İstanbul Üniversitesi ile Keimyung Üniversitesi Mevlana Değişim Programını imzaladı.

Reklam

İstanbul Üniversitesi ile Keimyung Üniversitesi  Mevlana Değişim Programını  imzaladı.

Anlaşmayı İstanbul Üniversitesi adına İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak imzaladı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Mevlana Anlaşması’nın ardından üniversite-sanayi iş birliği konulu bir konferans verdi. Prof. Dr. Mahmut Ak, Kore ve Türk halklarının kardeşliği ve dostluğunun çok güçlü bir geçmişe dayandığını belirterek, “Sistemli olarak üretilen ve kategorize edilen bilginin zaten sanayinin oluşmasına olanak sağladığını, sanayi devriminin de ardında bilim olduğunu görmekteyiz. Sanayi kurumları inovatif bakış ve girişimcilik vizyonu olan üniversitedeki araştırmacılarla ortak çalışmanın idrakine varmışlardır, öte yandan sınırlı kaynakları olan toplumun kaynaklarını etkin yönetmek ve araştırma maliyetleri için sponsorluk ihtiyacı da üniversitelerin bu zorunluluğu kavramasına yol açmıştır” dedi.

Ulaşmak İstediğimiz Sonuçlara Yönelik Projeler Üretmeliyiz

G20 ülkelerinden biri olan ülkemiz açısından bakıldığında özellikle son yıllarda sanayi ile iş birliğinin üniversiteler için yadsınamaz bir olgu olduğu ortaya çıkardığını söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul Üniversitesi’nde çok önemli araştırmalara imza atılıyor. İki temel konuda değişimi gerçekleştirmeliyiz: Birincisi takım oyunu oynamaya çok istekli değiliz. İkincisi de proje odaklı çok fazla düşünemiyoruz. Ulaşmak istediğimiz sonuçlara yönelik projeler üretmeli ve bu projeleri takım çalışması içinde uygulamaya sokmalıyız. Bu nedenle bir yandan Çocuk Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi, Açık ve Uzaktan Eğitim Merkezi gibi son yıllarda kurduğumuz birimleri etkin kullanarak eğitim-öğretim alanında toplumla daha yakın ilişkiler kurarken, diğer taraftan da araştırmaların patentlenmesi ve ticarileştirilmesi konusunda sanayi kurumlarıyla daha yakın ilişkiler kurmaya çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

İnovasyon, Araştırma ve Eğitimi Entegre Edebilmek İçin Çabalıyoruz

İnovasyon, araştırma ve eğitimi entegre edebilmek amacıyla İstanbul Üniversitesi olarak çok ciddi çaba sarf ettiklerini belirten Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul Üniversitesi Teknopark”ın ve “Teknoloji Transfer Merkezi”nin kurulması bunun en güzel örneğidir dedi. Prof. Dr. Mahmut Ak: “Üniversite ve sanayi arasında koordinasyonu ve iletişimi sağlayan Teknoloji Transfer Ofisleri, akademik çalışmaların ürün ve hizmetlere dönüşmesinde ve patent hâline getirilmesinde önemli rol oynadılar ve oynamaya devam ediyorlar. Üniversitemiz TÜBİTAK tarafından Teknoloji Transfer Ofisleri Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunan on üniversiteden birisi oldu” şeklinde konuştu.

Bilimsel Çıktıların Sektörde Kullanılmasına Yönelik Çalışmalar Hedefleniyor

AB Projeleri konusunda araştırmacılara her türlü desteği vermek üzere Avrupa Birliği Projeleri Ofisi’ni ayrı birim haline getirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “Uluslararası ortak proje sayısını arttırmak maksadıyla Türkiye, Makedonya ve Bulgaristan bilim akademileri ve bu ülkelerin en köklü 3 büyük üniversitesi ile bir araya geldik. Merkezi Brüksel’de olan bir danışmalık şirketinden de AB projelerimizi takip ve ilişkilerimizi güçlendirmek için danışmanlık hizmeti satın almaya başladık” ifadelerini kullandı.

İÜ Teknoloji Geliştirme Bölgemiz 16 Sıra Yükseld”

İÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin geçen yıla göre 16 sıra yükselme göstererek “En İyi Gelişme Gösteren 3. Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ödülünü aldığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “Türkiye’nin en köklü ve donanımlı teknokentlerinden biri olan Üniversitemizin teknokentinin geliştirilmesinin yanı sıra üniversitenin sanayi ile entegrasyonu ve kuramın uygulama ile etkileşim içinde olması için tematik teknokent kavramının da çok önemli olduğunu vurgulamalıyız. Bu tematik teknokent projelerimizden biri de sağlık teknokenti” dedi. İstanbul Üniversitesi olarak toplumun tüm bileşenleri ile olduğu gibi sanayi ile de iş birliğini geliştirerek ülkemizin kalkınması ve dünyanın daha güzel bir yer olması için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasını, Kore ile yükseköğretim alanında çok daha etkin ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade ederek sonlandırdı.

Keimyung Üniversitesi’nde gerçekleşen programa katılan İstanbul Üniversitesi heyetinde İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu ve Uluslararası Akademik İlişkiler Kurul Başkanı Doç. Dr. Y. Yeşim Özer yer aldı.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


8 + 1 =