TÜRKONFED’in Brüksel temasları başlıyor

Reklam

1456575960_turkonfed_yonetim_kurulu

TÜRKONFED’in Brüksel temasları başlıyor

 

TÜRKONFED yönetim kurulu üyelerinden oluşan TÜRKONFED heyeti, bir dizi önemli temaslarda bulunmak için 29 Şubat-1 Mart 2016 tarihlerinde AB’nin kalbi Brüksel’e gidiyor. Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakereleri başta olmak üzere, Gümrük Birliği’nin genişletilmesi, TTIP ve Suriyeli mülteciler gibi önemli konular masaya yatırılıyor.

 

Sadece bir iş dünyası örgütü değil, aynı zamanda bir düşünce kuruluşu misyonu ile hareket eden Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), yurt içi ve yurt dışında çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda, 29 Şubat-2 Mart 2016 tarihleri arasında Avrupa Birliği’nin (AB)kalbi Brüksel’de bir dizi temaslarda bulunacak olan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, başkan yardımcıları Ali Avcı, Süleyman Sönmez, Hasan Kamil Hayali, Ali Tekin Çelik ile yönetim kurulu üyesi Hasan Küçükkurt ve TÜRKONFED AB Komisyonu Üyesi Selahattin Balkan’dan oluşan TÜRKONFEDheyeti, Avrupa Parlamentosu (AP)üyeleri ve AB Komisyonu üst düzey yetkilileriyle görüşüyor. Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakereleri başta olmak üzere, Gümrük Birliği’nin (GB) genişletilmesi, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve Suriyeli mülteciler gibi önemli konular masaya yatırılıyor.

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ve beraberindeki heyeti, üç günlük programda yoğun bir görüşme trafiği bekliyor. TÜRKONFED AB-UEAPME Temsilciği tarafından organize edilen program kapsamında Türkiye AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri JohannesHahn, AP üyesi / AP AB-Türkiye GB Anlaşması Raportörü David Borrelli, Avrupa Parlamentosu üyesi, AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa KOBİ Birliği (UEAPME) Genel Sekreteri Peter Faross,AP üyeleri / Friends of Turkey Eş Başkanları İsmail Ertuğ ve Artis Pabriks Friends of Turkey Genel Sekreteri Laura Batalla Adam, TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası, AK Parti Brüksel Temsilciliği Başkan Yardımcısı Asiye Bilgin, CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Kader Sevinç ve HDP Avrupa Temsilcisi Eyyup Doru ile görüşecek TÜRKONFED heyeti, iş dünyası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geliyor.

İlk görüşme büyükelçi Yenel’le

Brüksel temaslarında ilk görüşme Türkiye AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel ile gerçekleştiriliyor. GB’nin genişletilmesi ve TÜRKONFED’in faaliyetleri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulacak görüşmenin ardından TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası ile Türkiye-AB müzakerelerinde son durum ele alınıyor. 12 milyona yakın Avrupalı KOBİ’leri çatı örgütü olan ve TÜRKONFED’in de üyesi olduğu UEAPME Genel Sekreteri Peter Faross, Dışişleri Direktörü LucHendrickxve sektör temsilcileriyle bir araya gelecek olan heyetin, görüşmede öncelik konularını TTIP ve GB’nin genişletilmesi oluşturuyor.

Türkiye’nin ana yönü AB’dir

Katıldığı her toplantı ve önemli temasta “Türkiye’nin ana yönünün AB” olduğunu vurgulayan TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türkiye-AB tam üyelik müzakerelerinde gelinen noktayı konunun muhatabı Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri JohannesHahn ile 1 Mart’ta gerçekleştireceği görüşmede ele alıyor. İki yıl aradan sonra 17 numaralı Ekonomi ve Parasal Politika başlığının müzakerelere açılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Kadooğlu,23 numaralı “yargı ve temel haklar” ve 24 numaralı “adalet, özgürlükler ve  güvenlik” konulu başlıkların bir an önce açılması gerektiğini AB Komiseri Hahn’a anlatacaklarını söylüyor.

AP üyeleri / Friends of Turkey Eş Başkanları İsmail Ertuğ ve Artis Pabriks ile AP’de bir araya gelecek olan TÜRKONFEDheyeti,CHP Avrupa Birliği Temsilcisi  Friends of Turkey Genel Sekreteri Laura Batalla Adam ve AK Parti Temsilciliği Başkan Yardımcısı Asiye Bilgin’le de görüşme gerçekleştirecek.

Gümrük birliği’nin güncellenmesi gerekiyor

Türkiye’nin TTIP çerçevesine ilerleyen aşamalarda dâhil edilmesi ve GB’nin güncellenmesiyle ilgili TÜRKONFED’in görüşlerini AP üyesi / AP AB-Türkiye GB Birliği Anlaşması Raportörü David Borrelliile 2 Mart’ta gerçekleştirilecek ziyarette ele alacaklarını söyleyen TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, AP üyesi / AP Türkiye Raportörü Kati Piri ile de bir araya geliyor. TÜRKONFED heyeti, Brüksel temasları kapsamında son görüşmeyi ise HDP Avrupa Temsilcisi Eyyup Doru ile gerçekleştiriyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


59 + = 62