Müzakere yönetmelikleri üzerindeki gizlilik kararı kaldırılıyor.

Reklam

Abbayrak

Müzakere yönetmelikleri üzerindeki gizlilik kararı kaldırılıyor.

 

AB Dışişleri Konseyi toplantısı 15 Aralık’ta Nairobi’de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 10. Bakanlar Konferansı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Toplantıda AB Komisyonu üye ülkelerin DTÖ kapsamında yaşanan gelişmeler ile ilgili bir sunum yaptı. Bilgi Teknolojileri Anlaşması’nın güncellenmesine yönelik müzakerelerin sonlanmasını takiben AB Komisyonu’nun yeni paket üzerine değerlendirmeleri paylaşıldı.

Konsey kararları kapsamında yeni AB ticaret ve yatırım politikası ile uyum içerinde güçlü ve kural temelli çok taraflı ticaret sisteminin desteklenmeye devam edildiği vurgulandı. Küresel ticaret alanında günümüz ve geleceğin zorluklarına cevap oluşturabilmek için anlaşmazlıkların çözümü sistemi öncelikli olmak üzere çok taraflı ticaret sisteminin güçlendirilmesi gerektiği belirtildi.

AB – Kanada Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması’nın da ele alındığı toplantıda, Dışişleri Konseyi tarafından AB Komisyonu’na verilen müzakere yönetmeliklerinin üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasına karar verildi. Anlaşmanın müzakereleri Eylül 2014’te tamamlanmıştı. Anlaşma metninin hukuki incelemelerinin ve çeviri işlemlerinin ardından imza ve onay süreçlerinin tamamlanması bekleniyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


97 − 93 =