeli olduğuna işaret eden Gürcan Koşar,  bu enerjinin yinelenebilir enerji , sürdürülebilir  bir enerji  olduğunu ve tekrar  kaynağa enjekte edilebilirliğine dikkat çekti.  Bir fay hattı üzerinde bulunan Türkiye’de çıkarılan jeotermal enerjinin bu durumu nasıl etkilediğini ise Koşar şöyle açıkladı:

Hattuşa Astyra Thermal Resort & SPA Pazarlama ve Satış Müdürü Koşar, tesisleri tanıtıyor
“Fay hattı üzerinde yer alan Türkiye’de  bir jeotermal  enerji  potansiyeli var. Türkiye’nin sahip olduğu jeotermal enerji  potansiyele  baktığımız zaman  Avrupa Birliği’ndeki on ülkenin  sahip olduğu jeotermal enerji kaynakları potansiyelinin  10 katı büyüklüğünde .  Ancak Türkiye’de jeotermal enerji kaynaklarının biz bugün yüzde 3’ünü kullanabiliyoruz.  Bunu nerede kullanıyoruz?  Kaplıca, termal,  sağlık kürlerinde. Sondajla da çıkıyor,  kendi kendine de çıkıyor. Sahip olduğumuz enerjinin Yüzde 60-70’ini kullanabilsek Rusya,  Bulgaristan,  Balkanlar ve İran’dan aldığımız doğalgaza aslında ihtiyacımız yok. Mehmet Ali Beyin önemli bir misyonu var. Kendi ana işi jeotermal enerji kaynakları. Biz ne yapıyoruz? Belli sıcaklıklarda enerji  yer yüzüne çıkıyor.  Aydın,  Denizli,  Savranlı, Germencik , Çanakkale’de  jeotermal enerji i 180 derece sıcaklıkta.   Yeryüzüne doymuş buhar şeklinde çıkıyor. Onu elektrik enerjisine üretimine  çeviriyoruz.   Jeotermal   türbinlerini çalıştırarak elektir enerjisi üretiyoruz. Şehir ısıtmasında, seracılıkta kullanılıyor. Nerede ise sineğin yağını çıkarırcasına her alanda  kullanılıyor.  Almanya’da  Bavyera Eyaleti  termal alanında çok zengin. Alpler var. Yılın 5 ayı kar.  Fakat yollar hep  açık. Asfaltla kaplı karayolları için jeotermal borularla resiste edilmiş.  Asfaltı jeotermal enerji ile döşemişler. Altyapıyı yıllar önce yapmış. Biz hemen termal deyince ılıca termal kültürü aklımıza geliyor.  Hamam kaplıca kültürü var. Mehmet Ali Bey  bunu Türkiye’de tek başına sırtlanmış.”

Geçen yıl yine EMİTT Fuarı'nda Serap Girgin Baykal ile birlikte Hattuşa standında Gürcan Koşar ile karşılaşmış    www.abvizyonu.com için röportaj yapmıştık
Geçen yıl yine EMİTT Fuarı’nda Serap Girgin Baykal ile birlikte Hattuşa standında Gürcan Koşar ile karşılaşmış
www.abvizyonu.com için röportaj yapmıştık

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


8 + 2 =