Turizm barış ister, güven ister, huzur ister

Reklam

Turizm barış ister, güven ister, huzur ister

Röportaj: Cazibe Ulutaş – Ab Vizyonu Haber Ajansı

EMİT’teki Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin düzenlediği panelden sonra teyibimizi uzatarak görüş aldığımız katılımcılardan bazıları açıklamalarında bu panellerin daha sık yapılmasını ve çok faydalı olduğunu söyledi. Mümkün olduğu kadar katılımcıların panellere çekilmesi  gerektiği vurgulandı.

 

EGD Başkanı Celal Toprak “Turizmde yeni şeyler bulmamız lazım”

Turizm Türkiye için önemli. Türkiye’yi  kurtaracak, ekonomik durgunluklardan çıkaracak  sektörlerden biri olarak görülüyor. Tweet, face  gibi ortamlarda yaydığımız gibi turizmde de  püf noktasını yakalamak gibi bir durum var.   Türkiye’ye özgü olarak nasıl her şey dahil sistemi bulduk, uzun yıllar bu sistem sayesinde iyi veya kötü ülkemize turist getirdik ise  şimdi de böyle bir şey  bulmamız lazım. Biz de turizmin farklı yönlerini öğreniyoruz.  Her şey dahil gibi,   Kapadokya’ya özgü veya farklı bölgelerimize has turizm sloganları geliştirmemiz lazım diye düşünüyorum.  Bu panele turizmi bilen isimler katıldığı için tespitler de mükemmel bir şekilde ortaya konuldu.  Görüyorsunuz ki turizmi hep beraber öğreniyoruz.

Yazar Kazım Çiloğlu:  “Yerli turistin gezmesi için para lazım”

Haber  Cem ve Bilge Yatırım’da yazıyorum.  Bilgi paylaşımı açısından bu toplantıların daha da sıklaştırılması lazım.  Bilgimiz yok, kültürümüz yok. Kültür ve bilgi eşdeğerdir birbirini tamamlar. Bu toplantıyı organize edenleri tebrik ediyorum.  Bu kadar emek veriliyor. Niye insanlar buraya gelip bu toplantıyı düzenleyenlere destek olmazlar?  Ben de  Kadıköy’den  geliyorum. Her seferinde araştırıyorum, sorular soruyorum. Şüphesiz bu Turizmde Yeni Arayışlar Paneli’nde de ileri bir adım atıldı. Konuşmacılar olayı iyi saptadılar. Gerçek dışı gidenler de oluyor.  Bunlar da olaya yalnız ticari ve turizm açısından bakıyorlar. Ayrıca yerli turistin gezmesi için para lazım. Bu yıl da turizmin yok yılı olabilir. Yazın istihdam yaratan bu sektörün durumu nasıl olacak?

Gazeteci Ahmet Coşkunaydın “Turizmde farklı yenilikler  yaratılmalı”

Ekonomi  Gazetecileri  Derneği ve Gözlem Gazetesi’nin  düzenlemiş olduğu “Turizmde Yeni Arayışlar” panelinin turizmde  yeni farklar yarattığına inanıyorum. Uzmanlar görüş bildirdi. Gelecek adımların başlangıcı yapılmış oluyor.  Amaca ulaştığını düşünüyorum. Fakat katılımcılar azdı.  Katılımcının çok çok daha fazla olmasını tercih ederdim.  Herhalde pazar diye insanlar gelmedi.

Gazeteci  Olay Tan “Turizm barış ister, güven ister, huzur ister”

Turizmde geldiğimiz nokta ortada. Önce turizm Türkiye’nin bir umudu idi. Geleceğimizi,  bizi ileriye taşıyacağını heyecanla beklerken maalesef bugün geldiğimiz nokta çok üzücü.  Turizm Türkiye’nin geleceği derken turizmde kendi ayağımıza kurşun sıktık. Turizm barış ister, güven ister,  huzur ister. Bırakın yabancı turizmi yerli turist bile gelmez. Önce zihniyeti değiştirmemiz, ülkemize barışı, sevgiyi yerleştirmemiz gerekir. Huzuru yerleştirmemiz lazım. Sevgi turizmle gelir. Onun için da turizme bu açıdan bakmak gerekir.  2015 yılında İspanya’ya 70 milyon yılda turist giderken bize 36 milyon turist geldi. Dördüncü çeyrekte yüzde 15 azalma oldu.   2016 yılında maalesef turizm daha da kötü olacak. Sinyaller kötü geliyor. İlerisi için sinyaller daha da kötü. Bir an önce aklımızı başımıza almamız lazım. Ülkemize huzuru sağlamamız gerekiyor.

Turizmi biraz daha yerinde görmek istiyorum. Ben bir Fethiyeli olarak Bodrum, Marmaris, Fethiye üçgenini  çok iyi bilen ve yaşayan biri olarak turizmde gerçekten içler acısı bir durum söz konusu. Fuarları anlatıyoruz ama oralarda yaşanan olayları görünce gerçekler içler acısı birinci.  Turistik yerler insana insan gibi davranmasını bilmiyorlar. Yerli turistin cebinden parayı nasıl soyarım diye bakıyorlar.

Sim Aslanoğlu “Değişik sektörlerde yeni arayışları sürdürüyoruz”

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği  (YAPDER)  Genel  Sekreteriyim. YAPDER olarak biz bu toplantıların çok faydalı olduğunu düşünüyoruz.  YAPDER olarak dolaysıyla bir sektörü ele alıyor, o sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiriyor ve bir beyin fırtınası olarak toplantı yapıyoruz.   Turizmde de aynı şey olsun istedik. Bir taraftan turizm firmaları, bir taraftan misafirler, bilişim sektöründen olan arkadaşlarla hedefledik.  Farklı açıdan bir konuya bakmanın önemine inanıyorum. Disiplinler arası yaklaşımlar olarak baktığımız zaman bu farklı noktalardaki talepleri istekleri ve arz talep dengelerini bir araya getirmek için farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Yıl içinde farlı zamanda da yaptık.  Turizm ağırlıklı EMİTT ile bağlantılı olarak da yapmak istedik.  Yıl içinde gıda, bilişim, inşaat, yeşillendirme ve çevre ile ilgili organizasyonlar yaptık adım adım ilerliyoruz.

Gazeteci Şükrü Disanlı “Bu toplantılar devamlılık  arzetmeli”

Emekli bir gazeteci olarak bu tip toplantıların çok güzel şeyleri paylaştığını düşünüyorum.  Bu toplantıların devamlılık arz etmesi ilişkilerini paylaşması lazım. Paylaştıkça adım atabiliriz. Herkesin herşeyi bilmesi mümkün değil. Branşlaşma önemli. Buradaki konuşmacılar kendi dallarında branşlaştıkları için bizlerle de doğru bilgileri paylaştılar. Devamını diliyorum.

Tiyatro oyuncusu ve senarist: Haydar Zorlu

Toplantı güzel geçti. Turizmle ilgili her şey yapılıyor. Hatalar ortaya konuyor.  Çözüm de bulunuyor. Niceliğe gelince durumda gelişme var. Oteller yükseliyor. Turizm sayısında yükselme var. Niteliğe gelince işin içinde kültür olmayınca iş bitiyor. Almanya’yı çok iyi tanıyorum.  4 milyon nüfuslu Berlin’i Berlin yapan   müzeleri , operaları, tiyatrolarıdır. Bunlar olmayınca Berlin bir hiçtir.  Wolfsburg diye bir kent var.  Buraya az turist gelir. Kentin özelliği Volswagen arabalarının yapıldığı bir kent olmasıdır. Endüstriden dolayı  tarihi kökeni  var. Gelen turist de bu özelliğinden dolayı geliyor. Futbol kökeni de olmasına rağmen futbolda fazla bir tanınmışlığı yok

En çok antik tiyatroya sahip olan Türkiye’de tiyatroyu ön palana çıkarmak gerekir.   Nitelik olarak kullanabiliriz. Biz yapınca devlet  de sahip çıkar. Duyarlılığı sağlamalıyız. Eğitimli sanat duyarlılığı başka bir şey . Turizm alt yapısını sunuyor. Yalnız kum, deniz,  güneş ile turizmi geliştiremeyiz. Başka  argümanlar da kullanılmalıdır. Tiyatro turizmde kullanılabilir. Turizm alt yapısını sunuyor. Niteliği katabilir, İmaj değiştirebilir.

 

 

•             Belize Konsolosu Necmi Çalışkan “Türkiye 5 yıl öncesine kadar cazibe merkeziydi”

Belize’nin İzmir Fahri Konosolosuyum.  Beş yıl öncesine kadar Türkiye cazibe merkeziydi. Oysa şimdi Türkiye’nin algısı çok değişti ve giderek kötüleşiyor.  Türkiye bir an evvel bu kötü imajdan kurtulmalı, eski cazibe merkezine dönmelidir. Turistlerin durumunu anlatmaya gerek yok. Hepimiz görüyoruz.  Bir an önce Türkiye’nin gerek turizm sektöründe gerek diğer sektörlerde iyi bir eğitimle, güvenle, barışla eski cazibe merkezine dönmesi gerekir.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 3 = 6