TÜSİAD raporu tanıtımı Brüksel’de yapıldı.

Reklam

TÜSİADlogo

TÜSİAD raporu tanıtımı Brüksel’de yapıldı.

Gümrük Birliği’nin derinleştirilmesinin iş dünyasına etkilerinin analiz edildiği “Gümrük Birliği’nde Yeni Dönem ve İş Dünyası” başlıklı TÜSİAD raporunun tanıtımı  Brüksel’de gerçekleştirildi.

German Marshall Fund (GMF) ve İngiltere’nin Ankara’daki Büyükelçiliği ile ortaklaşa düzenlenen yuvarlak masa oturumunu GMF Dış Politika ve Güvenlik Programı Yöneticisi ve GMF Brüksel Genel Direktörü Ian Lesser yönetti. TÜSİAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Eşbaşkanı Simone Kaslowski açılış konuşması gerçekleştirdi. Rapor yazarlarından İstanbul Ekonomi Danışmanlık Kıdemli Danışmanı Pelin Yenigün Dilek rapor tanıtımını yaptı.

BUSINESSEUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu) Uluslararası İlişkiler Direktörü Luisa Santos ve AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Strateji ve Türkiye Direktörü Simon Mordue AB Türkiye ilişkileri ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda görüşlerini paylaştı.

Luisa Santos Gümrük Birliği’nin modernleştirilmesinin AB ve Türkiye ekonomilerine önemli yararlar sağlayacağını, mevcut anlaşmanın sadece sanayi ürünleri ve işlenmiş tarım ürünlerini kapsadığını, anlaşmanın modernleştirilmesi ile kapsamının hizmetler, kamu alımları ve tarıma genişletileceğini söyledi. Bu sayede sadece ticari ilişkilerin derinleşmeyeceğine, AB ve Türkiye arasındaki yasal uyumun da aynı zamanda artacağına işaret eden Santos, kamuoyu danışma sürecinin 2016 yılının ilk yarısında başlatılacağını ve bu aşamadan sonra siyasi sürecin başlayacağını ifade etti

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 1 = 5