KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi girişimciliği güçlendirecek

Reklam

Emin_Bilgen___Mustafa_Gen______Sunat_Atun___Turgut_Boz___Tevfik_B__lent_Sat__ro__lu___Semral_Erel

KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi girişimciliği güçlendirecek

 

KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türk Ekonomi Bankası (TEB),T.C Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı veKKTC Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi (KOBİGEM), KKTC’nin girişimcilik potansiyelini yükseltmek amacıyla KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi’ni hayata geçiriyor.Ada ekonomisinin gelişimine  de katkı sağlaması hedeflenen proje kapsamında Kuzey Kıbrıslı girişimcilere 3 milyon TL destek sağlanacak.

 

KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türk Ekonomi Bankası (TEB),T.C Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı ve KKTC Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi (KOBİGEM) işbirliğiyle adanın girişimcilik potansiyelini yükseltmek amacıyla hayata geçirilen KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

KKTC Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun,KKTC Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Emin Bilgen, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, TEB KKTC Bölge Müdürü Tevfik Bülent Satıroğlu ve İş Kadınları Derneği Başkanı Semral Erel’in katılımıyla gerçekleştirilen törende, projenin detayları hakkında bilgi verildi. Proje ile,KKTC ekonomisinin büyümesine katkıda bulunarak girişimcilik potansiyeli hayata geçirilecek, kendi işini kurmak isteyen amayeterli sermayeye sahip olmayan girişimcilere destek verilecek. Proje kapsamında her bir girişimciye 100.000 TL’ye kadar toplamda 3 milyon TL lik hibe desteği sağlanacak.

Girişimci iş fikrine sahip KKTC’lilere girişimcilik motivasyonu aşılayacak projede TEB, finansal desteklerin yanı sıra finansal olmayan danışmanlık desteği de sunacak. KKTC’yi bölgede girişimcilik ekosisteminin merkezi haline getirecek KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi iledezavantajlı kesimler, kadınlar, genç ve katma değerli iş fikrine sahip tekno girişimcilerin programa katılımında pozitif ayrımcılık sağlanacak. Projeye gelen tüm başvurular içerisinden başvuru kriterlerine uyan ve uygulanacak girişimcilik anketinden yeterli puanı alan adaylar programa kabul edilerek finansal ve finansal olmayan desteklerden yararlanma fırsatına kavuşacak.

Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulanacak

Kadınların istihdama katılımını ve finansmana erişimini kolaylaştırmak için proje seçiminde kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulanacak. Proje seçimi sürecinde kadın girişimcilere skorlamada ekstra bir puan eklenerek avantaj sağlanacak. T.C. Elçiliği Yardım Heyeti Programı çerçevesinde de proje ile adada yaşayan kadın nüfusuniş fikri geliştirme ve projelerin ticarileştirilmesi konusunda motive edilmesi hedefleniyor.

Turgut Boz: “KKTC’nin ilk girişimcilik projesinde tek banka olarak yer alıyoruz”

İmza töreninde konuşan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Özellikle son yıllarda, dünya genelinde girişimciliğin önemi giderek artarken, girişimciliğin önünün açılması ve teşvik edilmesi yönünde farklı platformlarda çalışmalar yürütülüyor. Artık, ülkelerin sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmesi için inovasyona dayalı katma değerli üretime odaklanması ve bunun için de girişimciliğin gelişmesi gerekiyor. Biz de TEB olarak, üç yıl önce başlattığımız Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı ile ‘Danışman Banka’ anlayışımızla girişimciliğin yaygınlaşması ve girişimcilerin desteklenmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz. Girişimcilere elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadar her konuda yol gösteriyoruz. Eğitim danışmanlık, mentorlük, networking konusunda destek sağlarken, bir yandan da finansmana erişimlerini kolaylaştıracak hizmetler sunuyoruz. Türkiye genelinde yerel yönetimler, STK’lar, dernekler ve odalarla birlikte yürüttüğümüz ortak çalışmalarla çok daha fazla girişimciye ulaşıyoruz. Bugün de KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi ile Türkiye sınırları dışarısına çıkarak girişimcilik ekosistemindeki uzmanlığımızı Kuzey Kıbrıs’a taşımanın heyecanını yaşıyoruz. TEB olarak, adada girişimcilik temasıyla hayata geçirilen bir ilk niteliğindeki bu projede tek banka olarak yer almaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de girişimcilik konusunda yapılacak çok iş olduğunu ifade eden Boz, “KKTC’nin sahip olduğu genç, eğitimli, teknolojiye ve yeniliğe açık iş gücüyle girişimcilik konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Bu potansiyeli açığa çıkarabilmek için, girişimcilik bilincinin daha da yaygınlaşmasına ve ekosistemin güçlenmesine yönelik çalışmalarımızı artırmalıyız. Bu aynı zamanda KKTC’nin katma değerli ekonomik yapıya kavuşması ve kalkınması açısından büyük önem taşıyor. KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi’nin bu potansiyelin açığa çıkarılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Kuzey Kıbrıs, bölgenin cazibe merkezi haline gelecek

Türkiye Cumhuriyeti KKTC Büyükelçiliği’nin Kuzey Kıbrıs’a ilk kez girişimcilik alanında bu kadar büyük oranda bir hibe desteği sunduğunu belirten Boz, “KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi ile Kuzey Kıbrıs ekonomisine katma değerli girişimlerin kazandırılarak istihdam ve ekonomik gelişmeye ivme kazandırmanın yanı sıra adayı bölgenin girişimcilik konusunda cazibe merkezi haline getirmeyi de hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulayarak projeye katılımlarının teşvik edildiğine de değinen Boz, “TEB olarak, kadın iş gücünü ekonomiye katılımının ülkelerin refah düzeyi ile doğru orantılı olduğunu düşünüyor ve bu katılımı artırmak üzere biz de çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl kadınlarıniş hayatındaki varlıklarını güçlendirmek amacıyla kurduğumuz TEB Kadın Bankacılığı ile finansal ve finansal olmayan hizmetlerimizle kadın patronlara destek veriyoruz. KKTC Girişimcilik Geliştirme Projesi de kadın girişimcilere uyguladığı avantajlı puanlama sistemi ile kadınların işgücüne daha fazla dahil olmasına katkıda bulunacak” dedi.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 13 = 15