Mücella Tarhan “Yerelden büyümemiz, yereli geliştirmemiz lazım”

Reklam

Mücella Tarhan “Yerelden büyümemiz, yereli geliştirmemiz lazım”

Haber Röportaj: Cazibe Ulutaş AB Vizyonu Haber Ajansı

Mea Villa Genel Müdürü Mücella Tarhan “Bu uğurda on tane bakan eskittim. Hep aynı şeyi anlattım yerelde büyümemiz lazım, yereli geliştirmemiz lazım, yatırımlardan vazgeçip betonlaşmadan vazgeçip mevcut altın kapasiteyi turizme kazandırmamız lazım. Hem yöredeki insanlar kazansın hem turizm kazansın.  İç turizmde bölgelerin destinasyonu gerekli.  Yurt dışında olup da Türkiye’de yapmadıklarımızın cevabını görüyoruz. Sektörü bu krize sokmayacaktık. Yurtta barış, dünyada barış”

“Turizmin geliştirilmesi için yirmi beş yıldır uğraşıyorum. Bu uğurda on tane bakan eskittim. Hep aynı şeyi anlattım. Yerelde büyümemiz lazım, yereli geliştirmemiz lazım, betonlaşmadan vazgeçip mevcut altın kapasiteyi turizme kazandırmamız lazım. İç turizmde bölgelerin destinasyonu gerekli.   Yıllarca ihmal ettiğimiz iç turizmi geliştirseydik bugünkü duruma gelmezdik.”

“TURİZM BARIŞIN SEKTÖRÜDÜR”

Turizmin barışın sektörü olduğunu önemle vurgulayan Tarhan turizmin olmadığı yerde barış olmasının mümkün olmadığının üzerine basa basa birkaç defa tekrarladı.   Tarhan “ Siz istediğiniz kadar uçakla teşvik yapın fayda etmez. Siz kendi ülkenize gelecek olan turistin güvenliğini sağlayamıyorsanız, gelecek olan turistin rahat dolaşmasını sağlayamıyorsanız turizmin gelişmesi oldukça zor” diyerek trendlere bakıldığı zaman bireysel turistlerin öneminin arttığını çünkü insanların kendilerinin gezerek gezdikleri ülkeleri deneyimlemek istediklerini söyledi.

MÜCELLA TARHAN: “BU YIL TURİZMİ İÇ TURİZM BELLİ EDECEK”

MEA Villa Genel Müdürü Mücella Tarhan, bu yıl turizmi içi turizmin belli edeceğini söyleyerek yurt dışına bakınca ilk etapta genel değerlendirmeyi deniz, kum, güneş bekleyişiyle olmayacağını ifade etti.

8 milyon kişinin yurt dışına seyahat ettiğini belirten Tarhan “İç piyasada dolaşmak yerine yurt dışını tercih ediyor. THY’den erken bilet alanlar, zamanı gelince bilet alanlara göre çok avantajlı oluyor. İç turizmin canlandırılması, teşvik edilmesi gerekiyor” dedi.

“FUARLAR SADECE BEN BURADAYIM DEMEK İÇİN KULLANILIYOR”

“Fuarlar tanıtım için bir araç değil fuarlar sadece ben buradayım, böyle bir şirketim var demek için kullanılıyor” diyen Mücella Tarhan açıklamalarına şöyle devam etti: “ En büyük turizm fuarı olan Berlin’deki  İTB’ye  gidin sen ben bizim oğlandan başka gelen yoktur. Orada stant açıp kime neyi tanıtıyorsunuz. Oraya gitmeden önce kimsenin aklına randevu almak gelmiyor. Dört gün gidip oraya dünyanın parası veriliyor.  Turşusu, peyniri tanıtılıyor fakat bu kesinlikle global bir tanıtım değil. Artık dijital bir çağdayız Atilla Taşbaşı anlattı. Siz bir yerden rezervasyonunuzu yaptırıyorsunuz diğer tarafa gidene kadar hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Trendlere bakıyorsunuz insanlar internete giriyorlar rezervasyonlarını yaptırıyorlar. Artık kaç kişi broşür topluyor.”

TARHAN “YERELDEN BÜYÜMEMİZ, YERELİ GELİŞTİRMEMİZ LAZIM”

Turizmin geliştirilmesi için yirmi beş yıldır uğraşan Mea Villa Genel Müdürü Tarhan  “Bu uğurda on tane bakan eskittim” diyerek konuşmasını şöyle  tamamladı:

“Hep aynı şeyi anlattım yerelde büyümemiz lazım, yereli geliştirmemiz lazım, yatırımlardan vazgeçip betonlaşmadan vazgeçip mevcut altın kapasiteyi turizme kazandırmamız lazım. Hem yöredeki insanlar kazansın hem turizm kazansın. Yani bugün 200 bin kişinin konaklayacağı bir tesis yapmak için 10 milyar euro para harcıyorsunuz.  Bunu yapmak için bu parayı harcamaya gerek yok.  Bu para var zaten,  burada çok az bir eğitimle çok az bir destekle bunları turizme kazandırın diye yirmi beş yıldır dilimde tüy bitti. İç turizmde bölgelerin destinasyonu gerekli.  Yurt dışında olup da Türkiye’de yapmadıklarımızın cevabını görüyoruz. Sektörü bu krize sokmayacaktık. Yıllarca ihmal ettiğimiz iç turizmi geliştirseydik bugünkü duruma gelmezdik. Son olarak tekrar ediyorum. Turizm barışın sektörüdür. Barışın olmadığı yerde turizm olmaz. Öncelikle ülkemizde güvenliği sağlamalıyız. Büyük önder Atatürk’ün dediği gibi Yurtta barış, dünyada barış diyorum. ”

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


5 + 1 =