AB, Tunus’a 500 milyon €’luk yardım paketi sağlayacak.

Reklam

Abbayrak

AB,  Tunus’a  500 milyon €’luk yardım paketi sağlayacak.

Tunus’un yardım talebi üzerine hazırlanan paket uygun finansman koşulları ile orta vadeli krediler şeklinde sağlanacak. Makro-finansal yardım programı AB Komşuluk Politikası kapsamında Avrupa Komşuluk Aracı ve diğer finansal araçlardan Tunus’a sağlanan kalkınma yardımına ek olarak tasarlandı. 2011 devriminden bu yana Tunus’a sağlanan AB yardımının 1 milyar €’yu aştığı bildiriliyor.

Makro-finansal yardım programı ile 2016-2017 döneminde Tunus’un dış finansman ihtiyaçlarının karşılanacağı, ödemeler dengesi ve bütçe, yatırım ortamı, AB ile ekonomik bütünleşme ve yasal düzenleme çerçevesinde uyumlaşmayı ele alacak reformların destekleneceği belirtiliyor. İnternet bağlantısı için AB – NATO – AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 2016 Münih Güvenlik Konferansı sırasında ikili bir görüşme gerçekleştirdi. NATO’nun Ege Denizi’nde insan kaçakçılığı ile mücadeleye katkıda bulunmasına ilişkin aldığı karar görüşmede ele alınan konular arasındaydı.

Söz konusu karar, Almanya, Yunanistan ve Türkiye’nin NATO’nun sığınmacı ve göç krizi çerçevesinde Ege Denizi’nde insan kaçakçılığı ile mücadeleye destek olması talebini takiben Brüksel’de gerçekleşen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından 11 Şubat’ta açıklanmıştı. Toplantıda bu çerçevede AB ve NATO’nun çalışmaları arasında koordinasyonun artırılmasına yönelik konular ele alındı. Mogherini NATO ile işbirliği ve koordinasyon faaliyetlerinin etkin şekilde gerçekleştirilmesi için bir AB birimi oluşturulmasına yönelik kararı açıkladı. Mogherini AB’nin güney-orta Akdeniz’de insan kaçakçıları ile mücadeleye yönelik askeri operasyonu EUNAVFOR Med Sophia operasyonu kapsamında edindiği deneyimlerin paylaşılacağını ve uygun operasyonel bağlantıların sağlanacağını belirtti. Ek olarak Frontex ile bilgi paylaşımı ve koordinasyonun kritik önem taşıdığı vurgulandı.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


47 + = 52