BAKK ile Anadolu’ya 1 milyar Avro ek kredi

Reklam

abtürk bayrak

BAKK ile Anadolu’ya 1 milyar Avro ek kredi 

AB-Türkiye ortaklığında desteklenen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programında yer alan Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) Projesi, 2011 yılından bugüne 43 ilde[1] yaklaşık 10.000 işletmeye 650 milyon Avro kredi kolaylığı sağladı. Proje ile toplamda 1 milyar Avrodan fazla kredi hacminin yaratılması hedefleniyor.

 

Türkiye’de bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kişi başına düşen milli geliri ülke ortalamasının %75’inden düşük olan 43 ilde faaliyet gösteren mikro işletme ve KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu finansmana erişim imkânlarını artırmaya yönelik bir girişim olan Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) Projesi, Rekabetçi Sektörler Programına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sunuldu.

BAKK Projesi, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adına alanında uzman kuruluş olan Avrupa Yatırım Fonu (EIF) tarafından yürütülüyor. Proje, Avrupa Yatırım Bankası’nın kredi desteği ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile belirlenmiş aracı yerli bankaların işbirliği çerçevesinde uygulanıyor. Proje kapsamında 2011 yılından bu yana 43 ilde yaklaşık 10.000 mikro işletme ve KOBİ’ye 650 milyon Avro kredi kolaylığı sağlandı. Projenin sonunda ise toplamda 1 milyar Avrodan fazla kredi hacminin yaratılması hedefleniyor.

Mikro işletmelere ve kobi’lere avantajli kredi kolaylığı

BAKK Projesi bir yandan ekonomik gelişmişliği sağlarken, diğer yandan da bölgeler arası gelişmişlik farkını gidermede etkin bir rol oynuyor. Sağlanan kredi desteği işletmelere doğrudan Avrupa Yatırım Bankası Grubu tarafından değil, proje sürecinde anlaşma sağlanan aracı bankalar tarafından ulaştırılıyor.

BAKK Projesi hem mikro işletmeleri hem de KOBİ’leri desteklemek üzere tasarlandı. Mikro işletmelere mikro krediler için KGF garanti sağlarken, Rekabetçi Sektörler Programı, EIF aracılığıyla KGF’ye 13,5 milyon Avro kontr-garanti desteği sağlıyor. Böylelikle bölgelerde faaliyet gösteren mikro işletmelerin, işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaçları için yapacakları kredi başvurularına kolaylık sağlanıyor.

KOBİ’ler için ise Rekabetçi Sektörler Programından sağlanan ve EIF kanalıyla aracı bankalara ayrılan 40,5 milyon Avro garanti ile bölgelerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaçları için yapacakları kredi başvurularına teminat sağlanıyor..

BAKK Projesi kapsamında bugüne kadar aracı bankalar yoluyla sağlanan kredilerle, aynı bankaların aynı dönemlerde sağladıkları KOBİ kredilerine kıyasla 8 ila 22 ay arasında  vade artırımı, Türk lirası kredi taleplerinde %1 ila %4 arasında faiz oranı indirimi ve Avro kredi taleplerinde %2’ye varan faiz indirimi sağlandı. Bununla birlikte, KGF kefalet ücreti de %0,5’e indirildi.

Hangi işletmeler yararlanabiliyor?

BAKK Projesinin kredi kolaylıklarından 10 kişiden az çalışanı ve yıllık 2 milyon Avrodan az cirosu olan mikro işletmeler ile 250 kişiden az çalışanı, yıllık 50 milyon Avrodan az cirosu veya toplam varlığı 43 milyon Avronun altında olan KOBİ’ler yararlanabiliyor.

BAKK Projesinin sunduğu imkanlardan yararlanmak isteyen mikro işletmeler ve/veya KOBİ’lerin bahsi geçen 43 ilde faaliyette bulunması veya kurulacak olması gerekiyor. Bununla birlikte, halen bu illerin dışında faaliyetlerini yürüten ancak hedef bölgede yatırım yapmak isteyen mikro işletme ve KOBİ’ler de BAKK’ın sunduğu fırsatlardan yararlanabiliyor.

BAKK’ın kredi kolaylıklarından yararlanmak isteyen mikro işletmeler, yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için KGF’nin anlaşmalı olduğu ve  bu garantiyi sağlayan bankalara başvurabiliyor. Mikro işletmeler için 25.000 Avroya kadar olan talepler değerlendirmeye alınıyor. KOBİ’ler de yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için BAKK Projesi kapsamında şu an için iki aracı bankaya başvurabiliyor. Bu alanda ise KOBİ’ler için işletme sermayesi olarak 500.000 Avroya, yatırım amaçlı olarak ise 1 milyon Avroya kadar olan talepler değerlendirmeye alınıyor.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


65 − = 58