Kanada ile Türkiye nükleer santraller için anlaştı.

Reklam

_Koray_Tuncer

Kanada ile Türkiye nükleer santraller için anlaştı.

Nükleer endüstrisinde söz sahibi ülkelerden biri olan Kanada ile nükleer enerjiyi hükümet programına alan Türkiye arasında önemli bir anlaşmaya imza atıldı. III. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi öncesinde yapılan anlaşmaya göre, Türkiye, Kanada ve diğer ülkelerde planlanan nükleer santral projelerindeki fırsatlar konusunda birlikte adım atılacak

 

Türkiye Nükleer Sanayi Derneği ile Kanada Nükleer Tedarikçiler Topluluğu, III. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi öncesinde sektör için önemli bir iş birliği anlaşmasına imza attı. Anlaşma kapsamında; Türkiye, Kanada ve gelişen Ortadoğu ve Afrika coğrafyası başta olmak üzere diğer ülkelerdeki nükleer santral projelerindeki fırsatlar gözetilecek ve üye firmaların birlikte hareket etmesi sağlanacak.

İnovatif nükleer iş fırsatları için Kanada ve Türkiye birlikte çalışacak

İki ülkenin nükleer endüstri dernekleri arasında imzalanan anlaşma özellikle Türkiye’de nükleer sanayi sektörünün gelişmesine aracılık edecek. Anlaşmaya göre; Türkiye, Kanada ya da birlikte yürütülebilecek bir diğer ülkede basınçlı su reaktörleri, ağır su reaktörleri ve küçük modüler reaktörlerin ortak geliştirilmesi, tasarım, test, lisanslama ve inşaat süreçlerinde inovatif iş birliği fırsatları gözetilecek.

Türk öğrenciler için Kanada’da nükleeri öğrenme fırsatı

Anlaşma, öğrenciler için de fırsat sağlamayı hedefliyor. Kanada ve Türkiye’deki üniversiteler arasında Ar-Ge ve eğitim fırsatları değerlendirilecek. Ayrıca düzenlenmesi planlanan seminer ve workshop’lar aracılığıyla da Türk ve Kanadalı firmaların karşılıklı bilgi paylaşımında bulunmaları ve fırsatları değerlendirmeleri öngörülüyor.

Türk nükleer sanayiye yeni bir vizyon

Anlaşmayı değerlendiren Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer şu bilgileri verdi: “Türkiye nükleer politikasında gösterdiği kararlılık ile enerji karmasını güçlendiriyor ve bu kararlılık özellikle bölgedeki diğer ülkelere de örnek oluyor. Kanada ise nükleer konusunda yola erken çıkan ülkelerin başında geliyor. 180’den fazla nükleer sanayi ile ilgili firmanın üye olduğu Kanada Nükleer Tedarikçiler Topluluğu ile yaptığımız bu anlaşma Türkiye’nin nükleer santral endüstrisindeki vizyonuna katma değer sağlayacak.”

Nükleer Zirve’de anlaşmanın detayları görüşülecek

Anlaşmanın detayları, 8-9 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenecek III. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde konuşulacak. Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük nükleer etkinliği olan Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, Kanada Nükleer Tedarikçiler Topluluğu ile yürütülecek seminer programlarının da ilkine ev sahipliği yapacak.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


27 − = 17