Tarım ürünlerinde sübvansiyonlar kaldırılıyor.

Reklam

tarım

Tarım ürünlerinde sübvansiyonlar kaldırılıyor.

Nairobi’de gerçekleştirilen Dünya Ticaret Örgütü 10. Bakanlar Konferansı tarım ürünleri ticaretinde eşitsizliklere yol açan sübvansiyonların kaldırılması yönünde alınan kararla sonuçlandı.

Özellikle Afrika ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiren bu karar ihracatta rekabet eşitliği sağlayacak olması açısından Avrupa Birliği tarafından da olumlu yönde değerlendiriliyor.

Varılan anlaşmaya göre şu kararlar üzerinde gerçekleşti..

Adil olmayan bir şekilde dağıtılan tarım sübvansiyonlarını (özellikle buğday unu, süt ürünleri, şeker) ve tarım ihracatını destekleyen diğer uygulamaları sonlandırıyor. (gelişmiş ülkeler hemen, gelişmekte olan ülkeler ise 2018 sonuna kadar)

Pamuk sübvansiyonları en hızlı şekilde ortadan kaldırılıyor.

Kalkınmakta olan ülkelere verilen gıda yardımlarının yerel piyasadaki üreticilere zarar vermeyecek şekilde yapılması güvence altına alınıyor.

En az gelişmiş ülkelerdeki ihracatçıların uyması gereken kurallar sadeleştiriliyor.

En az gelişmiş ülkelerdeki işletmelerin DTÖ’nün 164 üyesi (Afganistan ve Liberya’nın DTÖ’ye katılımı onaylandı) ile hizmet ticaretini kolaylaştıracak olanaklar sağlanıyor.

Bilgi teknolojisi ürünlerinin ticaretinde tarifeler kaldırılacak.

Alınan kararlar aşamalı olarak uygulamaya konulacak; gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerin alınan kararlara uyumu için daha uzun süreler tanınıyor.

1996 tarihli Bilgi Teknolojisi Anlaşması’nın (ITA) güncellenmesine yönelik müzakereler de Nairobi’deki Bakanlar Konferansı’nda sonuçlandırıldı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte oyun konsolları, GPS’ler ve bazı medikal cihazlar da dahil olmak üzere toplam 1,2 trilyon €’luk hacme sahip bilgi teknolojisi ürünlerinin ticaretinde tarifeler kaldırılacak.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


90 − 83 =