Markus Beyrer;”Genel Veri Koruma Yönetmeliği” dengeleri sağlamadı

Reklam

Markus Beyrer

Markus Beyrer;”Genel Veri Koruma Yönetmeliği” dengeleri sağlamadı

Uzun süren müzakereler sonrasında Genel Veri Koruma Yönetmeliği üzerinde uzlaşıya varılmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten BUSINESSEUROPE Genel Direktörü Markus Beyrer, yönetmeliğin Avrupa’nın rekabet gücünü artıracak kilit noktaları içermediğini ve dijital tek pazar içerisinde verilerin serbest dolaşımına olanak sağlanması ile kişisel verilerin korunması arasında doğru dengenin oluşturulamadığını vurguladı.

Markus Beyrer, yeni yönetmeliğin Avrupa düzeyinde veri koruma kurallarını uyumlaştırmakla birlikte, dijital tek pazarın kendi içerisindeki uyumunun daha ileri taşınması fırsatının kaçırılmış olduğunu söyledi. Özellikle sınır ötesi işlemlerde “tek noktadan hizmet” olanağının yerleştirilmesi fırsatının kaçırılmış olduğunu ifade eden Beyrer, yeni kuralların işletmeler üzerine ek yükler getireceğinin altını çizdi. BUSINESSEUROPE yeni yönetmelikle ilgili şu noktalara dikkati çekmişti:

• Kurallara uyulmadığı durumlar için geçerli yaptırımların oranlı olması sağlanmalıdır.Vatandaşların zararı ve pazarın karı karşıya kaldığı olumsuz etkiler ile orantılı olmayan yaptırımlardan kaçınılmalıdır. İstemli ihlallerin dikkate alınması önemli bir konu olmakla birlikte oransallık dikkate alınmalıdır.

• Denetçi ve veri işleyici arasındaki sorumluluk sisteminin ne şekilde işleyeceğine açıklık getirilmelidir. Ortak sorumluluk ya da aynı konu üzerinde çeşitli taraflara sorumluluk getirilmesinden kaçınılmalıdır. Sorumluluk konusuna açıklık getirilmemesi kişisel verilerin korunması noktasında bazı riskleri doğuracaktır.

• Yönetmeliğin uygulanmasında iç pazarda farklılıklar olmasından kaçınılmalıdır. Ulusal veri koruma makamlarının uygulama ve kararları uyum ve bütünsellik içermelidir.

• Önceden izin alınması, veri koruma etki değerlendirmeleri, veri koruma görevlilerinin atanması gibi alanlardaki gereklilikler risk temeline dayalı bir yaklaşımı yansıtmalıdır.

• İşletmelerin kendi içinde gerçekleştirdiği veri transferleri daha az idari işlem gerektirmelidir.

• Yönetmelik, verilerin toplanma amaçları dışındaki başka amaçlar için de kullanılabilmesine olanak sağlamalıdır. Anonimleştirme, yenilikçi hizmetlerin gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


3 + 2 =