Ticaret barışın en etkili dilidir

Reklam

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
İTO-İbrahim Çağlar

Ticaret barışın en etkili dilidir

 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, 2016 yılının “Kardeşlik” bağının değerini ve önemini hissedecek bir zaman olacağını söyledi. Yeni dünya düzeninin “Düzensiz düzen” dünyası olarak tanımlayan Çağlar, “Yan yana gelmez şeylerin bir araya geldiği bir zamandan geçiyoruz. Bu da bir Oksimorondur” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi’nin Oda’nın 2016 Yılı İş Programı ve Bütçesi görüşmelerinde meclis üyelerine hitap eden İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 2015 seçimlerinde 5 aylık kısa bir sürede seçmen davranışlarının yüzde 9 oranında değiştiğine dikkati çekti. Elde edilen başarıyı “Durum bir siyasi partinin kazandığı başarıdan çok daha fazla bir şeyi ifade ediyor. Sağlam bir fikir, vizyon, inanç, kararlılık ve cesaret hedeflere ulaşmanın anahtar kelimedir” şeklinde değerlendiren Çağlar, 2016’yı birlik ve beraberliğin daha da güçleneceği bir yol olacağına inandığını ifade etti.

2016 yılıyla ilgili değerlendirmeler de yapan Çağlar, “Önümüzdeki süreç kardeşlik bağının değerini, önemini hissedeceğimiz bir zaman olacak. Yeni dünya, ‘Düzensiz düzen’ dünyasıdır. Bu da bir Oksimorondur. Yani yan yana gelemez şeylerin bir araya geldiği bir zamandan geçiyoruz. Karmaşık gibi gördüğümüz pek çok olay başka bir olayın sonucudur. Bunu anlarsak çözümlerimiz daha etkili olur. Böyle süreçlerden çıkabilmenin yolu da sağlam kardeşlik bağlarından alınacak güçle çalışmaktır” diye konuştu.

2016 yılının dünyada “Fırtınalı bir deniz” olacağını da vurgulayan Çağlar, ekonomide zor bir dönemin yaşanması beklenen 2016 yılında İstanbul Ticaret Odası’nın yeni pazar arayışları, tarihe iz bırakacak projelerin icrası ve reform hükümeti ile iş dünyası arasında köprü görevi göreceğini kaydetti. Çağlar, şöyle konuştu:

“2015 yılında çalkantılar birbiri ardına geldi. Ama bizler ‘Ticaret barışın en etkili dilidir, işadamları da barışın elçisidir’ felsefemizden vazgeçmedik. Bugün durum gösteriyor ki, komşularımızla ve AB üzerine yoğunlaşan dış ticaret yapımız yerine ihracatımızı sınır, kıta gözetmeden tüm dünyaya açmalıyız. Her türlü ürünü üretip satabilecek girişim kapasitesine sahibiz. Ticari diplomasi anlamında 2016 yılında da etkin çalışmalar yapacağız.”

Doğu ve Güneydoğu için çözüm masaları

İTO’nun 2015 faaliyetleri hakkında bilgi veren Çağlar, 2016 yılında yapmayı planladıkları çalışmaları anlattı. Doğu ve Güneydoğu’yu kalkındırmak amacıyla çalışmalar da yapılacağını anlatan Çağlar, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Doğu ve Güneydoğu’daki illerimizi kalkındırmak, ekonomik imarlarını yapılandırmak için elimizi uzatacağız. Ortak çözüm masaları kuracağız. Ticaretin barışçı dilini, kardeşliğimizi ortaya koyarak ülkemizi bölmek isteyenlere en güzel cevabı biz vereceğiz” dedi.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


28 − 22 =