Hazza doymak mı, bağımlılık mı?

Reklam

Nevzat Tarhan

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Aydın Üniversitesi’nde bağımlılık ve haz ilişkisini anlattı.

Hazza doymak mı, bağımlılık mı?

 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği “Hazza Doymak mı, Bağımlılık mı?” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Psikoloji lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenlerin katıldığı programda Prof. Dr. Tarhan bağımlılık ve haz ilişkisini anlattı.

Bağımlılık konusundaki bilgilerin devamlı değiştiğinin altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Son iki senedir sınıflandırma kitaplarına giren sanal bağımlılıklar var. Yani ortada madde olmadan, uyuşturucu olmadan oluşan bağımlılıklar var. İnternetten tutun da kumara kadar. Toplama biriktirmeye kadar. Beyindeki ödül ceza sistemini bozan bir sürü bağımlılık türü var,” dedi.

Bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğuyla ilgili bilgilerin artık doğrulandığını söyleyen Prof. Dr. Tarhan, Bağımlığın beyin hastalığı olduğu, kişinin durduramadığı anlaşılınca biyolojik kanıt çalışması yapıyoruz. Beyinde ne gibi değişiklikler oluyor. Kişide zarar algısı oluşuyor. Zarar göreceği ile ilgili arabayı nasıl kullandığında kaza yapacağını görüyorsa bu durumu da somut olarak görebiliyor. Biyolojik kanıt, beyin görüntüleme tekniğini kullandığımız için fikri oluyor. Tedavi uyumu daha yüksek oluyor,” şeklinde konuştu.

Bağımlılıkta on iki adım tedavisinden de söz eden Tarhan şunları söyledi:

“Bağımlılık alanında ülkemizde devlet tarafından Ankara ve Adana’da özel merkezler açıldı. Çünkü hasta çok ve talep var. Böyle bir durumda bir şeyler yapılması gerekiyor. Aslında ilk başta detoks denilen vücuttan toksinleri atmakla ilgili tedavi bir şekilde oluyor. Ancak bağımlılıkta asıl 12 adım tedavileri uygulayabilmek. Kişinin tekrar bağımlı olmaması için neler yapmalı? Yaşam biçimini nasıl şekillendirmeli? Bununla ilgili grup terapileri tarzında tedaviler var. Merkezler ihtiyaçlara yeterli değil, ekip çalışmasına ve saha çalışmasına ihtiyaç var. Hastaneden çok, bu kişiler ayakta yapılabilecek tedaviler, takipler ve takip grupları çıktıktan sonra sosyal ağlarının yeniden yapılandırmaları gerekiyor”dedi.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 1 = 8