AB; İran’a uygulanan yaptırımlar kaldırıldı.

Reklam

 

 

 

 

Abbayrak

 

AB; İran’a uygulanan yaptırımlar kaldırıldı.

 

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, İran’ın nükleer uygulamaları ile ilgili Ortak Kapsamlı Eylem Planı Anlaşması koşullarını yerine getirdiğine ilişkin 16 Ocak tarihli açıklaması sonrasında AB Konseyi de AB’nin İran’a uygulanan ekonomik ve mali yaptırımların tamamının kaldırıldığını açıkladı.

14 Temmuz 2014’te Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere, ABD ve AB, İran’ın nükleer programının barışçı amaçlar taşıdığının güvence altına alınması ve İran’a yönelik AB ve ABD’nin izlediği yaptırımların kaldırılmasını içeren Ortak Kapsamlı Eylem Planı Anlaşması üzerinde mutabakata varmıştı

Yaptırımların kaldırıldığının duyurulmasının ardından AB’nin yayımladığı kılavuza göre;

• Silahsızlanmaya ilişkin yaptırımlar yürürlükte olmaya devam edecek. Silah ambargosu, füze teknolojisi ile ilgili yaptırımlar, nükleer ile ilgili bazı transferler ve faaliyetler, izine tabi bazı metaller ve yazılımlarla ilgili yaptırımlar sürdürülecek.

• Yasakları devam eden madde ve malzemelerle ilgili olarak İran’a giriş yapan ya da İran’dan çıkış yapan kargoların denetimi sürdürülecek.

• İran’da bankacılık ve mali hizmetlere erişim ve muhabir banka hesaplarının açılmasına ilişkin yaptırımlar (yasaklı listesindeki mali kurumlar haricinde) uygulama tarihinde itibaren kalkacak.

• Ansar Bank, Bank Saderat Iran, Bank Saderat plc, Mehr Bank, Bank Sepah ve Bank Sepah International yasaklı mali kurumlar listesinde yer almaya devam ediyor.

• Yasakları devam edenler listesinde olmayan İran bankaları yeniden SWIFT’e bağlanabilecekler.

• Petrokimya ürünleri, petrol ve doğal gaz alım satımı ile ilişkili faaliyetler üzerindeki yaptırımlar kalkacak. Bu sektörlerde İran’da yatırım ile ilgili yaptırımlar kalkacak.

İran ile Çin, İngiltere, AB, AB, Fransa ve Almanya arasında varılan ilk anlaşma sonrasında sınırlı sayıdaki bazı yaptırımlar kaldırılmıştı. 16 Ocak tarihinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın Ortak Kapsamlı Eylem Planı Anlaşması’nın uygulanması için gerekli hazırlıkları tamamladığını ortaya koyan raporunu yayımlamış ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne iletmişti

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 + 2 =