NCIRC ve CERT-EU arasında teknik anlaşma imzalandı.

Reklam

Abbayrak

 

NCIRC ve CERT-EU arasında teknik anlaşma imzalandı.

AB ve NATO 10 Şubat Çarşamba günü AB Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT – EU, Computer Emergency Response Team) ve NATO Bilgisayar Olaylarına Müdahale Yeteneği (NCIRC – NATO Computer Incident Response Capability) arasında teknik düzeyde bir anlaşma imzaladı.

NCIRC ve CERT-EU arasındaki teknik bilgi  paylaşımını kolaylaştıran anlaşmayla kurumların bağımsız karar alma ilkeleri çerçevesinde, siber tehditlere yönelik tedbir, tespit ve müdahalenin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu anlaşmanın imzalanması, NATO ile dayanışmayı beş temel önceliği arasında bulunduran AB Siber Savunma Politikası altyapısının hedefleri için önemli bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor. Siber savunma alanında AB-NATO işbirliği 2010 yılında gayri resmi toplantılarla ve müzakerelerle başladı. Söz konusu toplantılar artık resmi olarak her yıl gerçekleşiyor. NCIRC ve CERT-EU işbirliği 2011 yılında CERT-EU’nun kuruluşundan beri devam ediyor.

AB aynı zamanda NATO’nun siber savunma alanında yıllık düzenlenen “Siber Koalisyon” girişimini gözlemliyor. NATO İşbirliğine Dayalı Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) ile bazı AB birimleri arasında işbirliği de sürdürülmekte olduğu bildirildi.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


2 + 4 =