AB’de; Çin’e Pazar ekonomisi statüsünün verilmesi tartışılan konu.

Reklam

Abbayrak

AB’de; Çin’e Pazar ekonomisi statüsünün verilmesi tartışılan konu.

Çin’in DTÖ’ye katılım protokolünün 15. maddesi Çin bir anti-damping davası söz konusu olduğunda pazar ekonomisi değilmiş gibi kabul edilmesine olanak sağlıyor. Bu şekilde kategorize edilmek genellikle daha yüksek anti damping vergilerinin ödenmesini gerektiriyor.

Söz konusu paragrafın geçerliliğini yitirmesi sonrasında anti damping davalarında ürünlerin “normal” fiyatına karar verilirken Çin’in belirlediği maliyet ve fiyatların kullanılması gerekecek. Bununla birlikte protokolün 15(d) bölümünün doğru yorumlanması için sürmekte olan tartışmalar kapsamında Çin’e pazar ekonomisi statüsünün 11 Aralık 2016’dan sonra otomatik olarak verilmesini gerektirip gerektirmeyeceği de tartışılmakta.

Anti-damping uygulamalarıyla ilgili olarak AB’nin bir ülkenin pazar ekonomisine sahip olduğunu belirlemek için beş kritere dayandırılan bir değerlendirme çerçevesinde işletilen kendi yasal süreci bulunmakta.

Bu kriterler:

• Hükümetin kaynakların dağıtımında, işletmelerin kararlarında doğrudan ya da dolaylı olarak etkisinin varlığı.

• Özelleştirme ile bağlantılı işletmelerin operasyonlarına devletin müdahalesi.

• Hisse sahiplerinin korunması, işletmelerle ilgili doğru bilgilere kamuoyunun erişimi ve uluslararası muhasebe standartları gibi kurumsal yönetimi güvence altına alan saydam ve ayrımcılığa yol açmayan bir şirketler yasasının varlığı ve uygulanması.

• Mülkiyet hakları ve iflas yasa ve süreçlerinin saydamlığı ve uygulanması.

• Devletten bağımsız işleyen bir mali sektörün varlığı.

Çin, Avrupa Birliği’ne yeni bilgi aktarmadığı için yeni bir analiz gerçekleştirilemedi

AB Komisyonu, DTÖ’ye katılımından itibaren Çin’in pazar ekonomisi olma yönünde ilerlemesini 2004, 2008, 2010 ve 2011 yıllarında yaptığı incelemelerle değerlendirdi. En son 2011 yılında yapılan değerlendirme sonrasında Çin, Avrupa Birliği’ne yeni bilgi aktarmadığı için yeni bir analiz gerçekleştirilemedi. 2011’de yapılan son analizde Çin’in pazar ekonomisi olma kriterlerini karşılama yönünde gösterdiği çabaları olumlu değerlendirmekle beraber.  Çin’in beş kriterden sadece birini karşıladığının altı çizilmekte ve bu eksiklik belirtimekteydi. Ayrıca Çin’de devletin enerji gibi ekonomi açısından kilit öneme sahip sektörlerde fiyatları belirliyor olması, bu sektörün diğer sektörlerdeki imalat fiyatlarının düşmesine yol açması nedeniyle en sorunlu alanlardan biri olarak değerlendirilmişti.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 4 = 2