Rusya krizine rağmen 1 milyon ürün satıp ciromuzu koruduk

Reklam

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

3 milyon dolarlık uluslararası tanıtım kampanyası sayesinde uçak krizinin ilk dalgasını en az hasarla atlatmayı başardıklarını söyleyen Hikmet Eraslan:  

 

Rusya krizine rağmen 1 milyon ürün satıp ciromuzu koruduk 

Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, “Rusya ile yaşanan uçak krizinin yarattığı bütün olumsuz şartlara rağmen kış ortasında aralarında 1000’in  üzerinde  Rus’un da bulunduğu 5 bin yabancı misafir ağırladık. 1 milyon ürün satıp  hem hazır giyim sektörümüze hem de ülke turizmimize büyük bir katkı sağladık” dedi.

 

İş ve tatili birleştiren özgün modeliyle tüm dünyada adından söz ettiren Dosso Dossi Fashion Show’un 20’ncisi, Rusya ile uçak krizinin patlamasının üzerinden bir ay bile geçmeden Antalya’da gerçekleştirilirken, organizasyonda önemli bir başarıya imza atıldı.

Yaşanan krize rağmen 1000’in üzerinde Rus’u Antalya’ya getirdiklerini bildiren Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, toplamda 50 milyon dolar ile beklentilerin üzerinde ciro gerçekleştirdiklerini bildirdi.  Eraslan 10 yıl önce 11 üretici firma ve 45 alıcı ile yola çıktıklarını hatırlatarak, bugün 150’ye yakın yerli üretici ile 32 ülkeden 5 bin alıcıyı  buluşturduklarını söyledi.

Bütçeler kısılırken global tanıtım yaptık, krizde meyvesini topladık

Hazır giyim ihracatının 2 milyar dolarlık kan kaybı yaşadığı bir dönemde elde ettikleri başarının çok daha anlamlı olduğunu vurgulayan Eraslan, şöyle devam etti:

“En önemli pazarlarımız arasında yer alan Rusya, Ukrayna ve diğer bölge ülkelerinin paraları son bir yılda yüzde 100’e varan oranlarda değer kaybetti. Herkes tasarrufa yönelip bütçelerini kısarken, biz tamamen öz kaynaklarımızdan 3 milyon dolar ayırarak uluslararası tanıtım atağı başlattık. Ekim ayında Ukrayna’dan startını verdiğimiz kampanya sayesinde Rusya başta olmak üzere BDT ülkelerinde 350 milyon kişiye ulaştık. Diğer taraftan 10’uncu yılımıza özel tüm misafirlerimizden katılım için 15 bin dolarlık alım şartını kaldırdık.

Tam ektiklerimizin meyvelerini toplayacakken, yani rekor katılımcı ile ciro rekoru kırmaya hazırlanırken Rusya ile uçak krizi patladı. Fuara üç hafta kala çıkan krize rağmen, 10 yıl boyunca aramızda çok özel bir bağ oluşturduğumuz binin üzerinde Rus dostumuz Antalya’ya geldi. Geçmiş yıllarda bu rakam bin 500’ü buluyordu. Her türlü olumsuzluğa rağmen 1 milyon ürün satarak 50 milyon dolarlık  ciromuzu koruduk. Diğer taraftan fuar nedeniyle Antalya’da yarattığımız 10 bin kişilik insan trafiğiyle ülke turizmimize de büyük bir moral motivasyon sağladığımızı düşünüyorum”dedi.

Rusya’ya sokulmayan ürüne iade garantisi verdik

Türkiye’de alanında en büyük fuar organizasyonu olduklarını vurgulayan Hikmet Eraslan, 150 civarında yerli firmanın Dosso Dossi Fashion Show için üretim yaptığını hatırlattı. Yaklaşık 30 bin kişiye geçici istihdam imkânı yarattıklarının altını çizen Eraslan şunları söyledi:

“Küresel belirsizliklerin tüm risklerini üstlenerek hem üretici hem de alıcı için garantörlük yapıyoruz. Bir başka deyişle iki taraf için güven köprüsü oluşturuyoruz.  İstanbul İkitelli’deki lojistik üssümüzden 32 ülkede 200’ün üzerinde şehre ürün sevk ediyoruz. Siparişleri en geç 45 gün içinde alıcıya ulaştırıyoruz. İlk kez bu fuarda Rus alıcılarımıza özel iade garantisi veriyoruz. Eğer bir müşterimiz aldığı ürünü Rusya’ya sokamazsa, malı iade edebilecek, biz de kendisine parasını göndereceğiz. Dosso Dossi Fashion Show’un bugünlere gelmesinde büyük katkısı olan Rus dostlarımızla el ele verip bu sıkıntılı dönemi de en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum”dedi.

Rus alıcı Tatyana Koçhalide: Rusya hazır giyimde Türkiyesiz yapamaz

Basın toplantısına katılan Rus alıcı Tatyana Koçhalide ise iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği noktadan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şunları söyledi:

“Fiyat-kalite parametreleri açısından değerlendirildiğinde hazır giyim ve konfeksiyonda Rusya’nın Türkiyesiz yapamayacağına inanıyorum. Biz 10 yıldır olduğu gibi yine mağazalarımızın ihtiyaç duyduğu ürünleri Dosso Dossi’deki Türk üreticilerden tedarik edip Rusya’daki müşterilerimiz ile buluşturacağız. İki halk arasında hiç bir sorun olmadığına inanıyorum. Türk dostlarımız, gerginliklerin yaşandığı bu günlerde bizi Antalya’da görmekten büyük mutluluk duydular. Rusya’ya dönüşümde çok iyi ağırlandığımızı anlatacağım” dedi.

Hazır giyim üreticileri Talat Kümek ve Behçet Kaya da şirketlerindeki 200’ün üzerinde çalışan ile ağırlıklı Rusya pazarına çalıştıklarını vurgulayarak, döviz kurundaki artışın neden olduğu karlılığı kriz döneminde Rus müşterilere ortalama yüzde 25 indirim olarak yansıttıklarını söylediler.

İhkib,Lasiad ve Otiad başkanlarından destek

Hazır giyim endüstrisini temsil eden İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ile Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş da Antalya’daki etkinliğe katılarak Dosso Dossi’ye destek verdiler.

İHKİB Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, Dosso Dossi’nin Rusya ile yaşanan krize rağmen büyük risk alarak kapılarını açtığına dikkat çekti. Bu koşullar altında yabancıları Türkiye’ye getirmenin zorluğuna değinen Tanrıverdi, şunları söyledi:

“Büyük bir emekle bu zorlu organizasyonu başardıkları için hazır giyim sektörü ve ülkem adına kendilerine teşekkür ediyorum. 5 bin konuk içinde yer alan  1000’in üzerindeki Rus, çok da kolay olmayan yollardan  Antalya’ya geldi. Onların bu ilgisi iki halk arasındaki güçlü ilişkilerin siyasal gerilimlere rağmen kesintisiz sürdüğünü, bundan sonra da devam edeceğini ortaya koydu.”

LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ise “Türkiye’nin gururu olan bu organizasyona İHKİB ve TİM’in destek vermesi gerekiyor. Bugün 30’un üzerinde ülkeden alıcı getiren Dosso Dossi, alacağı desteklerle yeni ülkeleri bu zincire ekleyip, etki alanını genişletebilir” dedi.

OTİAD Başkanı İlker Karataş da Rusya ile yaşanan gerilimin siyasi boyutta kalıp iş yaşamına sirayet etmemesini arzuladıklarını söyledi. Toplam 9 milyar dolarlık ticarin bir de Rus tarafının bulunduğuna ve sıkıntıların soğumasının zaman alacağına dikkat çeken Karataş, farklı bölgelere açılımlar yaparak krizin zararının telafi edilebileceğini sözlerine ekledi.

5 bin kişi ile en kalabalık vıp yemeği rekoru kırıldı

20’incisi düzenlenen Dosso Dossi Fashion Show’da en kalabalık VIP yemeği rekoruna da imza atıldı.  Hikmet Eraslan’ın Antalya Expo Center’da yabancı misafirler ve davetliler onuruna verdiği 10’uncu yıl gala yemeğine yaklaşık 5 bin kişi katıldı.Gala gecesini Mustafa Sandal ve Rumen yıldız Otilla şarkılarıyla renklendirdi.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


55 − 48 =