AB’de kırsal alan kalkınması için “Beyaz Kitap” hazırlanacak.

Reklam

Abbayrak

AB’de kırsal alan kalkınması için “Beyaz Kitap” hazırlanacak.

Avrupa Bölgeler Komitesi Genel Kurul toplantısında yerel yönetim temsilcileri AB kurumlarına kırsal alanların modernizasyonu ve kent ve kırsal alanlar arasında kalkınma uçurumuna yönelik daha etkili çalışmalar yürütme çağrısında bulundu.

Kırsal nüfusta yaşanan düşüşün önemli bir sorun teşkil ettiği, dolayısıyla ekonomik büyüme ve istihdam yaratımını destekleyecek kırsal kalkınma programlarına daha fazla fon ayrılması gerektiği vurgulanıyor. Avrupa Bölgeler Komitesi tarafından kabul edilen “Yenilikçilik ve Kırsal Ekonominin Modernizasyonu” başlıklı görüş belgesinde bu alanda gerçekleştirilebilecek eylemler üzerine somut öneriler sunuluyor.

Belgede ele alınan önerilerin bazıları şu şekilde:

• Küçük işletmelerin ürün geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve işbirliğine dayalı pazarlama yöntemlerinin teşvik edilmesi.

• Mesleki eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi.

• Kırsal alanlarda yüksek hız İnternet altyapısının geliştirilmesi.

• Kırsal alanlarda bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik becerilerin geliştirilmesi.

Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu kapsamında kırsal alanlara ayrılan fonların düşük oranları, Ortak Tarım Politikası fonlarında kesintiler ve bu kapsamda üye ülkelerin kırsal kalkınmaya ayırdıkları fonlarda düşüşün uzun vadeli sürdürülebilir büyümeye yönelik risk oluşturduğu belirtiliyor. AB Komisyonu Avrupa Parlamentosu tarafından önerildiği üzere 2020 sonrası dönemde kırsal alanlar için kalkınma politikası üzerine bir Beyaz Kitap hazırlamaya davet ediliyor.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 + 6 =